DOĞA İÇİN MÜTHİŞ BİR BULUŞ ECORDİNG

DOĞA İÇİN MÜTHİŞ BİR BULUŞ ECORDİNG
Her Sosyal Medya Takipçisi İçin Drone ile Tohum Eken Sosyal Girişim ecording ! 08.10.2018 19:26
Tamamı Gönüllü üniversite öğrencilerinden oluşan ekip,  bireysel çevre bireysel çevre bilinci üzerine teknolojiler geliştiren ecording adında bir marka kurdular. Ve yakın zamanda ilk inovatif ürünlerini tanıttılar. Ülke çapında “ bizim için her takipçi bir ağaç demek” mottosuyla yola çıkan ecording, Marka bünyesinde geliştirdiği insansız hava aracı sayesinde, her bir sosyal medya takipçisi için ücretsiz olarak, Orman genel müdürlüğü tarafından saha çalışması yapılmış veya insanlar tarafından ulaşılması zor olan alanlara havadan tohum topları atarak ağaçlandırma faaliyetlerine yenilikçi bir bakış akışı üretiyorlar. ecoDrone adını verdikleri cihaz; 10 dakikada bin 500 adet tohum topunu toprak ile buluşturup seferde 7 kilogram ağırlık kaldırabilen insansız hava aracı 2 kilometrekarelik alanda ekim yapabiliyor ve haritada belirlenen alanlarda otomatik uçuş yapabiliyor.
ECORDİNG, BİREYSEL ÇEVRE BİLİNCİNİ GELİŞTİRMEYE YÖNELİK TEKNOLOJİLER GELİŞTİREN VE İNSANLARIN GÜNLÜK HAYATLARI İÇERİSİNDE UYGULAYABİLECEKLERİ TASARRUF ÖNERİLERİ VE ÇEVRECİ ÇÖZÜMLERİ ARAŞTIRIP KULLANICILARINA İÇERİK OLARAK SUNAN BİR SOSYAL GİRİŞİMDİR.

Ekip, geliştirdikleri cihazın uçuş testlerini, engebeli bir yapısı olduğu için Artvin’de gerçekleştirdi. Orman Genel Müdürlüğü ile işbirliği içerisinde çalışan ecording. Artvin Kafkasör orman içlerine orman hayvanlarının meyvelerini yiyebileceği, meyve ağacı tohumlarını bıraktı. ecording kurucusu Bahçeşehir Üniversitesi, Bilgisayar Mühendisliği 4'üncü sınıf öğrenicisi Mert Karslıoğlu, ”Proje üniversitede aldığımız bir  sosyal sorumluluk dersi sonrasında çıktı. Ve ülkemizde eksikliğini gördüğümüz konular üzerine çalışmalara başladık ve ecording’i kurduk. ecording, bireysel çevre bilincini geliştirmeye yönelik teknolojiler geliştiren ve insanların günlük hayatları içerisinde uygulayabilecekleri tasarruf önerileri ve çevreci çözümleri araştırıp kullanıcılarına içerik olarak sunan bir sosyal girişimdir.

ECORDİNG NEDİR?

Adım Mert Karslıoğlu Bahçeşehir Üniversitesi bilgisayar mühendisliği son sınıf öğrencisiyim. Yaklaşık bir buçuk senedir ecording üzerinde çalışmaktayım ve şuan markanın,  kuruculuğunu ve proje yöneticiliğini üstlenmekteyim.

Ecording, bireysel çevre bilinci üzerine teknolojiler geliştiren ve insanların günlük hayatları içerisinde kolaylıkla uygulayabilecekleri tasarruf önerilerini ve çevreci çözümleri kullanıcılarına içerik olarak sunan bir sosyal girişimdir.

