BAŞKALARI TARAFINDAN DA OKUNMASI İÇİN PARKLARDAKİ BANKLARA BIRAKTIĞI KİTAPLARI OKUYAN OLMADI!..

BAŞKALARI TARAFINDAN DA OKUNMASI İÇİN PARKLARDAKİ BANKLARA BIRAKTIĞI KİTAPLARI OKUYAN OLMADI!..
Tekin Üstündağ… Artvinlilerin yakından tanıdığı aydın bir insan.. 12.06.2020 16:29
Onu ARÇEP’ten, CERATTEPE’DEN, Ankara- Artvin Kültür Yardımlaşma Derneği’nden, söyleşi etkinliklerinden ille de “suyum Ben “diye başlayan dizelerden tanır.. Sirya’nın, Orcuk’un Deriner Barajı altında  kasten boğulmasına duyduğu isyanından tanır Artvin Halkı… 
Berta Köprüsü’nden, Selçuklulardan kalma son miras, insanlık eserlerinin  içine 400 yıl dayanacak şekilde paketlediği VE BİR GÜN BULUNMASI umuduyla  belgeleri gömmesiyle tanır!..
 Tekin Üstündağ, 09 Haziran 2020 tarihinde sosyal bir deney yapar aslında.   Parkta bank ve masaların üstüne  kitap koyar. Kitabın ön sayfasına da  “Bu kitap başkaları tarafından okunması için buraya bırakılmıştır.” Tekince. 9 Haziran 2020” ibaresini yazar ve bırakır. Kitapları bıraktıktan sonra 2 saat geçer. Tekrar aynı yere gelir ve bakar. Bakar ki kitaplar yerinde durmakta. Yeri değişmiş olanlar var. Oraya para konmuş olsa, yada cep telefonu, leptop, her hangi bir elektronik eşya?.. Orada kalır mıydı dersiniz? 
"DÜŞÜNÜN BİR AKADEMİSYEN ÇIKMIŞ CAHİLİN FERASETİNE GÜVENDİĞİNİ, EĞİTİM SEVİYESİNİN ARTMASI NEDENİYLE TÜYLERİNİN DİKEN DİKEN OLDUĞUNU SÖYLEMİŞTİ!..SÖYLEMİŞTİ. "
 Oysa kitap hepsinden daha değerli ezeli ve ebedi dosttur. Ona dokunmak, eline almak bile insana inanılmaz bir pozitif enerji yükler. Fakat son çeyrekte okumak adeta gereksiz olarak algılanmıştır!. Bunun nedeni de elbette ki kitapla arası iyi olmayan, hatta mesafeli duran içi kof siyasetçilerdir!. Bu politikacılar, konuşmalarında kitap kelimesini ağızlarına almaz. Birkaç önemli şairin bilinen şiirleri ezberlenir, en ateşli zamanda okunur. Bundan nema beklenir!. 
Bunlar şiiri edebiyatı, kitabı sevdiklerinden değil, bundan ikbal bekledikleri için okur!. Lakin halk da bunlara uyar. İmam cemaat misali. Uydum hazırdaki imama… Eee, ne bekliyorsunuz?
 Tekin Üstündağ, bu kitapların fotoğraflarını çekip, şöyle bir not düşmüş; “Bugün gezdiğim parklardaki bankların üzerine başkalarının da okuması için kitap bıraktım. 2 saat sonra aynı yerleri tekrar gezdiğim de Kitapların alınmadığını sadece yerlerinin değiştirildiğini gördüm.”  Tekin Üstündağ’ın yaptığı etkinlik “sosyal deneydir”. Bu deney göstermiştir ki, okuma yazma bilenler okumayı unutmuş, cahil topluma dönüşmüştür. Birilerinin kendilerine masal anlatmasını beklemekteler!. Masalcılar gırla, her yerde!. Cehaletin üniversitesini okumuşlar, doktorasını yapıyorlar!.
Kitap, tekrar tekrar açabileceğiniz bir hediyedir. (Garrison Keillor)
Milletlerin aklı, kitapla büyür ve gelişir. Kimler fazla okuyorsa, az okuyanlara hükmeder. (Pressey)
Çocuklara yalnızca okumayı öğretmek marifet değildir. Asıl meziyet çocuklara düşünmeyi ve sorgulamayı öğretmektir. (George Carlin)
Pırlantadan alınmayan vergi, kitaptan alınıyordu; çünkü pırlanta alandan değil, kitap okuyanlardan korkuluyordu. (Emile Zola)
Bir ülkede okumaya karşı istek artmadıkça, gaflet ve bundan doğacak felaket azalmaz. (Benjamin Franklin)
Ne kadar meşgul olduğunu düşünürsen düşün, OKUMAK için zaman ayırmazsan cahilliğe teslim olursun. (Confucius)

Etiketler: Artvin

Diğer Güncel haberleri

  • PAYLAŞ

YORUM EKLE

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.