BABA LİSE ARTIK YIKILIYOR!

BABA LİSE ARTIK YIKILIYOR!
BABA LİSE ARTIK YIKILIYOR!10.07.2018 13:49


Onun lakabı”BABA LİSE”ydi. Nice insanlar burada okudu. Doktor oldu, avukat oldu, mimar, mühendis, öğretmen, işadamı, memur oldu. Türkiye’nin dört bir yanına çok kıymetli insanlar gönderdi.  Zaman zaman ismi değişti. Kah “ARTVİN LİSESİ” oldu. Kah “ KAZIM KARABEKİR LİSESİ, “KAZIM KARABEKİR ANADOLU LİSESİ” oldu. İsmi değişse de onun misyonu, hatırlkardaki yeri değişmedi.  Buradan kimler mezun olmamış ki.

 Zaman içinde Artvin Çarşısı büyüdü. Binalar yükseldi. Arada sıkıştı kaldı. Şerhrin gürültüsü sınıfların içine kadar girdi. Burada eğitim yapılamayacağı kanaatine varıldı. Baba Lise İskebe’ye taşındı. Bugün yıkına başlandı. Buradan mezun oalnlar çok duygulandı.  Çatısından sökmeye başlandığında  Artvin Lisesi’nden mezun olan  Turgay Fatif Özarslan canlı yayın yaptı. Duygularını dile getirdi. 2016 yılında Baba Lisenin” taşınması sonrası gazeteci Sami Özçelik’in yaptığı haber büyük ligi görmüştü.

BABA LİSE ÇARŞI MERKEZE 87’YIL SONRA VEDA ETTİ

Artvin’de “Baba Lise” olarak bilinen ilk önce ortaokul olarak açılan ardından ortaokulu ile birlikte“Artvin Lisesi” adıyla açılan, zaman zaman adı “Kazım Karabekir Lisesi” Kazım Karabekir Lisesi Anadolu Lisesi adını alan, ancak Artvin’de herkesin Artvin Lisesi olarak bildiği Artvin’in en eski okulu 2016-2017 yılı Eğitim-Öğretim yılında yeni adresine taşındı.

 Artvin’in eğitiminde uzun yıllar lokomotif görevi yapan ve birçok ünlü ismin, ortaokulunda, lisesinde okuyup mezun olduğu Artvin Lisesi, bir diğer ismiyle Kazım Karabekir Lisesi,  zaman içinde büyüyen Çarşı Merkez’de dar alanda sıkıştı. Şehir gürültüsünden ders yapamayacak hale gelen öğrenciler, öğretmenler ve velilerin şikayetleri bu okulun artık eski yerinden daha az gürültülü bir yere taşınma zamanının geldiğini gösterdi.

TAŞINMA FİKRİ İLK KEZ 2011 YILINDA ORTAYA ÇIKTI

Aslında düğmeye 5 yıl önce basıldı. 2011-2012 Eğitim-Öğretim Yılında Kız Teknik Lisesi tadilata tam okulların başlayacağı zamanda alınınca yetiştirilememiş, öğrenciler inşaat malzemeleri içinde eğitime başlamıştı. O zaman Artvin’de yayın yapan 08 Haber konuyu manşetten verince dönemin valisi Artvin’de büyük proje alan ve iş yapan Doğuş A. Ş’ye bağlı Ayhan Şahenk Vakfı ile temasa geçmiş ve bu okul Vakıf tarafından yapılmıştı.  Yeni Mahalle’de yapılan okulun ardından bu bölge okullar bölgesi ilan edildi ve Artvin Lisesi’nin de buraya taşınması kararı alındı.

LİSELER OKULLAR BÖLGESİNDE TOPLANDI

Aradan 5 yıl geçti. Artvin Lisesi artık 87 yıllık yerinden taşınarak 2016-2017 Eğitim Öğretim yılı itibariyle yeni Yeni Mahalle’ye, Ayhan Şahenk Lisesi’nin yanına taşınıyor. Böylece Kız Teknik Lisesi, Ticaret Meslek Lisesi, Artvin Lisesi şehrin içinden şehir dışına taşınmış oldu. Yeni Mahalle ise aynı zamanda kamu kurumunun en çok olduğu mahalleye dönüştü ve en çok okul bulunan mahalle oldu.

Artvin Lisesi’nin mevcut binasını ise İl Milli Eğitim Müdür devraldı.  Eskiyen bina yıkılarak yerine İl Milli Eğitim  Müdürlüğü’nün yapılacak. Artvin merkez eğitim öğretim kurumlarından biri olan Artvin Lisesi, bir diğer ismiyle Kazım Karabekir Lisesi,1929 yılında başladığı yerindeki eğitim öğretim serüvenini tamamladı.

İNÖNÜ CADDESİ ESNAFI ARTIK ÇOCUK SESİ DUYAMAYACAK.

