BU YAVRU KÖPEKLER SİZİ BEKLİYOR

BU YAVRU KÖPEKLER SİZİ BEKLİYOR
BU YAVRU KÖPEKLER SİZİ BEKLİYOR26.07.2018 11:32


Artvin Merkez Dere Mahallesi Habazoğlu sokak üzerinde bulunan köpeklerin üst üste yavrulamasının ardından bölge sakinleri çareyi yavruları sahiplendirmekte buldu.

Habazoğlu sokak üzerinde bulunan bölge sakinleri sokak hayvanlarına adeta koordineli bir şekilde bakıyor. Bölgede bulunan dişi ve erkek köpekler başta “Elit park” sitesi ve “Habazoğlulları” sitesi olmak üzere diğer sakinler tarafından hayvanlar besleniyor ve su veriyorlar. Sorunsuz bir şekilde hayvanlara alışan bölge sakinler yaklaşık 10 köpeğe uzun süredir bakıyor. Fakat köpekler geçtiğimiz yıl ve bu yıl yavrulaması sorunları beraberinde getirdi. Üst üste yavrulayan köpekler bölgede hayvan sayısının artmasına enden oldu.

Üç dişi köpeğin yavrulaması sonrası sadece yavru sayısı 20’ye ulaştı. Anne köpeklerin sütleri yavrularına yetmezken, bazı yavru köpekler açlıktan, bazıları ise hatalıktan bazıları ise araçlar tarafından ezilerek ölüyor. Bölge sakinleri buna gönülleri el vermezken, çareyi gazeteye ilan vermekte buldu.

Bölge sakinleri aç kalan sokak hayvanlarını beslemelerinde hiçbir sıkıntı olmadıklarını ifade ederek, sadece sayıları her yıl daha da artıyor. Geçtiğimiz yıl 10 hayvan vardı, bu sayı şuana kadar sadece 20’ye ulaştı. Seneye bu sayı artacak, kimi yavru açlıktan ölüyor, kimi hastalıktan bizler sadece yiyecek ve su veriyoruz.

 Konu üzerinde uzmanlığımız yok, hayvanların bir an önce kısırlaştırılıp yeniden sokaklara salınması gerekiyor. Bazı çocuklar hayvan sayısını fazla olduğundan korkuyor. Okul çıkışı yada okula giderken sorun yaşıyorlar.  Bizler bölgedeki çocukları hayvanlara alıştırmaya çalıştırıyoruz ama bu bir çözüm değil. Bazı yavru köpekler yollarda araçların altında ezilip ölüyor. Buda bizi çok üzüyor. Buna hayvanların bir an önce rehabilite edilmesi gerekiyor. Daha uygun koşullarda bakılması gerekiyor hayvan sahibi edinmek isteyenler bizlerle irtibata geçip sahiplenebilir. Yada Hayvan bakım evinde yetkililer tarafından daha uygun koşullarda bakılabilir.

 

 HABER: ARTVİN POST


Etiketler: HAYVAN

Diğer Güncel haberleri

  • PAYLAŞ

YORUM EKLE

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.