CHP VE ADD'DEN ATATÜRK ANITINA 19 MAYIS ÇELENGİ!.

CHP VE ADD'DEN ATATÜRK ANITINA 19 MAYIS ÇELENGİ!.
Cumhuriyet Halk Partisi ve ADD Milli bayramlarda mutlaka çelenk programı gerçekleştirerek, etkinlik yapmaya devam ediyor.22.05.2020 11:30
Cumhuriyet Halk Partisi ve ADD Milli bayramlarda mutlaka çelenk programı gerçekleştirerek, etkinlik yapmaya devam ediyor. Özellikle 2012’den sonra Milli bayramlarda FETÖ’nün bir projesi olarak kabul edilen Atatürk Anıtına çelenk koyma etkinliği büyük ölçüde yok edildi. FETÖ’nün 23 Nisan’ı ortadan kaldırmak için uydurduğu “Kutlu Doğum Haftasının bir amacı da buydu. Kutlu Doğum Haftası 2017 yılında kaldırıldı. Ancak çelenklerle ilgili normalleşme gelmedi. İlgili kurumun çelenk programıyla sınırlandırılmak istendi.

Maalesef 18 yıldır iktidarda olan Adalet Ve Kalkınma Partisi yine çelenk programı yapmadı. 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı’nda hiçbir etkinlikte bulunmadılar. Bu yıl Atatürk Anıtına, Gençlik Spor İl Müdürlüğü, CHP, İyi Parti, ADD ve Artvin Faal Gazeteciler Derneği çelenk koyarak, Saygı duruşunda bulundu ve İstiklal Marşı söylendikten sonra, günün anlam ve önemi hakkında konuşmalar yapıldı.

19 Mayıs 780 bin kilometre kare Misak-i Milli sınırları içinde 83 milyon, hepimiz için bir milat ise, Mecliste temsil edilen diğer partiler, temsil edilmeyen partiler neden program yapmazlar? Yapacağınız şey, dilekçe yazarak çelenk programınızı haber veriyorsunuz. 19 Mayıs’ta Artvin Valiliği’nin de çelengi olmalıydı. Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü daha alt seviyede temsil makamıdır. Artık, Milli Bayramlarımızı ruhuna uygun, samimiyetle, içten kutlamanın bilincinde olmalıyız, diyor haberimize geçiyoruz.
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) ve Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün 19 Mayıs 1919’da Samsun’a çıkarak Ulusal kurtuluş Savaşı’nı başlatmasının 101. Yılı, Gençlik ve Spor Bayramı olarak kutlanmasının 85. yıl dönümü nedeniyle Atatürk’ün Anma Gençlik Spor Bayramı dolayısıyla Atatürk Anıtı’nda tören düzenledi.

CHP İl Başkan Yardımcısı Yücel Aslan ve ADD Artvin Şube Başkanı Ayla Varan Valilik önünde Atatürk Anıtı’na çelenk sundu. Törene, Artvin Belediye Başkanı Demirhan Elçin, Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) Artvin Şubesi Başkanı Ayla Varan, CHP İl Başkan Yardımcısı Yücel Aslan, CHP Merkez İlçe Başkanı Olgun Gümrükçü, CHP İl Gençlik Kolları Başkanı Emre Altıparmak, Merkez İlçe CHP Gençlik Kolları Başkanı Reşat Murat Genç, CHP Kadın Kolları İl Başkanı Ayşe Yavuz Dinç, CHP Merkez İlçe Kadın Kolları Başkanı Dilek Çoruh, CHP Kadın Kolları Eski Başkanı ve Belediye Meclis Üyesi Gülşen Kurul ve parti üyeleri katıldı.
Pandemi ile mücadele kapsamında sosyal mesafe, temas ve mücadele kurallarına dikkat edildiği çelenk programında Saygı Duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşının okunmasının ardından konuşmalara geçildi.

Çelenk programının sunuculuğunu CHP Merkez İlçe Gençlik Kolları Başkanı Reşat Murat Genç yaptı. Genç, açılış konuşmasında şu ifadelere yer verdi;

" Sayın İl Başkan vekilim, Sayın Belediye Başkanım,
Sayın Atatürkçü Düşünce Derneği Başkanım, Sayın Gençlik ve Kadın Kolları Başkanlarım ve çok saygıdeğer Cumhuriyet Halk Partililer hepiniz hoş geldiniz.

