ELİF KANLIOĞLU ANISINA DİDİM’DE BARIŞ PARKI AÇILDI

ELİF KANLIOĞLU ANISINA DİDİM’DE BARIŞ PARKI AÇILDI
ELİF KANLIOĞLU ANISINA DİDİM’DE BARIŞ PARKI AÇILDI10.10.2017 15:07

 


IŞİD tarafından düzenlenen terör saldırısı sonucu 10 Ekim Ankara Gar Katliamında hayatını kaybeden 102 kişiden birisi de Arhavili  21 yaşındaki Elif  Kanlıoğluydu.  Katliamın ardından  tam 1 yıl geçti. Elif Kanlıoğlu'nun ailesi Didim’de ikamet ettiği için Elif’in  anısına, Aydın’ın Didim ilçesinde Elif Kanlıoğlu 10 Ekim Barış Parkı açıldı.

Açılışa Elif Kanlıoğlu’nun annesi Öznur Durmuş Kanlıoğlu, babası Ümit Kanlıoğlu abisi Emre Kanlıoğlu, KESK Eş Genel Başkanı Aysun Gezen, Emek Partisi (EMEP) Genel Başkanı Selma Gürkan, EMEP MYK Üyesi Levent Tüzel, DİSK Genel Başkan Yardımcısı Celal Poyraz, TMMOB Temsilcisi Mehmet Sarıca, Eğitim Sen Örgütlenme Sekreteri İsmail Sağdıç, Didim Belediye Başkanı Ahmet Deniz Atabay ve Belediye Meclis üyeleri, CHP Didim İlçe Başkanları, Emek Partisi Didim İlçe Başkanı ve EMEP Merkez yöneticileri, 10 Ekim Barış ve Dayanışma Derneği, Eğitim Sen Aydın Şube Başkanı’nın yanı sıra Elif Kanlıoğlu’nun akrabaları ve Didim halkı katıldı.

‘GÜVERCİN AMA SOL KANADI KIRIK GÜVERCİN…’

Parktaki Barış Heykelini yapan ve Evrensel'e konuşan Hacettepe Üniversitesi Güzel Sanat Fakültesi mezunu Heykeltıraş Olgaç Demirkol “Böyle bir park yapılması gündeme gelince, araştırdım ve Elif’i tanımış oldum. Çok güler yüzlü biri. Her şeye rağmen bir duruşu var ama gülüyor. Elif’in katıldığı miting bir barış mitingiydi bu sebeple güvercin çizdim ama sol kanadı kırık güvercin. Ve Elif’in yüzünü güvercinin sol kanadına yani patlamadaki şarapnel parçalarının üzerine çizdim. Boynu bükük güvercinin, gözleri kapalı ama Elif’e bakıyor. Ama 10 Ekim ilk değil son da olmadı… Bunun en büyük sorumlusu iktidar. IŞİD denen terör örgütü İstanbul’da cenaze namazı kıldı… İçişleri Bakanı ‘bunlar sinirli birkaç çocuk’ dedi. Şimdi bugün gelinen tabloda sorumlular belli. 20 yaşında bir genç kız öldüğü için üzülüyorum, bu ülkenin geleceğiydiler ve hiçbir çıkar gözetmeden Ankara’daydılar. Barış için oradalardı ama hayatları elinden alındı. Bunu düşünerek 2 ayda tek başıma bu heykeli yaptım ve şimdi parka baktıkça, heykele baktıkça gurur duyuyorum iyi ki Elif’i okumuşum iyi ki öğrenmişim” dedi.

‘BARIŞ TALEBİ YA ÖLÜMLE YA CEZAEVİ İLE SONUÇLANIYOR’

Açılışın ardından ilk konuşmayı Elif Kanlıoğlu’nun babası Ümit Kanlıoğlu yaptı. Parkın yapım aşamasında emek veren mimarından işçisine herkese teşekkür ederek konuşmasına başlayan Kanlıoğlu Ankara’da katledilen 102 insanın özgürlük, demokrasi ve barış talebiyle alanda olduğunu belirtti. Kanlıoğlu “Biz 10 Ekim’de de gördük ki bizde barış ve özgürlük talebi ya ölümle ya da cezaevleriyle karşılık buluyor ama umudumuz hiçbir zaman bitmedi, bitmeyecek. Tüm yıldırma çabalarına bugün buradaki kalabalık cevap olmuş oldu. Elif’imizin parkının mücadeleye ve gençlere katkısı olacağını düşünüyorum. Burayı yaptık, açtık ama yine aynı umutlarla hep birlikte korkmadan, yılmadan yaşatacağız” dedi.

‘10 EKİM BİZİM İÇİN SAYILARDAN FAZLASI’

Daha sonra söz alan KESK Eş Genel Başkanı Aysun Gezen, 10 Ekim Mitingi’nin gerçekleştirilebilmesi için bedeller ödendiğini aktardı ve ekledi: “Bugün olağanüstü hal ve kanun hükmünde kararnameler ile yönetiliyoruz, Baskı politikası gün geçtikçe artıyor, zamlar halkın belini büküyor. Bugün bir kez daha gördük ki 10 Ekim’de yaşamını yitiren arkadaşlarımız bizim için sayılardan çok daha fazlası… Şimdi bu parkta Elif’in güvercin kanadındaki su gibi yüzü karşımızda. Biz birbirimize sımsıkı sarılarak güzel günleri getireceğiz.”

