BAŞKAN ERCAN ORHAN 10 OCAK ÇALIŞAN GAZETECİLER GÜNÜ NEDENİYLE ARTVİN BASINIYLA KAHVALTIDA BİR ARAYA GELDİ

BAŞKAN ERCAN ORHAN 10 OCAK ÇALIŞAN GAZETECİLER GÜNÜ NEDENİYLE ARTVİN BASINIYLA KAHVALTIDA BİR ARAYA GELDİ
Borçka Belediye Başkanı Ercan Orhan 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü nedeniyle yerel ve ulusal basın temsilcileriyle kahvaltıda buluştu, belediye Başkan yardımcısı Hüseyin Aksu ve belediye encümenleri ile birlikte gazetecilerin günlerini kutladı, belediye çalışmaları hakkında bilgi verdi.13.01.2020 10:25
Borçka Belediye Başkanı Ercan Orhan 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü nedeniyle yerel ve ulusal basın temsilcileriyle kahvaltıda buluştu, belediye Başkan yardımcısı Hüseyin Aksu ve belediye encümenleri ile birlikte gazetecilerin günlerini kutladı, belediye çalışmaları hakkında bilgi verdi.

Borçka Belediyesi Sosyal tesisleri Atapark Cafe’de gerçekleşen kahvaltı sonrasında gazetecilerin sorularını yanıtlayan Başkan Ercan Orhan sözlerine 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü kutlayarak başladı.

Basın buluşmasını daha erken yapmak istediklerini, ancak bu buluşmanın bugün gerçekleştiğini belirten Başkan Orhan “Öncelikle 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü”nüzü yürekten kutluyorum. Sizler çok zor koşullarda, özveriyle görev yapıyorsunuz. Basın bir ülkenin halkın sesi, kulağı, gözüdür. Bundan dolayı sizler, zor şartlar altında bile görevinizi en iyi şekilde yapmaya gayret ediyorsunuz. Teşekkür ediyorum. Bugün sizlerle buluşmamız vesilesiyle 9 aylık karnemizi, yaptıklarımızı, yapamadıklarımızı ve yapacaklarımızı anlatacağız. Belediye olarak çalışmalarımızın şeffaf bir şekilde halkla buluşması için gazetecilere büyük görevler düşüyor.” ifadelerini kullandı.

SU ÇALIŞMALARINDA SONA DOĞRU

Borçka’nın içme suyu çalışmalarının sona doğru yaklaştığını ifade eden başkan Ercan Orhan “Mevcut arıtma tesisinin bakım ve onarım çalışmaları bitti. Şu anda Borçka halkı musluklarından temiz ve içilebilir suya erişebiliyor. Altyapı ve üstyapı çalışmaları için ihale süreci başlayacak. Yeni yapılan tesisin bittikten sonra diğer mevcut olanı da yedek olarak kullanacağız ve su sorununu tamamen çözmüş olacağız.” dedi.
KÖYÜMDE KAYNARCA’DA YAPILMAK İSTENEN HES’E KARŞI ÇIKTIM
HES’LERE KARŞI HALKLA BİRLİKTE TAVIR ALMAYA DEVAM EDECEĞİZ
Geçtiğimiz günlerde ÇED süreci başlayan Borçka sınırları içerisinde bulunan Çermik HES projesiyle alakalı gelen soruyu cevaplayan başkan Ercan Orhan “Daha önce kendi köyümde yapılmak istenilen HES projesine karşı köylülerimle birlikte çalışmalar yapmış ve mahkeme kararıyla birlikte de projeyi durdurmuştuk. Çevreci, doğaya duyarlı bir belediyeyiz. Elbette bu tür doğamıza zarar verecek projelere karşı tavır alırız. Ancak öncelikle orada yaşayan köylülerin de konuyla alakalı fikirlerini merak ediyorum. Onların da fikirlerini alacak, gerekirse toplantılar düzenleyeceğiz. Oradan gelecek talep üzerine elbette sürece dâhil oluruz” ifadelerini kullandı.
BELEDİYE MECLİS ÜYELERİ İKAMETİNİ MURGUL’A ALMIŞ
Yine çok gündeme gelen Borçka’dan Murgul’a nüfus taşınması üzerine açıklamalarda bulunan başkan Ercan Orhan belediye meclis üyelerinden iki kişinin de Murgul’a ikametini aldığının dedikodu olmadığını söyledi. İkametlerini aldıran belediye meclis üyelerinin hangi partiye mensup olduklarının sorulması üzerine “Yani CHP’den olmadıklarını söylesem sanırım yeterli olacaktır” dedi.
SOKAK HAYVANLARIYLA ALAKALI ORTAK BİR ÇÖZÜM BULACAĞIZ
Sokak hayvanları konusunda olaya şefkatle yaklaştıklarını belirten başkan Orhan “Sonuç olarak bu doğada hepimize yer var. Sokak hayvanlarına şefkatle yaklaşıyor ve konuyu hayvan hakları savunucularıyla ortak bir şekilde çözmeye çalıyoruz. Sokak hayvanlarını kısırlaştırmak için önce Artvin’e gönderiyor, gerekli rehabilitasyon sürecinin tamamlanmasının ardından daha önce yaşadıkları alanlara bırakıyoruz. Tabi birçok yerden de buraya hayvanlar bırakılıyor. Onların da tespitini yapıyoruz. Üniversitemizde bulunan öğrencilerle sokaklarımıza kedi yuvaları yaptık” dedi.
Gazeteci Sami Özçelik’in, Öncelikle 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü” nedeniyle davet ettiğiniz için teşekkür ediyorum. Benim önce küçük bir yorumum ardından birkaç sorum olacak. Damar Köyü’nün Murgul’a bağlanması, Borçka’dan Murgul’a ikamet taşınması, iktidarın kendi belediyelerine yönelik kaynak yaratma çalışması olarak görüyorum. Burada aynı habere farklı başlık atan, sanki Damar Halkı’nın hayaliymiş gibi haberi servis eden gazeteciler ve gazeteler oldu. Oysa 2 kez referandum yapılmış olmasına rağmen büyük bir farkla hayır çıkmasına rağmen KHK ile Murgul’a bağlanarak halkın kararına, iradesine saygı gösterilmemiştir.

