CİĞERİM ET KEBAP, SULU YEMEK ÇORBA ÇEŞİTLERİ VE DÜRÜM İLE KORZUL’DA MUHTEŞEM BİR LEZZET İLE BULUŞMAYA HAZIR OLUN..

CİĞERİM ET KEBAP, SULU YEMEK  ÇORBA ÇEŞİTLERİ VE DÜRÜM İLE  KORZUL’DA MUHTEŞEM BİR LEZZET İLE  BULUŞMAYA HAZIR OLUN..
CİĞERİM ET KEBAP, SULU YEMEK ÇORBA ÇEŞİTLERİ VE DÜRÜM İLE KORZUL’DA MUHTEŞEM BİR LEZZET İLE BULUŞMAYA HAZIR OLUN..05.01.2018 11:59


Artvin’de  cesareti, girişimciliği, girişkenliği ve ataklığı ile tanınan genç esnaflarımızdan  Yasin  Yılmaz  yeni bir işyeri daha açarak Artvin halkı’nın hizmetine sundu.

Üçüncü caddede Kültür Caddesi olarak dizayn edilen Sabit Osman Avcı Caddesi’nde Laflafa Cafebar  ile hizmet veren Yılmaz, Çayağzı Mahallesi’nde Ciğerim  Et Mangal, Çorba, Sulu Yemek ve Dürüm ile Artvin halkına hizmet vermeye başladı.   Hijyenik ortamda  kaliteli,  yerli etin kullandığı kebap çeşitleriyle iddialı bir şekilde çalışmaya başlayan Yılmaz, bunun için, Diyarbakır’dan işinin ehli 2 ustayı getirerek farklı lezzet sunmaya başladı.

 CİĞERİM ET KEBAP SULU YEMEK, ÇORBA, DÜRÜM İLE HİZMETİNİZDEYİZ

YAKINDA AÇILIŞ TÖRENİMİZLE ARTVİN HALKININ HİZMETİNDE OLACAĞIZ

Yakında açılış töreni yapacağını belirten Yasin Yılmaz, “Artvin farklılaşıyor. Artvin bundan 5 yıl öncesine kadar Çarşe Merkez’de büyüyor, nüfus hareketleri orada yoğunluk kazanıyordu. Okullar vardı,  Devlet kurumları bu kadar aleni esnaflık yapmıyorlardı. Şimdi  Gazi’nin dışında çarşıda tek bir okul kalmadı. Hareketli Nüfus daha çok Üniversite Çayağzı(Korzul)  Kampüsünün burada olması nedeniyle burada yoğunlaşıyor. Bu nedenle Ciğerim Et Kebap ile burada Artvin halkına hizmet vermek için bu işyerini aldım.

HERŞEY PARA İLE ÖLÇÜLMEZ

Diyarbakır’ın 2 ünlü ustasını  Artvin’e getirdim. Et kültürü üzerine çok güzel lezzetler sunacağımızı iddia ediyorum. Bakın  ben bir şey daha yapacağım.  Lezzetlerin en  lezzetini, organik kalitesinde uygun fiyata vereceğim. Her şey para ile ölçülmez.Para kazanmak için önce hizmet edeceksiniz. İnsanların yüreğine talip olacaksınız.  Paradan önce güven kazanacaksınız ki, insanlar size gelsin. 

BAŞARI EKİP ÇALIŞMASI İLE GELİR

Beni Artvin tanır. Kaliteden, hijyenden, hizmetten asla taviz vermem. Korzul’da Ciğerim Kebap, et , sulu yemek restoran/cafe  kısa sürede adını Artvin’e duyuracak. Başarı bir kişi ile gelmez. İyi bir ekip  ile, inanmış, çalışkan,  iş yapma felsefelerinden ödün veremeyen, yüzü gülen,  güven veren ekiple  gelir. Biz her şeyimizle bunun için hazırız. Artvin Halkı çok güzel lezzet ile bulışmaya hazır olsun.

Bu arada 2018 yılına da girmiş olduk. Ben bu vesileyle tüm Artvin halkı’nın yeni ytılını kutluyor, 2018’in hepimizin, Artvin’in Türkiye’nin yılı olsun dileklerimi sunuyorum.”dedi.

HABER: SAMİ ÖZÇELİK 


Etiketler: yemek

Diğer Güncel haberleri

  • PAYLAŞ

YORUM EKLE

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.