19 Mayıs, emperyalizme karşı bir başkaldırının adıdır. 19 Mayıs; kentleri yanmış, yıkılmış, toprakları işgal edilmiş, tersanelerine girilmiş bir ulusun her türlü olanaksızlıklara karşın başlattığı kurtuluş meşalesinin yakıldığı gündür.
Hepimizin bildiği gibi; Türk ulusunun, özgür ve bağımsız yaşama iradesiyle, 19 Mayıs 1919’da Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde Samsun’da başlattığı bu Kurtuluş mücadelesi, 9 Eylül 1922’de düşmanın İzmir’de denize dökülmesiyle zafere ulaşmıştır…

Hemen arkasından yapılan görüşmeler sonucu 24 Temmuz 1923’te imzalanan Lozan Antlaşmasıyla da yeni Türk devleti tüm dünyaca tanınarak, sınırları güvence altına alınmıştır…
Ulusal Kurtuluş Savaşımız, her aşamasında büyük derslerle dolu bir destandır. Ulusumuzun, her türlü olanaksızlıklara rağmen inanç ve kararlılığının çelikleşmiş simgesidir.
Dünyanın en büyük emperyalist güçlerine karşı, kazanılan büyük zaferin sonucunda Türkiye Cumhuriyeti, Türk gençliğine armağan edilen en büyük tarihsel mirastır…

Büyük Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk, sanki bugünleri daha o yıllardan görmüş gibi, Kurtuluş Mücadelesinin tüm safhalarının çarpıtılmasını, olayların saptırılmasını önlemek amacıyla, O Büyük Nutku’nu okumuş, burada Kurtuluş Savaşını en ince ayrıntılarına kadar anlatmıştır. Nutuk”un son bölümünde tüm yaptıklarını ve tarihsel mirasını Türk gençliğine emanet etmiştir…

Ne yazık ki bugün ülkemiz, Büyük Önderimizin “Gençliğe Söylev”inde dikkat çektiği durumla karşı karşıya kalmıştır…
Dünyanın her yanını kana bulayan emperyalist güçler ve taşeronları bugün “YENİ DÜNYA DÜZENİ” adıyla ve tüm azgınlığıyla, az gelişmiş ve gelişmekte olan ülkeleri sömürge durumuna getirmek için her tür yöntemi denemekte, ulus devletimizin vazgeçilmesi mümkün olmayan ilke ve değerlerini zayıflatmaya çalışmaktadır.

Cumhuriyet tarihi boyunca komşu ülkelerle ilişkilerini Büyük Önderimizin belirlediği “Yurtta barış, dünyada barış” ilkesine göre çizen ülkemizde, yönetimi elinde bulunduran siyasal iktidar, her gün savaş çığırtkanlığı yapmaktadır. Türk Ulusu ve Mustafa Kemal’in Cumhuriyeti, devrimleri emanet ettiği Türk Gençliği; Büyük Önderinin göstermiş olduğu hedeflere, Cumhuriyetimizin temel ilke ve değerlerine ve onların sembolleri olan ulusal bayramlarımıza her zaman kararlılıkla sahip çıkacaktır…

Emperyalist güçler ve onların içerideki taşeronları hak ettikleri yanıtı ulusumuzdan er geç alacaklardır… Mehmet Akif Ersoy’un dediği gibi “Belki yarın, belki yarından da yakın…”
Bu duygu ve düşüncelerimle, başta Büyük Önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, tüm şehit ve gazilerimizi saygı ve şükranla anıyor, Türk Gençliğinin ve tüm yurttaşlarımızın “19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı”nı sevgi ve saygıyla kutluyorum." dedi

BELEDİYE BAŞKANI ELÇİN

Artvin Belediye Başkanı Demirhan Elçin, günün önemi ve anlamı ile ilgili yaptığı konuşmasında şunları söyledi.
“Sayın CHP İl Başkanvekilim, ilçe başkanım gençlik ve kadın kollarının il ve ilçe başkanları ve partimizin seçkin kıymetli yöneticileri cumhuriyet halk partisinin çelenk sunma törenine hoş geldiniz der her birinize ayrı ayrı saygılar sunarım. Bu vesileyle bu gece idrak edeceğimiz kadir gecenizi kutluyor, hayırlara vesile olmasını diliyorum. Sosyal mesafe kurallarına titizlikle uyduğunuz için her birinize ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Corona tedbirleri kapsamında temsili olarak bu törende çok kısıtlı sayı ile bu töreni birlikte ifa ediyoruz.

