ARTVİN'DE "KAVURMACIM "HİZMETE AÇILDI.

ARTVİN'DE "KAVURMACIM "HİZMETE AÇILDI.
"KAVURMA" VE "HAŞLAMA" İLE DAMAK TADININ YENİ ADRESİ OLDU.. 07.07.2020 12:53
Artvin'de  ana yemek olarak sadece  "kavurma" ve "Haşlama" ile Artvin Halkı'na hizmet verecek "KAVURMACIM" açıldı.
Şengül Atilla Aydın çiftinin İnönü Caddesi foto Şinasi  karşısında açılan "Kavurmacım"Artvin Halkından büyük ilgi gördü. Kavurmacım'ın açılışını Artvin Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Seçkin Kurt  yaptı.
ARTVIN'E DEĞER KATAN HERKESE TEŞEKKÜR
Seçkin Kurt, açılış kurdelesini kesmeden önce yaptığı kısa konuşmasında Artvin için elini taşın altına koyup bir şeyler yapan herkese saygı duyduklarını , teşekkür ettiklerini belirterek,
"Şengül ve Atilla Aydın çifti Bugün güzel bir mekanın açılışını yaparak Artvin halkına farklı bir damak tadı sunmak için yola çıktılar. "Kavurmacım" Artvin'de özellikle kavurma ve haşlama üzerine hizmet verecek güzel bir mekan olarak açıldı. Ben, Şengül hanım ve Atilla Aydın 'ı kutluyor, bol kazançlar diliyorum"dedi.
"Kavurmacım" ile Artvin halkına hizmet edecek olan Şengül ve Atilla Aydın bu düşüncenin nasıl geliştiğini   nasıl yola çıktıklarını yerel medya ile paylaştılar.  
RİZE'DE TRABZON'DA MUTLAKA ÜNLÜ BİR KAVURMACI VARDI.ARTVİN'DE YOKTU!..
Rize'de Trabzon'da mutlaka  ünlü bir  kavurmacının  bulunduğunu ancak  Artvin'de böyle bir yerin olmadığını gördüklerini belirterek böyle bir işyeri açmaya karar verdiklerini anlattı.
Şengül ve Atilla Aydın yaptıkları açıklamada; "Uzun zamandır Artvin'de bir iş yapmayı düşünüyorduk. Ama hangi işi nasıl yapmamız gerektiği konusunda epey bir kafa yorduk. Dostlarımız la, arkadaşlarımıza, ajrabakarımıza,  sevdiklerimize, büyüklerimize danıştık.
 ÖNCE NE YAPABİLİRİZ ARAŞTIRMASI YAPTIK!.
Artvin'de ne yapabiliriz sorusunu sorduk.  Bize gelen cevap  var olan değil, Artvin de olmayan bir iş olsun.  Adıyla tadıyla,  hizmeti ile mekanı ile insanların aklında  dostlarını arkadaşlarını gönül rahatlığı ile farklı bir yer ve lezzete götürebileceği ikram edebileceği bir yer olması gerektiğini düşündük ve öyle kararlaştırdık.
ARTVİN'DE HERGÜN KAVURMA YAPACAK BU ALANDA HİZMET VEREN KAVURMACI YOKTU!
Baktığımızda  Artvin'de işinde alanında ehli ve usta  dönerciler, lokantalar, pideciler, çobacılar vardı. Ama Branş olarak  "Kavurmacı" yoktu.
 Rize'de var Trabzon'da var başka illerde var ama  Arvin'de sadece kavurma üzerine ve haşlama üzerine yoğunlaşan  ve  pazar günü hariç, hergün sadece bu yemeği veren başka yer yoktu.
O halde Biz bunu yapmalıydık Artvin'de çok iyi Dönerci esnafı  ve ustaları var Artvin'de alanlarında marka olmuş çok güzel sulu yemek yapan marka olmuş yerler var. O halde Biz başka alanda hizmet vermeliyiz diyerek yola çıktık. Biz kavurma ve haşlama ile yola çıktık.
Kavurmamızı yerli ve kaliteli etlerden biz, kendimiz yapmaktayız.  Artvin halkı en iyisine layıktır.
KAVURMAMIZ KADAR MEKANIMIZDA 
