ERKAN ÖZTÜRK YENİDEN NİKAH MEMURU!..

ERKAN ÖZTÜRK YENİDEN NİKAH MEMURU!..
Nikah memurluğuna yeniden Erkan Öztürk atandı. 2014 yılında yapılan 30 Mart Yerel seçimler sonrası Artvin Belediyesi Adalet Ve Kalkınma Partisi aldı. Yeni yönetim kendi kadrolarını kurarken bir çok çalışanın yeri değiştirilmiş, kalifiye ve liyakatli çalışanlar alakasız yerlere gönderilmişti. Bu arada bir çok müdürlük birimi kurulmuş ve kendi ekibinden kişiler atanmıştı. 05.08.2019 10:05
Adalet Ve kalkınma Partisi 5 yıl sonra kazandığı seçimi kaybederek belediyeyi yeniden CHPli Başkan Demirhan Elçin'e devretti.
Kocatepe zamanında yerleri değiştirilen alakasız, ilgisiz yerlere sürgün edilen memurlar yeniden asli görevlerine döndü. Bunlardan birisi de uzun yıllar nikah memurluğunu yapan Erkan Öztürk oldu.
Erkan Öztürk'ün yeniden nikah memuru olması nedeniyle gazeteci Sami Özçelik,ziyarette bulundu. Özçelik, Öztürk'e yeniden nikah memuru olması nedeniyle başarı dileyerek Öztürk'ten nikah için gereken belgeler ve Artvin'de yılda ortalama ne kadar nikah kıyıldığı ile ilgili sorular sordu.
Öztürk, nikah öncesi çiftlerden istenilen belgelerle ilgili şunları söyledi;
"Nikah resmi evlenme aktidir. Kanuni olarak bunun için gerekli belgeler şunlardır:
1-Resmi nikah için gerekli belgeler şu şekilde:
2-Fotoğraflı Nüfus Cüzdanı Aslı ve Fotokopileri.
3-Vesikalık Fotoğraf.
4-Sağlık Raporu.
5-Nüfus Kayıt Örneği/Evlenme Ehliyet Belgesi.
6-İkametgah Belgesi.
7-Evlenme Beyannamesi.
NİKAH BAŞVURUSUNDA DİKKAT EDİLECEK HUSUSLAR!
Nikah başvurusu için gerekli belgeler bu şekilde. Ancak sürücü belgesinin kimlik yerine geçmediğini ve listelediğimiz belgelerin başvuruda bulunacağın belediyeye göre değişiklik gösterebileceğini de belirtmeden geçmeyelim.
Nikah için gereken belgelerle ilgili daha fazla detay için şu yazımıza bakabilirsin: Evlenme Dosyalarında Bulunacak Belgeler
Nikah için gerekli belgeleri sıraladık. Peki bu belgeleri nereden alacağını biliyor musun? Gel, bakalım:
Nikah İçin Nüfus Kayıt Örneği Nereden Alınmalı?
Nüfus kayıt örneği, nikah başvurusu yapmak için ihtiyacın olan belgelerden. Bu belgeyi ister e-devlet sisteminden istersen bağlı olduğun nüfus müdürlüğünden temin edebilirsin. Ancak öncelikle başvuru yapacağın belediyenin bu belgeyi isteyip istemediğini de öğrenmen de fayda var çünkü bazı belediyeler nüfus kayıt örneği istemeyebiliyor.
Evlenme Ehliyet Belgesi Nedir ve Nereden Alınır?
Nüfus idarelerince aile kütük kayıtlarına dayanılarak düzenlenen ve nüfus açısından evlenmesine engel bir halinin bulunup bulunmadığını gösteren belge, evlenme ehliyet belgesi olarak adlandırılır. Yine nüfus müdürlüklerinden alınan nüfus kayıt örnekleri de evlenme ehliyet belgesi olarak kabul edilir. Bu belgenin de her belediye tarafından istenmediğini de belirtelim.
Evlenme Beyannamesi Nereden Alınır?
Gerekli tüm evraklarını topladıktan sonra en son alman gereken belgeye yani evlenme beyannamesine geldi sıra. Evlenmek istediğin belediyeye giderek evlenme beyannamesini temin edebilirsin. Belediye görevlileri başvuru esnasında senin için bu belgeyi düzenleyecek.
Evlilik İçin Sağlık Raporu Nereden Alınır?
Evlilik hazırlığı yapan çiftler tarafından en çok sorulan sorulardan biri nikah için sağlık raporu nereden alınır sorusu oluyor.
Öncelikle şunu bilmelisin ki; evlilik sağlık raporu özel hastaneler tarafından verilemiyor. Evlilik sağlık raporu için gerekli testleri ister özel ister devlet hastanelerinde yaptırabilirsin. Ancak, resmi nikah için gerekli olan sağlık raporunda en önemli adım, aile hekimi onayıdır. Bu yüzden raporunu aldıktan sonra aile hekimine imzalatmayı unutma.
Evlilik İçin Sağlık Raporu
Evlilik sağlık raporuyla ilgili tüm detaylara şu yazımızdan ulaşabilirsin: Evlilik İçin Sağlık Raporu Nereden Alınır? Hangi Testler Yapılır?
Nikah İşlemleri
Evlilik için gereken belgeleri tamamladıktan sonra sıra nikah tarihi almak için başvuru yapmaya geliyor. Peki, nikah işlemleri nasıl ve nereye yapılır? Şimdi ona bakalım:
Nikah İçin Nereye Başvurulur? Nikah başvurusu için eşlerden birinin ikametinin bulunduğu ya da nikahın kıyılacağı yerin bağlı olduğu belediyeye bağlı evlendirme dairesine gitmek gerekiyor.
Ancak çiftlerden birinin ikamet ettiği ilçe dışında bir yerde evlenmek için evlenme izin belgesi gerektiğini de söyleyelim. Evlenme izin belgesi nereden alınır dersen, yine çiftlerden birisinin ikamet ettiği ilçeye bağlı belediyeden alınması yeterli olacaktır. 
Evlilik izin belgesi ile ilgili ayrıntılı bilgi için şu yazımıza bakabilirsin: Evlenme İzin Belgesi
2018 yılı itibarıyla ilçe müftülükleri de nikah başvurularını kabul ediyor. Başvuru için eşlerden birinin ikamet ettiği ilçe müftülüğüne başvuru yapılabiliyor. Köyde yaşayanlar için ise evlilik başvurusu köy muhtarlığına yapılıyor.
Ancak çiftlerin nüfus cüzdanlarını ve fotoğraflarını teslim alan muhtar, sağlık raporu için ilçe hükumet tabipliğine, evlenme ehliyet belgesi için de ilçe nüfus müdürlüğüne evrak hazırlıyor. Evlenecek çiftler bu belgelerle sağlık ocağı ve nüfus müdürlüğüne giderek işlemlerini yaptırıyor. Bu iki kurumdan alınan belgeler, köy muhtarına teslim ediliyor. Belgeleri onaylama ve nikah kıyma işlemleri de yine köy muhtarı tarafından yapılıyor.
Evlilik Başvurusu Ne Zaman Yapılır?
Tüm evraklarını topladıktan sonra 6 ay içinde başvuru yapabilirsin. 6 ay sonra yapacağın başvurular, belgelerin geçerlik süresini yitirmesine sebep olacağı için kabul edilmeyecektir.
-Sami Özçelik-

Etiketler: Artvin

Diğer Güncel haberleri

  • PAYLAŞ

YORUM EKLE

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.