Corona salgını bitince görkemli çelenk sunma törenlerimize inşallah yeniden kavuşmuş olacağız.

İşgalden zafere, zaferden cumhuriyete giden bu yolda, ulusal önderimiz, başkomutan gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarını rahmetle minnetle ve şükranla anıyor, her birinin ruhları önünde saygıyla eğiliyorum.Türkiye Cumhuriyeti Devletinin ve partim cumhuriyet halk partisinin kurucusu, Gazi Mustafa Kemal Atatürk ’ün gençlere armağan ettiği bu anlamlı günde tüm halkımızın Atatürk'ü anma gençlik ve spor bayramını kutluyorum.

Türk milleti olarak sevincimiz, heyecanımız hiç azalmadı, aynı sevinç ve heyecanı milletimizle birlikte yaşıyor olmaktan, büyük mutluluk ve gurur duymaktayım. Deminde söylediğim gibi, bu yılki kutlamalarımıza corona belası gölge düşürdü, milli şuurumuza yakışır bir şekilde heyecanını ve coşkusunu içimizde yaşıyor olsak bile, salgın illeti yüzünden, halkımızla el ele kol kola meydanlarda, sokaklarda, coşkuyla kutlayamadığımız, evlerimizde pencerelerimizden balkonlarımızdan, alkışlarla, buruk bir şekilde kutluyor olmanın da ayrı bir hüznünü yaşıyoruz.

Bundan tam 101 yıl önce güneş bir kıvılcımla samsunda küçük bir ateş yaktı o ateş Amasya’da, Erzurum’da Sivas’ta büyüdü Sakarya’da güçlendi. Bugün, yarın ve sonsuza dek sönmeyecek olan Türkiye cumhuriyeti devletinin ışığı oldu.

Bugünde, bağımsız ve özgür bir millet olarak geleceğe güvenle bakabilmek için, geçmişte verilen mücadelelerin önemini genç kuşaklara en iyi şekilde anlatmalıyız. Çünkü bugün bizlerin bulunduğu konumlara yarın gençlerimiz geleceklerdir. İşte bu nedenle gençlerimize yaptığımız her hizmet, aslında ülkemizin geleceğine yapılmış birer yatırım olarak değerlendirilmelidir. Yakın bir gelecekte ülke yönetiminde söz sahibi olacak ve Türkiye Cumhuriyeti Devletimizin bekasını ilelebet devam ettirerek, daha da yükseltecek olan gençlerimize, her zaman güvendik ve güvenmeye devam edeceğiz.
Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk; gençlere şu şekilde seslenerek; “Yeni Türkiye’nin genç evlatları, yorulsanız dahi beni takip edeceksiniz… Dinlenmemek üzere yürümeye karar verenler, asla ve asla yorulmazlar. Türk gençliği gayeye, bizim yüksek idealimize durmadan, yorulmadan yürüyecektir. Talimatı ile gençlere seslenmiş, Bu seslenişinde de gençliğe olan güven ve inancını pekiştirmiştir; “Bütün Ümidim Gençliktedir” sözüyle de beklentilerini dile getirmiştir. Sosyal barışın sağlandığı, insanların kardeşçe yaşadığı, kavgalara, çekişmelere fırsatın verilmediği ortamı, gençlerimiz için sağlamak da, bizlerinde asli görevi olmalıdır. Bu duygu ve düşüncelerle, ulusal önderimiz Mustafa Kemal Atatürk`ün, gençlerimize armağan ettiği Atatürk’ü anma, gençlik ve spor bayramınızı bir kez daha kutluyorum” dedi.

Ardından konuşmasını yapan Atatürkçü Düşünce Derneği Artvin Şubesi Başkanı Ayla Varan Bir konuşma yaptı.
Olgun Gümrükçü dedi.