‘İNSANCA YAŞAM TALEBİNE HÜKÜMETİN CEVABI KATLİAM OLDU’

Daha sonra söz alan DİSK Genel Başkan Yardımcısı Cemal Poyraz “10 Ekim’de DİSK, KESK, TMMOB, TTB olarak çağrıcısı olduğumuz eylemin şiarı ‘Biz bu ülkede insanca yaşamak istiyoruz’du cevabı bize 10 Ekim katliamıyla verenlere inat mücadelemiz sürecek. Emeğin sömürülmesine karşı, emekçinin ve işçinin hakkı için barış talebi için nice arkadaşımızı kaybettik ama yılmayacağız, mücadelemiz sürecek” ifadelerini kullandı.

‘DAHA FAZLA BARIŞ, DAHA FAZLA ÖZGÜRLÜK’

TMMOB adına konuşan Mehmet Sarıca da “Daha fazla barış daha fazla özgürlük demeye devam edeceğiz. Korkmayacağız ve asla vazgeçmeyeceğiz. 102 insanımızı katleden sorumlular bir an önce bulunmalı ve yargılanmalı” şeklinde konuştu.

‘SUSTURAMAYACAKLAR, BİAT ETMEDİK, ETMEYECEĞİZ’

Eğitim Sen Örgütlenme Sekreteri İsmail Sağdıç ise “Öncelikle bu parkın açılışında emeği geçen herkesi tebrik ediyorum. Onların sesini, çığlığını geleceğe taşıyoruz. O gün barış talep edenlere katliamla yanıt verildi. Susturabileceklerini sandılar ama susmadık. 2 ay sonra bir grev daha gerçekleştirdik. O gün katledenler bugün emekçiler biat etsin diye ihraç ediyorlar. O gün katledilenlerin çığlığı olan barış akademisyenleri biat etmedi, öğretmenleri, akademisyenleri ihraç ettiler ama biat etmediler. Yaşamak ve yaşatmak istiyoruz demenin karşılığı bu oldu… Elif’in sesi 17 Eylül’de Kartal Meydanı’nda laik, demokratik, bilimsel eğitim mitinginde olacak. Hepinizi mitinge bekliyoruz” dedi.

‘YALNIZ DEĞİLSİNİZ’

Açılışta söz alan Didim Belediye Başkanı Ahmet Deniz Atabay, “Gönül isterdi ki bir arada beraber olmak bu eserle olmasın. Ama maalesef ülkemizdeki bu kayıplar bizi bu şekilde bir araya getirmeye zorluyor. Ümit Babamıza, Öznur Annemize şunu söylüyoruz, ‘Bizler hepimiz sizin evlatlarınızız, yalnız değilsiniz.’ Çok kısa bir zaman için bu kargaşalar, bu kan gölü inşallah durur. Mücadele ve koruma ruhunu kaybetmesin gençlerimiz. 80’den sonra üniversite ve lise gençlerimiz alanlardan ayrıldı, ümidim ise bu mücadelenin yeniden kazanılması. Ülkemizin sokakları ve parkları şehitliklere dönmesin. Anma tablolarına dönmesin” şeklinde konuştu.

‘NE OLURSA OLSUN MÜCADELE SÜRECEK’

CHP Beylikdüzü İlçe Başkanı ve Elif Kanlıoğlu’nun kuzeni Avukat Turan Taşkın Özer ise “Bir kız düşünün 20 yaşında… Babası diyor ki kızım dikkatli ol. Elif de diyor ki ‘Babam bu zamanda gitmeyeceğiz, ne zaman gideceğiz…’ İşte böyle gözü kara bir genç katledildi. Çok ciddi bir üzüntü yaşadık. Umarım bundan sonra böyle üzüntüler yaşanmaz. Onlar dövüşerek öldü, güneşe gömüldü. Elif de söylerdi ‘Güzel günler bize gelmez, biz güzel günlere yürümedikçe.’ Biz ne olursa olsun bu mücadeleyi vermeye devam edeceğiz” dedi.

10 EKİM ELİF KANLIOĞLU  BARIŞ PARKI HAKKINDA

Elif Kanlıoğlu 10 Ekim Barış Parkı’nda, bir büfe, yürüyüş yolu ve  kamelya ile Heykeltıraş Olcay Demirkol tarafından yapılan kanadı kırık güvercin heykeli bulunuyor. Sanatçı Demirkol’un yaptığı anıtta şarapnel parçasıyla yaralanmış beyaz bir güvercin, yaralı kanadının üzerinde Kanlıoğlu’nun silüeti, basamaklardan akan su ve siyah ve beyaz renkli havuz ve sürekli akan su görseli bulunuyor. Didim 22. Barış Şenlikleri kapsamında gerçekleştirilen  açılış töreninde Artvin yöresine ait müzik dinletisi, Elif Kanlıoğlu’nun hayatının ve mücadeleci yapısının anlatıldığı 80 dakikalık belgesel gösterimi yapıldı. Konuyla ilgili konuşan baba Ümit Kanlıoğlu, “Bu park, 10 Ekim’de barış talebiyle Ankara’ya giden ve katledilen insanların unutulmaması ve adlarını yaşatmak için yapıldı. Türkiye’nin her yerinde hayatını kaybeden diğer canlar için de böyle parklar yapılmalı.” dedi.  

HABER:Neslihan Tatar


Etiketler: PARK

Diğer Güncel haberleri

  • PAYLAŞ

YORUM EKLE

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.