Ecording’in yaklaşık bir buçuk senelik geliştirme ve markalaşma süreci oldu ve yaklaşık 1 ay önce ecoDrone adındaki ilk ürünümüzü tanıttık. ecoDrone, ecording’in her bir sosyal medya takipçisi için ağaçlandırılması gereken alanlara havadan tohum topu atışları gerçekleştirdiğimiz bir insansız hava aracı.

ECORDİNG NASIL ÇALIŞIR ? 

Bizi sosyal medya hesaplarımızdan takip ettiğinizde adınız, önceden planlanmış ilk ekim dönemi için listeye alınıyor. Öncelikli tercihen Orman Genel Müdürlüğü tarafından ağaçlandırılması gereken ve ulaşımı insanlar tarafından zor olan bir alan talep ediyoruz. Önce o alanda kameralı dronelar ile haritalandırma yapılıyor, ardından içerisinde kil, mineral, toz gübre ve tohum bulunan toplar hazırlıyoruz ve sabit sıcaklıktaki dolaplarda bekletiyoruz. Ekimin yapılacağı gün geldiğinde bu topların içerisine su enjekte edip Droneumuza yerleştiriyoruz. Drone, programlanan alanlarda uçuş yaparak bu tohum toplarını toprak ile buluşturuyor. Biz bu çalışma ile minimum maliyetle maksimum verim almayı hedefledik. Ekim için öncelikli olarak toprak yüzeyine yakın yetişebilen tohum türleri olan Sedir ve kayın tohumlarını tercih ediyoruz. Bunun yanında orman içlerine orman hayvanlanlarının meyvelerini yiyebileceği meyve ağacı tohumları da ekebiliyoruz. Bunların yanında tükenmekte olan türler ile alakalı da çalışmalarımız mevcut. ecoDrone 10 dakika içerisinde yaklaşık 1500 tane tohum topunu toprak ile buluşturabiliyor Biz bu uyguladığımız yöntem sayesinde 1/1000 olan tohum tutma oranını 1/100’e kadar yükseltmiş durumdayız. Bunlarla beraber sosyal medya kullanıcılarımıza sunduğumuz tasarruf önerileri ve çevreci çözümleri içeren içerikler ile de çevre ve doğa bilinci oturmuş bireyler yetişmesine katkıda bulunuyoruz. 

GİRİŞİM FİKRİ NASIL ORTAYA ÇIKTI ?

Girişim fikri 2. Sınıfta aldığım bir sosyal sorumluluk dersi sonrasında çıktı. İnsanların günlük hayatları içerisinde uygulayabilecekleri tasarruf önerilleri ve çevreci çözümlere yeterince ulaşamadıkları gözlemledik. bu doğrultuda bu projeyi geliştirdik. Ve bu içerikleri ilginç kılabilmek adına da bahsettiğim insansız hava aracını geliştirdik. 

PROJENİN GELECEKTE HEDEFLERİ NELERDİR?

Biz bunların yanında yine bireysel çevre bilincini konulu bir mobil uygulama geliştirmekteyiz. Kısa vadede ilk hedefimiz kış sezonu ortalarında bu mobil uygulamayı kullanıcılarımızla buluşturmak olacak. Bunun yanında fon ve yatırımcı arayışına başladık. Uzun vadeli hedefimiz ise ecording’in önce ülkemizde sonra dünyada çevre bilincinden sorumlu sayılmayı hedefleyen bir marka haline getirmek olacak.

Bizimle dünyayı daha yaşanılabilir bir yer haline getirmek çok kolay. Hemen aramıza katılın dünyayı daha yaşanılabilir yaparken hep beraber çalışalım. Bizimle alakalı detaylı bilgi edinmek isterseniz, www.ecording.org adresinden bilgi alabilir. Facebook/Twitter/Instagram@ecordingmapp hesaplarımızdan takip edip bir ağaç sahibi olabilirsiniz.

HABER: ARTVİN POST


Etiketler: Artvin

Diğer Güncel haberleri

  • PAYLAŞ

YORUM EKLE

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.