ENGELLİ MAHMUT’UN EN BÜYÜK HAYALİ EVİNE ENGELLİ RAMPASIYLA ÇIKABİLMEK

ENGELLİ MAHMUT’UN EN BÜYÜK HAYALİ  EVİNE ENGELLİ RAMPASIYLA ÇIKABİLMEK
ENGELLİ MAHMUT’UN EN BÜYÜK HAYALİ EVİNE ENGELLİ RAMPASIYLA ÇIKABİLMEK05.07.2018 14:56


Artvin Çarşı Mahallesi Miralay Şükrü Bey Caddesi Medine Şelalesi yanında bulunan 2 katlı eski bir evde yaşayan engelli Mahmut Acar, eve ulaşımın engellilere uygun olmadığı için dışarı çıkmak istese bile ailesinin sırtına binmek zorunda kalıyor. Acar, evine bir giriş yolunun yapılmasını istiyor. Artvin Valisi Ömer Doğanay’ın evine geldiğini, kendisini ziyaret ettiğini ve engellilere uygun yatak verdiğini anlatan Acar, Vali Ömer Doğanay’a teşekkür ettiğini söyledi.

SAYIN VALİMİZ EVİMİZE GELDİ ORTOPEDİK YATAK HEDİYE ETTİ

“Ev yolun hemen üstünde ama benim için kilometrelerce uzak!”

Doğuştan bedensel engelli olan 35 yaşındaki Mahmut Acar,”Ben Mahmur Acar, bedensel engelliyim.  Eski evimizde annem ve kardeşimle yaşıyoruz.  Ev yolun hemen üstünde. Ama benim için sanki kilometrelerce uzakta. Çünkü annem yâda kardeşim beni sırtına almak zorunda.  Sağ olsun sayın valimiz evimize geldi. Bana bu yattığım yatağı hediye etti. Çok rahat ettim. Allah ondan razı olsun.

Sayın valimizden, belediye başkanımızdan bir isteğim var.  Yoldan evimize doğru bir engelli rampasını yaptırmasını istiyorum. Evden engelli aracımla ailem refakatinde evden çıkıp yola inebileceğim bir rampa olursa inanın benim için el olur, ayak olur. Çok mutlu olurum.”dedi.

MAHMUT’UN EN BÜYÜK HAYALİ EVE ULAŞAN ENGELLİ RAMPASI YADA BİR YOL

Anne Serpil Acar, Mahmut’un son derece duygusal ve her şeyi çok iyi bilen iyi bir genç olduğunu belirterek,” Mahmut 35 yaşında. Bedensel engelli. Ancak son derece zeki, akıllıdır. Sayın valimiz evimize geldi. Çok ilgilendi. Allah ondan razı olsun. Mahmut’un dediği gibi bu eve engellinin ulaşımını kolaylaştıracak bir yol istiyoruz. Evimiz aslında yolun hemen üstünde. Ama duvar olduğu için merdivenlerle eve ulaşıyoruz. 

Duvar Medine şelalesine doğru devam ediyor. Buradan eve doğru hafif meyilli bir engelli rampasıyla eve ulaşım sağlanabilir. Bunu Sayın Valimizden, Sayın Belediye Başkanımızdan rica ediyoruz. Mahmut’un en büyük isteği ve hayali de budur. Ben pazarcılık yaparak alın terimle yaşamaya çalışıyorum. Onun için her zaman evde bulunamıyorum.  Engelli bir çocukla, hem çalışmak hem de geçinmek gerçekten zor. Dediğim gibi Sayın valimizin, yetkililerin, eş dostun desteği ile yaşama tutunuyoruz. Yine de Allah’a şükür. Bizimle ilgilenen, sesimizi duyan iyi insanlar var. Herkese teşekkür ediyorum.” Dedi.

EV ESKİ VE SAĞLIK AÇISINDAN TADİLATA İHTYACI VAR

Bedensel engelli Mamut Acar,  ve annesi çok şey istemese de, eve ulaşım rampası yada yolu kadar önemli bir eksiği daha var.  Eve giden herkes, bu evin sağlıklı olduğunu söyleyemez. Hayli eski ve rutubetli olan evin sağlıklı hale getirilmesi de gereklidir. Yetkililer bu konu da evin hiç olmaz sağlık koşullarını oluşturacak bir iyileştirme tadilatı için bir çalışma yapabilir.  Bedensel engelliye uygun hale getirilebilir. Bunun için çok büyük bir paraya da ihtiyaç duyulmayacağı ortada. Mahmut’a daha güzel uyuyacağı, daha sağlıklı nefes alacağı bir ortam sağlanabilir.

HABER: SAMİ ÖZÇELİK


Etiketler: ENGELLİ

Diğer Güncel haberleri

  • PAYLAŞ

YORUM EKLE

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.