CHP İlçe Başkanı Olgun Gümrükçü yaptığı konuşmasında ise şunları söyledi:
“Türk Gençliğinin ve Tüm Yurttaşlarımızın “19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı’nı Sevgi ve Saygıyla Kutluyorum. 19 Mayıs, emperyalizme karşı bir başkaldırının adıdır. 19 Mayıs; kentleri yanmış, yıkılmış, toprakları işgal edilmiş, tersanelerine girilmiş bir ulusun her türlü olanaksızlıklara karşın başlattığı kurtuluş meşalesinin yakıldığı gündür.

Hepimizin bildiği gibi; Türk ulusunun, özgür ve bağımsız yaşama iradesiyle, 19 Mayıs 1919’da Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde Samsun’da başlattığı bu Kurtuluş mücadelesi, 9 Eylül 1922’de düşmanın İzmir’de denize dökülmesiyle zafere ulaşmıştır…

Hemen arkasından yapılan görüşmeler sonucu 24 Temmuz 1923’te imzalanan Lozan Antlaşmasıyla da yeni Türk devleti tüm dünyaca tanınarak, sınırları güvence altına alınmıştır…

Ulusal Kurtuluş Savaşımız, her aşamasında büyük derslerle dolu bir destandır. Ulusumuzun, her türlü olanaksızlıklara rağmen inanç ve kararlılığının çelikleşmiş simgesidir.

Dünyanın en büyük emperyalist güçlerine karşı, kazanılan büyük zaferin sonucunda Türkiye Cumhuriyeti, Türk gençliğine armağan edilen en büyük tarihsel mirastır…

Büyük Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk, sanki bugünleri daha o yıllardan görmüş gibi, Kurtuluş Mücadelesinin tüm safhalarının çarpıtılmasını, olayların saptırılmasını önlemek amacıyla, O Büyük Nutku’nu okumuş, burada Kurtuluş Savaşını en ince ayrıntılarına kadar anlatmıştır. Nutuk”un son bölümünde tüm yaptıklarını ve tarihsel mirasını Türk gençliğine emanet etmiştir…

Ne yazık ki bugün ülkemiz, Büyük Önderimizin “Gençliğe Söylev”inde dikkat çektiği durumla karşı karşıya kalmıştır…

Dünyanın her yanını kana bulayan emperyalist güçler ve taşeronları bugün “Yeni Dünya Düzeni” adıyla ve tüm azgınlığıyla, az gelişmiş ve gelişmekte olan ülkeleri sömürge durumuna getirmek için her tür yöntemi denemekte, ulus devletimizin vazgeçilmesi mümkün olmayan ilke ve değerlerini zayıflatmaya çalışmaktadır.

Cumhuriyet tarihi boyunca komşu ülkelerle ilişkilerini Büyük Önderimizin belirlediği “Yurtta barış, dünyada barış” ilkesine göre çizen ülkemizde, yönetimi elinde bulunduran siyasal iktidar, her gün savaş çığırtkanlığı yapmaktadır. Türk Ulusu ve Mustafa Kemal’in Cumhuriyeti, devrimleri emanet ettiği Türk Gençliği; Büyük Önderinin göstermiş olduğu hedeflere, Cumhuriyetimizin temel ilke ve değerlerine ve onların sembolleri olan ulusal bayramlarımıza her zaman kararlılıkla sahip çıkacaktır…

Emperyalist güçler ve onların içerideki taşeronları hak ettikleri yanıtı ulusumuzdan er geç alacaklardır. Mehmet Akif Ersoy’un dediği gibi “Belki yarın, belki yarından da yakın.”

Bu duygu ve düşüncelerimle, başta Büyük Önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, tüm şehit ve gazilerimizi saygı ve şükranla anıyor, Türk Gençliğinin ve tüm yurttaşlarımızın “19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı’nı sevgi ve saygıyla kutluyorum.”
Konuşmaların ardından çelenk töreni sona erdi. Akşam Saat: 19. 19.00’da Balkonlara çıkılarak İstiklal Marşı ve Gençlik Marşı söylenerek 19 Mayıs’ın 101. Yılı etkinliği sona erdi.


Etiketler: Artvin

Diğer Güncel haberleri

  • PAYLAŞ

YORUM EKLE

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.