ÇOK YÖNLÜ İNSAN DURSUN ALİ PEHLİVAN’DAN GÖZE HOŞLUK KALBE ÖĞÜT VEREN KALİGRAFİ KİTABI

ÇOK YÖNLÜ İNSAN DURSUN ALİ PEHLİVAN’DAN  GÖZE HOŞLUK KALBE ÖĞÜT VEREN KALİGRAFİ KİTABI
Artvin’in yetiştirdiği önemli değerlerimizden, Güreş alanında kitap yazarak, Türk Güreş Sporu’na sağladığı katkılardan dolayı herkesin yakından tanıdığı Dursun Ali Pehlivan, memleketi Artvin’e gelerek, birkaç haftasını Ardanuç ve Artvin’de geçirecek. 17.10.2018 16:31
Uzun yıllardır Ankara’da ikamet eden Dursun Ali Pehlivan’ın bir başka özelliği de Kaligrafi sanatını en iyi şekilde icra edebilen bir Hat sanatçısı olmasıdır.

Kaligrafi seçme eserlerinden oluşan bir kitap çıkaran Dursun Ali Pehlivan, kitabın sunuş bölümünde, “Kaligrafi, harflere şekil vererek güzel yazı yazma sanatıdır. Bu türlü yazılan metinler daha zevkli okunur, akılda kalır, kişiyi bazı açılardan etkiler. Okumaya ilgisini artırır ve güzel sanatlara yaklaştırır. Bu sanata başladığım 9 yıl içinde Atasözleri ve özlü sözlerle ilgili kaynakların tümüne yakınını incelemeye çalıştım. En anlamlılarını seçerek kaligrafi ile bu sözleri buluşturup göze hoş gelen kişinin algılama gücünü geliştiren metinler ortaya koyma gayreti ile bugüne kadar 10 sergi açtım.

Sergilerde aldığım olumlu tepkiler sonucu, sergilerin yeterli olmadığı kanısı ile sanat meraklılarının, yetenekli gençlerin, öğrenci ve değişik kesimlerin yararlanması bakımından bu çalışmalarımın yeniden düzenlenerek kitap haline getirilmesi gerektiğine inandım.

Kitaplıklara girecek, sanat çevrelerine ulaşacak, gelecek kuşaklarla buluşacak kaynak olarak arşivlere konacak bir eser elbette ki sergilerden daha fazla amaçlarına ulaşacaktır. Dolayısıyla çok büyük sıkıntılar yaşasam da bu emeğim en iyi biçimde değerlendirilmiş olacaktır.
Çalışmalarımda sözler çok iyi seçilmiş, düzen, intizam okunurluluk ön plana alınarak süsten kaçınılmıştır. Kaynak olması nedeniyle çeşitli uç, mürekkep, kağıt ve değişik yazı karakterleri kullanılmaya özen gösterilmiştir. Eserin kolay okunabilmesi bakımından ise gör eşdeğer tutularak düzenleme buna göre yapılmıştır.

Sonuç olarak Güzel yazı yazmak isteyenlerin az da olsa yararlanmaları, atasözleri ve özlüsözlerden de yaşamı özümsemeleri bakımından bilgin erbaplarının dediği gibi “Çok kimse öğüt dinler ama yalnız akıllılar bundan yararlanır.” Eserin bu anlayışla okunup değerlendirilmesi dileğimdir. “dedi.
Artvin’e her zaman gelemediğini de belirten çok yönlü insan Dursun Ali Pehlivan, Artvin, gerçekten kendine münhasır, kendine özgü, zengin kültürü, muhteşem doğası ve aynı şekilde değerli insanlarıyla Türkiye’de, dünyada adından sıkça söz edilen çok özel bir ildir. Artvin insanı sanata, spora karşı her zaman ilgili olmuş. Artvin Folkloru ile dünyaya marka olmuş bir ildir.

Ben hem spor alanında hem de sanat alanında 2 eser kazandırdım. Gürel sporu üzerine Türkiye’de ilk kez çok kapsamlı ve detaylı yazılmış bir kitabı spor dünyasına kazandırmanın onurunu yaşamaktayım. Bu kitapta güreş sporunda kullanılan yeni terimler göreceksiniz. 
Diğer bir eserim ise Kaligrafi ile atasözler ve özlü sözleri okuyucu ile buluşturdum. Yukarıda sunuş bölümünden aldığım metinde de belirttiğim gibi güzel yazı ile okunan atasözleri, özlü sözler daha çok akılda kalıyor. Çerçeveye konan kaligrafik cümleler ölümsüzleşiyor ve herkes mutlaka bir yerlerde bir duvarda, evde, okulda başka yerde okuma şansı buluyor. Bu bakımdan bu eser de amacına ulaşmıştır. 
Ancak üzüntüm şudur ki bu kitaptan şu an elimde fazla yok. Yeni bir baskıya ihtiyaç duyuyorum. Ancak takdir edersiniz ki maliyet yüksek ve şimdilik bunu yapacak gücüm yok. Şimdilik böyle bir eserin varlığının bilinmesi benim için yeterlidir. Bu habere dikkat edecek insanlar olabilir. İlgilenenler olabilir. “dedi.

DURSUN ALİ PEHLİVAN KİMDİR?
1945 yılında Ardanuç'ta doğdu. Kazım Karabekir Öğretmenokulu'nu bitirdi. 10 yıl öğretmenlik yaptı. 1976 yılında İ.T.İ Akademisini bitirip aynı yıl Gençlik Ve Spor Genel Müdürlüğü'nde çalışmaya başladı. Yelken, bilardo, briç, tenis, karate ve özel sporcular Spor Federasyonlarında Genel Sekreterlik görevlerinde bulundu. 17 Şubat 2010 tarihinde emekliye ayrıldı.

İlkokul yıllarında Karakucak ile güreşe başlayan Dursun Ali Pehlivan Milli Güreşçi olup Milli Takım Antrenörlüğü de yaptı. Artvin'de yetişen seki ve günün güreşlerini "imkanlar ölçüsünde" ilk defa ve hala benzeri olmayan bir biçimde ölümsüzlüğe götüren " ARTVİN'DE GÜREŞ" kitabı dışında; Dünya Güreş Federasyonu FİLA tarafından "ÇAĞDAŞ SERBEST GÜREŞ TEKNİKLERİ "adlı eseri dünya güreşinin gelişmesine rehber gösterilmiştir. Bu eser TÜRKÇE-İNGİLİZCE VE ALMANCA açıklamalı olup 1600 fotoğraf ve 218 güreş tekniğini içermektedir. 
2004 yılında Kaligrafiye başlayan Pehlivan, bu alanda kendini geliştirmek amacıyla çeşitli kaynaklardan yararlanmış , bu süre zarfında kalemi elinden bırakmayarak bu konudaki çalışmasına devam etmektedir.

Ömrünü spora adayan Pehlivan, Kaligrafi sanatı ile de gençliğe yardımcı olacak atasözleri , güzel sözler dışında sporla ve bilimle ilgili olarak önemli sözleri spor camiası ve insanlığa hizmet için yazmaya kıvançla devam etmektedir. Ayrıca Atatürk köşelerini hazırlayarak en güzel görselleri sunmaya devam ediyor.
HABER: SAMİ ÖZÇELİK

Etiketler: Artvin

Diğer Güncel haberleri

  • PAYLAŞ

YORUM EKLE

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.