Yani Damarlı’nın hiçbir zaman hayali olmadı. Bunu şunun için anlatıyorum. Haberin doğrusunu vermeyerek insanların algılarıyla oynayanlar var. Buna benzer ayrıcalıklı çözüm muhalefet belediyeleri için yapılıyor mu? Borçka Karagöl’ün işletmeciliği halen belediyenin elinde mi?, Halk Ekmek projeniz bar mı? Borçka’da Marka yaratma düşüncesi, Ahır Projesi, Gençlere yönelik çalışmalar, Kültürel, sanatsal etkinlikleriniz devam edecek mi? Borçka’da sinema, toplantı salonu yok. Bu konuda bir çalışma var mıdır? Sorularını tek tek yanıtlayan Başkan Ercan Orhan;

“BORÇKA’DA BİR KÜLTÜR MERKEZİ YAPACAĞIZ!”

“ Önce en sondan başlayayım. Borçka’da bir kültür merkezi yapılması için önemli mesafeler katettik. Borçkalı çok değerli bir işadamımız, bu konuda taam destek veriyor. Proje hazır ve Borçka Kültür Merkezi yaparak içinde sinema salonu, toplantı salonu gibi alanların olduğu bir kültür merkezimiz olacak. Bu müjdeyi sizin aracılığınızla Borçka halkına verelim. Halk Ekmek üretimini yapabilmek için meclisten karar çıktı. Onu da yapacağız. Borçka halkına hayırlı uğurlu olsun. Ahır projemiz ve hayvan barınağı için yer arıyoruz. Hazineden yer bulduğumuzda bu projeleri mutlaka yapacağız. Çünkü Borçka’da ikamet eden vatandaşlarımız yazları köylerde yaşamaktadır. Kışın şehre indiğinde hayvanını otunu da getirmek istiyor. Ama şehir içinde ahırlar olmuyor. Bu ahır projesi daha sonra entegre haline getirilerek burada üretilecek süt, yoğurt, peynir gibi süt ve süt ürünlerini değerlendirmeyi düşünüyoruz.

BORÇKA’DA BORÇKA BALININ MARKASI OLACAK

Borçka’da marka yaratma düşüncemizi mutlaka hayata geçireceğiz. Bunu biz çay ve fındık üzerinden yapmayacağız. Çünkü çay ve fındık Karadeniz Bölgesi’nin simgesi olmuş ortak sanayi tarım ürünleridir. Ama Borçka balı hele de kestane balı Borçka’ya özgü çok özel bir üründür. Bu konuda Artvin Arıcılar Birliği’nin de çalışma yaptığını biliyorum. Şunu iddia ediyorum. Bizim ilçemizde üretilen bal en az anzer balı kadar değerlidir. Çünkü Artvin’de Türkiye’nin en fazla bitki çeşitliliği söz konusudur. AÇÜ tarafından Prof. Dr. Özgür Eminağaoğlu'nun yaptığı çalışmada 2 bin 727 bitki tespiti yapıldı. Bu Avrupa’da birçok ülkede olmayan zenginliktir. Bu bitkilerin özünden Saf Kafkas arısının yaptığı balımızı marka yapacağız.