Şehrin tam göbeğinde bulunan birçok maziye sahip, Artvin Lisesi’nin bu 2016-2017 Eğitim Öğretim Yılı itibariyle Yenimahalle (İskebe) mevkisine taşındı. Ortaokul düzeyinde 1929 yılında eğitim öğretim verilmesi amaçlı yapılan Artvin Lisesi, o günden bugüne birçok değişikliğe uğramıştı. Okulun ismi birkaç kere Artvin Lisesi ve Kazım Karabekir Lisesi olarak değiştirildi. Son olarak ise Kazım Karabekir Anadolu Lisesi olarak devam edilmekteydi. Bunun yanı sıra, yıllar önce yapılan ahşap görünümü yıkılmış, yerine betonarme bir dizayn yapılmıştı.

87 yıldır aynı bölgede hizmet veren Artvin Lisesi bu yıldan itibaren Yenimahalle (İskebe) mevkisine taşındı. Ayhan Şahenk Mesleki ve Teknik Anadolu lisesinin yanında yapımı tamamlanan yeni binaya taşınan lise bundan itibaren eğitim kurumu olarak burada hizmet verecek.

Oldukça köklü bir geçmişi olan Lisenin bir dönem yıkılması gündeme gelmişti. Artvin Orman Bölge Müdürlüğü ve hemen yanında bulunan Artvin Lisesinin yıkılacak, yerinde Artvin Valiliği ve Belediyenin hizmet vereceği ikiz kuleler yapılacaktı. Öyle gözüküyor ki bu proje rafa kalmış olmalı ki mevcut binayı İl Milli Eğitim Müdürlüğü devraldı.

 Artvin Lisesi’nin son müdürü olarak görev yapan ve yeni yere taşındıkları için çok yoğun bir mesai harcayan Erdoğan Öztürk, “ Artvin Lisesi, Artvin’deki liseler içinde en eski lise olup bu yüzden adına “Baba Lise” lakabı verilmiş.   2016-2917 itibarıyla artık Artvin Merkez’den, şehir içinden taşınıyoruz. Tabii bunu yaparken birçok duygusal anlar da yaşandı. Kolay değil toplamda 87 yıllık bir mazi var. Yeni Eğitim-Öğretim yılında Yeni Mahalle’deyiz. Öğrencilerimize, öğrencilerimize, velilerimize hayırlı olsun. 2016-2017 Eğitim Öğretim yılının tüm okullarımız için başarılı geçmesini diliyorum. “ dedi.

 KİMLER GELDİ KİMLER GEÇTİ BABA LİSE’DEN?..

Artvin Lisesinin bulunduğu eski yerinde kimler ortaokul ve Lise kısmından mezun olmamış ki; Artvinli ünlü işadamları Ali Nihat Gökyiğit, İsmet Acar, bürokrasi de siyasette görev yapan birçok isim. Son Belediye Başkanı Kocatepe’den önceki tüm Artvin Belediye Başkanları, Yeşil Artvin Derneği’nin kurucu başkanları, kendisi de emekli öğretmen olan, kapatılan Kılıçkaya Belediyesi‘nin son başkanı olan Erdoğan Gazihan, şimdiki başkan Nur Neşe Karahan ve adını sayamadığımız binlerce öğrenci yaklaşık 9 bin öğrenci buradan mezun olmuş.

BU OKULUN ESKİ YERİNDEKİ SON YERİNDEN

SON MEZUN OLMAK BİZİ ÇOK DUYGULANDIRDI

Okulun son mezunlarından olan Almira Nur Özçelik, okulunun taşınmasından dolayı duygulanarak gözyaşlarını tutamadı. 4 yıl boyunca “Baba Lise’de eğitim almış olmanın gururu  ve sevincini yaşarken bu şekilde taşındığını görmek beni çok duygulandırdı. Evet, çok gürültü geliyordu. Araba sesleri,  “şehir gürültüsü” diye tanımlanan tanımsız uğultular, belediye anonsları, araç trafiği başarıyı düşürdüğü bir gerçekti. Biz bunu 4 yıl boyunca yaşadık. Ama şimdi taşınıyor olduğunu görmek beni duygulandırdı. Bu okuldan mezun olup Erzurum Teknik Üniversitesi  Fen Fakültesi  Meloküler Biyoloji ve  Genetik Mühendisliğine yerleştiğimden dolayı ayrıca çok mutlu oldum.

Burada 4 yıl boyunca bana eğitim veren başta çok değerli öğretmenlerimize, Okul Müdürümüz Sayın Erdoğan Öztürk ve idarecilerimize, dönem arkadaşlarımıza, herkese çok çok teşekkür ediyorum. Bu okulun bahçesinde merdivenlerinde,  etüt odalarında,  salonlarında, sınıflarında o kadar çok anımız var ki; Hoşça Kal “Baba Lise. Sen bize öyle güzel ve öyle onurlu bir geçmiş bıraktın ki, seni bu bulunduğun eski yerinde hiç unutmayacağız.”diyerek duygularını dile getirdi.

