AYILAR YAYLALARA ZARAR VERMEYE DEVAM EDİYOR! AYILAR BU KEZ ÇUKUR YAYLALARINI ZİYARET ETMİŞ!..

AYILAR YAYLALARA ZARAR VERMEYE DEVAM EDİYOR! AYILAR BU KEZ ÇUKUR YAYLALARINI ZİYARET ETMİŞ!..
Kış Mevsimine doludizgin gittiğimiz bugünlerde, normal olmayan tek şey, havaların pastırma yazı olarak yaşanması. Türkiye’nin genelinde Kasım Ayı neredeyse yağışsız geçti, hava sıcaklığı mevsim normallerinin çok üstünde seyretti. Bu durum yaban hayatını da olumsuz etkiledi.27.11.2019 09:35
 Özellikle kış uykusuna yatması gereken ayılar havalar böyle giderse yatmayacak. Ayılar hava şartlarına göre kış uykusuna yatıyor.

Artvin’de ayıların uyanık olduğu, yaylalara verdikleri zarardan anlaşılıyor. Şavşat İlçesi Çukur Yaylasında ayılar neredeyse tüm yaylaların kapılarını kırarak, tahtalarını sökerek yayla içinde ne varsa zarar verdi.

Yayla evlerini kontrol etmek için yaylaya gelen yayla sahipleri gördükleri manzara karşısında şok oldu. Bundan önce de yine aynı şekilde yayla evlerine zarar veren ayılar geçen yolda yerel ve ulusal haberlere konu olmuştu. Yayla evlerini kontrol etmek için yaylalarına çıkan Yücel , Erol Işık ve arkadaşları gördükleri durumu fotoğrafladılar ve video çekimi yaparak sosyal medyada paylaştılar. Erol ışık yaptığı açıklamada;

”Bizim yaylalarımız Çukur Yaylalarıdır. Biliyorsunuz bu sene havalar sıcak gitti. Bu mevsimde yaylada kar olmaması nedeniyle yaylaya çıkarak kontrol etmek istedik. Gördüklerimiz geçen seneden beterdi. Neredeyse her yaylaya girmiş. Kapıları kırmış, tahtaları sökmüş.

Yayla içindeki eşyaları dışarı atmış. Yaylalarımızda tamirat işimiz çıkmış. Ayılar kış aylarında yiyecek bulma sıkıntısı çekiyor. Nerede yiyecek kokusu alıyorsa oraya giriyor, kırıyor. Onun için yayla içinde yiyecek hiçbir şey bırakılmaması gerekir. Bunun yanında her sene böyle olursa başka çözüm aramamız gerekecek. Milli Parklar Gelip bakarsa zararımız da tespit edilir.”dedi.

Ayılar 2017 yılında da aynı şekilde bu yöredeki yaylalara ayılar girmiş büyük zarar vermişti. Artvin’i 2017 yılında ziyaret eden dönemin Orman bakanı Veysel Eroğlu’na gazeteci olarak konuyu sormuş ve köylüye ihtiyaç verilmesi gerektiğini sormuştum. Artvin Valiliğindeki basın toplantısında dönemin Milletvekili İsrafil Kışla’da gazeteciye hak vermiş, ayıların verdiği zararın karşılanması gerektiğini söylemiş, ancak bakan Eroğlu bu konuya sıcak bakmamış, yerelde hem haberlere hem de makaleye konu olmuştu.

Makaleyi http://www.08haber.com/makaleGoster.php… adresinden okuyabilirsiniz.

OGM 2010 YILINDA BORÇKA’DA KIŞ
UYKUSUNA YATMIŞ AYI ÇEKİMLERİ YAPMIŞTI

Diğer yandan ayıların kış uykusuna nasıl yattığı neler yaptığı ile ilgili çalışma yapılmış, 2010 yılında Borçka’da Orman genel Müdürlüğü tarafından görüntülenmişti. Konuyla ilgili olarak haber şu şekilde yapılmıştı.

Orman Genel Müdürlüğünün doğal hayata yönelik projeleri kapsamında, aylarca süren çalışmaların sonunda boz ayılar, Türkiye'de ''ilk kez'' kış uykusunda görüntülendi.
Orman Genel Müdürü Osman Kahveci, yaptığı açıklamada, orman denince akla sadece ağaçların gelmemesi, ormanı ve ormancılığı yaban hayatıyla, flora ve faunasıyla bir bütün olarak değerlendirmek gerektiğini belirtti.

Doğal hayatın tüm canlılarının ilgi alanlarına girdiğini bildiren Kahveci, ''Ormanlarımızda geyik, karaca, tavşan, yaban domuzu, çakal, kurt ve ayı gibi doğal hayatın pek çok unsuru barınıyor. Bunların yaşam alanlarını sağlamak ve belli bir habitat koruması çerçevesinde değerlendirmek bizim görevlerimizden biri'' dedi.

Türkiye'deki ormanlarda yaklaşık 5 bin civarında ayı bulunduğunu, bunların sayısında son yıllarda ciddi artış yaşandığını ifade eden Kahveci, şunları söyledi: ''Ayıların nasıl yaşadıkları, bu ekosistem içerisinde varlıklarını nasıl sürdürdüklerine yönelik bir çalışma başlattık. Bu kapsamda belki Türkiye'de, belki Avrupa'da bir ilki de gerçekleştirme şansı bulduk. Artvin Borçka'da bir ayıyı kış uykusunda görüntüledik. Sanki ayılar kış uykusundan 4-5 ay hiç çıkmazlar gibi anlaşılıyor ama bunun böyle olmadığını yaptığımız çalışmayla gördük.

-''KESTANE''NİN FİLMİ ÇEKİLDİ-

Bir arkadaşımız, ayıları kış uykusunda görüntülemek için günlerce karda kışta bekleyerek, adını 'Kestane' koyduğumuz bir erkek boz ayının filmini çekti. Görüntüler bize enteresan geldi. Bunları kamuoyuyla paylaşmak istedik.

Bu görüntüler belki bilimsel alanda çeşitli yorumlarla kullanabilir, bazıları heyecanla ve merakla seyredebilir, herkes bu habitattan, bu görüntüden ders alabilir diye böylesi bir çalışma yaptık.

Ayılarla ilgili bir çok filmin çekildiğini biliyoruz ve görüyoruz ancak bu bizim bildiğimiz kadarıyla, ayılarla ilgili kış uykusunda, tamamen doğal ortamında böylesi bir film ilk defa çekiliyor.''

Kahveci, çalışmayla ayıların yaşadığı ortamlar hakkında da daha genel bir fikir edindiklerini ve bilgilerinin biraz daha netleştiğini vurguladı.

Çalışmaların aylarca sürdüğünü anlatan Kahveci, amaçlarının doğaya ilişkin konularda kamuoyunu bilgilendirmek olduğunu, bundan sonra da bu tür çalışmaları sürdüreceklerini kaydetti.
Kahveci, isteyenlerin görüntülere www.ogm.gov.tr internet adresinden ulaşabileceğini de sözlerine ekledi. Orman Genel Müdürlüğü ekiplerince çekilen görüntülerde, bir boz ayı topladığı çalıları bir kayaya yerleştiriyor. Burada kış uykusuna yatan ayı, zaman zaman kaldığı yerden çıkarak geziyor. Görüntülerde ayrıca ayının dik kayalara tırmanışı da yer alıyor.

Etiketler: Artvin

Diğer Güncel haberleri

  • PAYLAŞ

YORUM EKLE

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.