KARAGÖL’Ü BELEDİYE OLARAK İŞLETMEYE DEVAM EDECEĞİZ
Gelelim Karagöl ve Borçka Turizmine; Karagöl işletmeciliği halen belediyemizdedir. Oradaki işletmeciliği öncelikle o köyde yaşayan insanlarla yapacağız. Karagöl sadece Borçka’nın değil, Artvin’in en önemli turizm alanlarının başında gelir. Damar Köyü’nün Murgul’a bağlanmasıyla ilgili benim diyecek bir şeyim yok.
BELEDİYENİN BORCU VARSIN 30 MİLYON OLSUN.
BİZ HİZMET ÜRETMEYE DEVAM EDECEĞİZ

Bizim belediyeyi devralırken, belediyenin borçlu olduğunu biliyorduk. Ama bu kadarını açık söyleyeyim bilmiyordum. Ama şunu söylemeden geçemeyeceğim; Borcumuz 25 Milyon(Trilyon) değil, 30 Milyon da olsa hizmet üretmeye devam edeceğiz. Borçka’nın en hayati meselesinin su olduğunu çok iyi biliyordum. Çünkü ben 18 yıl burada Okul Müdürlüğü, öğretmenlik yaptım. Sahaya inince de herkes şunu söyledi. Musluğumuzdan içilebilir suyu akıt başka bir şey istemiyoruz. Bu sorun sadece bir önceki dönem belediye yönetiminin sorunu değildi. Bunu özellikle belirtmem gerek. Borçka’nın öteden beri gelen en büyük sorunuydu su sorunu.

BORÇKA’DA 6 AY İÇİNDE İÇİLEBİLİR
SUYU MUSLUKTAN AKITTIK
Biz göreve geldikten sonra belediye meclis üyeleri arkadaşlarımızla sorunun çözülmesi yönünde hem fikir olduk ve çalışmalara başladık. 6 ay içinde Borçka’ya içilebilir, yemiz suyu getirerek musluğumuzdan içilebilir suyu akıttık. Bundan dolayı Borçka Halkı’ndan teşekkür geliyor. Orada suyun geldiği bölgede orman kesimi yapıldı. Maalesef bu oradaki su alma yapımızı ve dereyi etkiledi. Kalıcı olarak su sorununu mutlaka çözmüş olacağız.

Gündoğdu mahallesinin su kanalı çalışması bitti. Parke döşeme çalışmalarının sonuna geldik. Şimdi icraat, zamanı, hizmet zamanıdır. Az konuşup çok çalışacağız. Son olarak bizi kırmayıp davetimize katıldığınız için hepinize çok teşekkür ediyorum. 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Gününüzü tekrar kutluyorum. “dedi.

Artvin Faal Gazeteciler Derneği Başkanı Turan Şentürk’te başkan Ercan Orhan’a davetinden dolayı teşekkür ederek; “10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü nedeniyle bizleri Borçka’da ağırladığınız için teşekkür ediyorum. Biz Artvin Faal Gazeteciler Derneği olarak her yıl 10 Ocak’ta bir başka ilçemize giderek kutlama etkinliğimizi gerçekleştirmekteyiz. Geçen yıl Borçka’ya geldik. Atatürk anıtına çelenk koyduk, saygı duruşumuzu yaptık ve İstiklal Marşımızı okuduk.

Borçka Belediyesi’ni ziyaret ettik. Bu yıl Dernekte yaptığımız toplantı sonucu Ardanuç kararı çıktı. Ardanuç’taydık. Bugün siz davet ettiniz. Basınla ilgili düşünceniz ve söylediklerinizden dolayı AFGAD Başkanı ve 39 yıllık gazeteci olarak gazeteci arkadaşlarım adına teşekkür ederim. Yerel basın mutlaka desteklenmeli. Çünkü sizin dediğiniz gibi basın yerelin gözü, kulağı, sesi, nefesidir. Var olmalıdır ve bu meleği yaşatmalıdır. Bugün bizleri burada ağırladınız, samimi düşüncelerinizi aktardınız sağolun.”dedi.

Borçka Belediye’sinin yerel seçimlerden bugüne 9 aylık faaliyet ve çalışmalarının aktarıldığı kitapçıkları basın mensuplarına dağıtan Ercan Orhan günün anısına toplu fotoğraf çekimi sonrasında gazetecilere teşekkür ederek toplantıyı sonlandırdı.

Etiketler: Artvin

Diğer Güncel haberleri

  • PAYLAŞ

YORUM EKLE

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.