ASIRLIK FATMA NİNE 300 YILLIK TORİ GELENEĞİNİ YAŞATIYOR!.

ASIRLIK FATMA NİNE 300 YILLIK  TORİ GELENEĞİNİ YAŞATIYOR!.
Şavşat’ın, Meydancık (İmervhev)Havzasında yer alan 1.800 rakımlı turistik köyü Maden (Bazgiret) köyünde yaşayan 100 yaşındaki Fatma Yaşar 85 yıldır bir çeşit kemer olan “Tori” örmeye ve bu kültürü yaşatmaya devam ediyor. Kimsesiz olan ve kiralık bir evde yalınız yaşayan Fatma Nine yaşlılık maaşı, komşularının yardımı ve desteği ile yaşamını sürdürüyor.24.12.2018 10:05
KOSKOCA DÜNYADA YAPAYALNIZ YAŞIYORUM.
Bazgiret’de yaşamını sürdüren Fatma Nine Torinin eskiden çok kullanıldığını, yöresel kıyafetlerin bir parçası olduğunu, bir kemerin ortalama bir haftada ancak örülebildiğini söyledi. Boş zamanlarını değerlendirmek için komşuların siparişlerini aldığını, artan iplerden de kendisine örgü yaptığını söyledi, Fatma Yaşar;” Ben 100 yaşındayım. Hiç evlenmedim. Bütün akrabalarım rahmetli oldu. Ben bu koca dünyada yapayalnız yaşıyorum. Sağ olsun komşularım benimle ilgileniyor. Ben bu köyün dışında hiç bir yerde yaşayamam. Çünkü burada doğdum, burada büyüdüm ve hep burada yaşadım. Bana cennet neresi diye sorsanız Bazgiret'tir, köyümdür. Bu kaldığım ev de başkasının bir akrabamın çok az bir kira ödüyorum. Tek başıma kalıyorum.
RAHMETLİ ANNEM BANA TORİ ÖRMESİNİ ÖĞRETTİ
Rahmetli annem bana bu tori örmesini öğretti. 80 yıldır bu kültürü yaşatmaya çalışıyorum. Benden başka da bunu kimse bilmez. Tori bizim eskiden giydiğimiz yöresel kıyafetin çok önemli bir parçasıydı. Şimdiki kemerler ne ise tori de oydu. Tori bildiğiniz ince ipliklerle, onun özel düzeneği vardı. Bu düzeneği de ustaları yapardı. Benim elimdeki Torinin düzeneği belki de 300 yıllıktır. Zaman çok şeyi değiştirdi.
''MUTLULUK BİRLİKTE YAŞAMIN İÇİNDEDİR." 
Şimdi ki gençler köyde kalmıyor ki, bu kültürü öğrensin. Köyde gençler kalmıyor, Hepsi göç ediyor. Eskiden bu köyde çok insan yaşardı. Herkes birbirine destek olurdu. Çok şey değişti. Bizden geçti. Eğer mutlu bir yaşam istiyorsanız birbirinizi seveceksiniz. Sayacaksınız. Yalnızlık çok kötü bir şey Bir gemide yaşadığınızı unutmayacaksınız. Yoksa benim gibi yalınız kaldığınızda iş işten geçmiş olur.”dedi.
SAMİ ÖZÇELİK-UMG

Etiketler: Artvin

Diğer Güncel haberleri

  • PAYLAŞ

YORUM EKLE

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.