HER ŞEY DEĞİŞİR, ZAMAN MEKÂN DEĞİŞMEYECEK

TEK ŞEY BU OKULUN TEMELİNDEKİ ANILARIMIZDIR

Bu okulun mezunlarından biri olan Artvin Engelliler Derneği Başkanı ve Artvin Kadın Girişimciler Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı gazeteci Hatice Nur Ersöz, “Artvin Lisesi bizim için çok anlamlı bir lisedir. Artvin’in aydınlık insanları hep bu okuldan yetişmiştir. Geçmişte nerede başarılı bir bürokrat, siyasetçi, işadamı varsa neredeyse hepsi bu okuldan mezun olmuştur. Ben de 1980 mezunlarındanım. Okulumuzun buradan taşınması elbette ki beni de çok etkiledi. “Baba Lise” yeni yerine taşınırken, eski yerinde binlerce anıyı bıraktı. Maalesef yaşam içinde her şey değişir, yer, mekân, duygu, anlayış söylem, Ancak değişmeyen tek şey geçmişte yaşanan duygular oluyor. Arşive kaldırılmış olan mazi değişmiyor. Baba Lise’ye yeni yerinde başarılar diliyorum.” dedi.

MESLEK HAYATIMIN 28 YILININ 23 YILI BU OKULDA GEÇTİ

Bu okulda 28 yıllık meslek yaşamının 23 yılını geçiren tarih öğretmeni Sabahattin Kındık, okulun bulunduğu yerden taşınmasından dolayı çok duygulandığını belirtti. Kındık, “Kolay değil tabii. 28 yıllık öğretmenlik hayatımın 23 yılı bu okulda geçmiş.  Adeta bu okul ile özdeşleşmişiz. Buraya alışmışız.  Buradan ayrılırken ister istemez bir duygu seli yaşıyorsunuz. Geçmişteki tarihi ve  özelliği nedeniyle “ Baba Lise” lakabıyla bilinen eski adıyla Artvin Lisesi,  yeni adıyla Kazı Karabekir Anadolu Lisesi, Yeni Mahalle’deki yeni yerinde  yeni başarılarıyla  ses vermeye devam edecek. 2016-2017 Eğitim ve Öğretim yılının başarılı geçmesini diliyorum. “dedi

 ARTVİN LİSESİ’NİN TARİHÇESİ

1929 yılında “ARTVİN ORTAOKUL DİREKTÖRLÜĞÜ” olarak açılan okulumuz ilin ilk ortaokuludur. 1954-1955 Eğitim ve Öğretim yılında “ARTVİN LİSESİ” adını almıştır. Lise olarak ta Artvin de açılan ilk okuldur. 1969-1970 Eğitim ve Öğretim yılında Kurtuluş savaşı Doğu cephesi komutanlarından Kazım KARABEKİR paşanın bölgede sevilen bir tarihi kişilik olmasından dolayı “ARTVİN KAZIM KARABEKİR LİSESİ” adını almıştır. 1973-1974 Eğitim Öğretim yılında “ORTAOKUL” kısmı kapatılmıştır. 1995-1996 Eğitim ve Öğretim yılında “YABANCI DİL AĞIRLIKLI LİSE” okulun bünyesinde açılmış,2004 eğitim yılından sonra yabancı dil ağırlıklı lise kapatılmıştır. 1997-1998 Eğitim ve Öğretim yılında her ilin kendi adıyla bir lisesi olduğu ve daha öncede adının Artvin Lisesi olmasından dolayı ,“ARTVİN LİSESİ” olarak adı değiştirilmiştir.

Bakanlık Makamının 29/06/2010 tarih ve 5299 sayılı onayı ile Okulumuz Anadolu lisesine dönüşmüş ve ismi Kazım Karabekir Anadolu Lisesi olarak belirlenmiştir.2010-2011 Eğitim öğretim yılından itibaren okulumuz sınavla öğrenci almaktadır. Artvin İlinde Anadolu lisesine dönüşen ilk Okulumuzdur. Bugüne kadar 8397 kişiye lise diploması verilmiştir.Merkez ilçede açılan en eski ortaokul ve lise olan okulumuz, bir yüz yıla yaklaşan geçmişiyle Artvin ve Artvinliler için en önemli Eğitim ve Öğretim kurumu olmuştur. Okulumuzdan birçok bilim, sanat, kültür, siyaset ve iş adamı yetişmiş, ülkemize değişik kademelerde hizmet vermişlerdir.

HABER: SAMİ ÖZÇELİK


Etiketler: lise

Diğer Güncel haberleri

  • PAYLAŞ

YORUM EKLE

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.