EĞİTİM SEN'DEN SOMA DAVASI KARARINA TEPKİ!

EĞİTİM SEN'DEN SOMA DAVASI KARARINA TEPKİ!
rnManisa’nın Soma ilçesinde 13 Mayıs 2014’te meydana gelen ve 301 madencinin yaşamını yitirdiği Türkiye'nin en büyük iş cinayetinin karar davası Akhisar Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü.13.07.2018 18:16

Manisa’nın Soma ilçesinde 13 Mayıs 2014’te meydana gelen vern301 madencinin yaşamını yitirdiği Türkiye'nin en büyük iş cinayetinin kararrndavası Akhisar Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Tutuklu sanıklara 15-22 yılrnaralığında ceza verilirken, Soma Kömürleri A.Ş. Holding Başkanı Alp Gürkan vernbirçok sorumlu hakkında beraat kararı verildi

rnrn

Eğitim Sen, "Soma davasında açıklanan karar kabulrnedilemez" diyerek bir açıklama yaptı. Açıklamada, madenci aileleri vernkamuoyu katliamın gerçekleştirilmesinde sorumluluğu olan herkesinrnyargılanmasını talep ederken, mahkeme heyetinin verdiği kararın, Türkiye’dernişçiler söz konusu olduğunda ne hukuk ve ne de adaletin olmadığını gösterdiğirnvurgulandı.

rnrn

Katliamın sorumluları adalet önünde hesap verene kadarrndavanın takipçisi olacaklarını söyleyen Eğitim Sen'in açıklaması şu şekilde:

rnrn

"Soma Davasında Açıklanan Karar Kabul Edilemez!

rnrn

Manisa’nın Soma ilçesinde 13 Mayıs 2014’te meydana gelen vern301 madencinin yaşamını yitirdiği kitlesel iş cinayetinin görüldüğü davarnsonuçlanmış, Soma katliamının yaşanmasında sorumlulukları olanlar hakkında ödülrngibi cezalar verilmiştir. Akhisar Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen ve 5’irntutuklu 51 sanığın yargılandığı davada Can Gürkan ve Genel Müdür Ramazan Doğrurn22 yıl 6 ay hapisle cezalandırılmış, Soma Holding Yönetim Kurulu Başkanı AlprnGürkan’a beraat kararı verilmiştir.

rnrn

Soma katliamının yaşanmasında en az maden sahipleri kadarrnsorumluluğu olan ve yeterli denetimleri yapmayan Çalışma Bakanlığı görevlilerirnbaşta olmak üzere, kamu görevlilerinin yargılanmaması Soma davasının en önemli eksikliğirnolmuştur. Madenci aileleri ve kamuoyu katliamın gerçekleştirilmesindernsorumluluğu olan herkesin yargılanmasını talep ederken, mahkeme heyetininrnverdiği karar, Türkiye’de işçiler söz konusu olduğunda ne hukuk ve ne dernadaletin olmadığını bir kez daha göstermiştir.

rnrn

Bugüne kadar Torunlar, OSTİM, Şırnak, Ümraniye’de yaşanan işrncinayetleriyle ilgili yargılamalarda olduğu gibi, Soma katliamı davasında darnmahkeme, işçileri göz göre göre ölüme gönderen sorumluları cezalandırmamış,rnonları adeta ödüllendirmiştir. Soma’da yaşanan ne kaza, ne kaderdir. Emekçilerirngüvencesizliğe, taşeronlaşmaya, denetimsizliğe teslim edenlerin işlediği açıkrnbir iş cinayeti daha cezasız bırakılmıştır."

rnrn

'BASİT BİR KUSUR DEĞİL, AÇIK BİR KATLİAM'

rnrn

"Soma’da yaşanan katliam, yıllardır sürdürülen emek vernişçi düşmanı politikaların sonucudur. Mahkeme kararı, devletin benzer pek çokrnkonuda olduğu gibi, işçi cinayetleri konusunda da tercihini bir kez daharnpatronlardan yana yaptığını göstermiştir.

rnrn

Yıllardır bütün eleştirilere rağmen işçilerin çalışma vernyaşam koşullarını ağırlaştıran, taşeronlaştırmayı ve güvencesizliği temelrnpolitika haline getiren, işçi sağlığı ve iş güvenliği ile ilgili yasal mevzuatırnbile patronların çıkarlarına uygun şekilde düzenleyenler yaşanan işrncinayetlerinden birinci derecede sorumludur.

rnrn

301 maden emekçisinin ölümü mahkemenin ‘taksirle öldürme’rnşeklinde ifade ettiği gibi basit bir kusur değil, açık bir katliamdır. Burnkatliamın sorumluları adalet önünde hesap verene kadar davanın takipçisirnolacağımız bilinmelidir."

rnrn

HABER: SAMİ ÖZÇELİK


Etiketler: ARTVİN

Diğer Güncel haberleri

  • PAYLAŞ

YORUM EKLE

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.