GÜZEL OLSUN İSTEDİK!
"Kavurmacım" çok güzel bir mekan olmalıydı. Temiz, hijyen8k,  kaliteli, güvenilir et ürünlerinden yapacağımız kavurma ve haşlama mız ile Artvin halkının damak tadına talip olmalıydık.  Mekanın da en güzel şekilde olması müşteriye olan saygının ifadesi olmalıydı.
ERDAL KILIÇ VE TALAT AYDIN'A MY GARDEN ORGANİZASYON  UFUK KARACAN'A
ÖZELLİKLE TEŞEKKÜR EDİYORUZ!.
 Bu konuda mesleğinde en iyisi olan Erdal Kılıç'a fikir ve katkılarından dolayı teşekkür ediyoruz.Babamız Talat Aydın'a bizden daha çok heyecan duyduğu için, bize güven veren başarırsınız ve en güzelini yaparsınız diyerek öncülük yaptığı için, tanıtım, organizasyon ve fikirsel anlamda bizimle birlikte gece vündüz demeden çalışan MY GARDENorganizasyon sahibi Ufuk Karacab'a, özellikle teşekkür ederiz.  
Açılışımızı Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Seçkin Kurt ve dostlarımızla birlikte yaptık. Pandemi nedeniyle fazla kişiyi davet edemedik. Gelen, gelemeyen, yüreği ile bize destek veren dostlarımıza bir kere daha gönülden teşşekkür ediyoruz.
AÇILDIĞIMIZDAN BUGÜNE 
ÇOK YOĞUN İLGİ GÖRDÜK 
Açılışımız üzerinden  yaklaşık 15 gün geçti. Çok güzel  bir ilgi var.  bundan dolayı bizi tercih eden lokanımıza gelerek kavurmamızın,  haşlamamızın tadına bakan, yakınlarına, dostlarına tavsiye eden tekrar gelen bize böyle bir mekan açtığımız için teşekkür eden gönül dostlarımıza teşekkür ediyoruz. Amacımız  en güzel şekilde hizmet vermektir.
"Kavurmacım" sizin mekanınız,sizin yeni damak lezzet adresinizdir.
TOPLU YEMEK ORGANİZASYONLARINDA MEVLİD, KIR DÜĞÜNÜ, SÜNNET GİBİ ETKİNLİKLERİNİZDE YANINIZDAYIZ. BİZİ ARAYIN!
 Ayrıca Toplu yemek organizasyonlarında, pilav, kavurma hizmeti de vereceğiiz. Mevlit, kır düğünü, sünnet, nişan gibi etk8nliklerde size bir telefon kadar yakınız. Siz kaç kişilik, ne zaman ve nerede olduğunu söylüyorsunuz siparişlerinizi veriyorsunuz, biz  gereken ne varsa yapıyoruz. 
FİKİR VE ÖNERİLERİNİZ 
BİZİM İÇİN DEĞERLİDİR!.
Değerli müşterilerimizden Değerli dostlarımızdan bir isteğimiz var, o da düşüncelerini bizlere İLEtsinler. Özellikle "kavurma"da bir Artvin markasını birlikte  oluşturalım.  Onun için herkesin Fikri ve önerisi bizim için çok değerlidir. Duygu ve düşüncelerinizi  bizimle paylaşırsanız çok mutlu oluruz.
 AÇILDIĞIMIZ GÜNDEN BERİ YOĞUN İLGİ GÖRDÜK ÇOK TEŞEKKÜRLER ARTVİN!..
Açıldığımız günden beri çok güzel ilgili oldu.
 Hayırlı olsun diyen çok değerli dostlarımız oldu.
 Oraya Yürekleri ile gelen arkadaşlarımız oldu,  herkese gönül dolusu teşekkür ediyoruz.
KAVURMACIM SİZİN MEKANINIZ!.
Biz, "Kavurmacım" ile Artvin'de kavurma seven haşlama Seven Artvin insanlarına hizmet için varız gönül rahatlığı ile dostlarınızı, arkadaşlarınızı kavurmacıma  getirebilirsiniz." şeklinde duygularını dile getirdi.

Etiketler: Artvin

Diğer Güncel haberleri

  • PAYLAŞ

YORUM EKLE

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.