HOPA CİZRE ARASI İPEK YOLU PROJESİ

HOPA CİZRE ARASI İPEK YOLU PROJESİ
Bir dizi, ziyaret ve temaslarda bulunmak için “Kardeşlik Projesi” kapsamında Şirnak’a giden 19 kişilik Hopa Ticaret ve Sanayi Odası heyeti Cizre’de bir iş yerinin açılışına katıldı.07.10.2018 00:00

Bir dizi, ziyaret ve temaslarda bulunmak için “Kardeşlik Projesi”  kapsamında Şirnak’a giden 19 kişilik Hopa Ticaret ve Sanayi Odası heyeti Cizre’de bir iş yerinin açılışına katıldı.
Burada basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Hopa Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Osman Akyürek Kardeşlik projesi kapsamında geldikleri Cizre’de, çok önemli görüşmeler yaptıklarını söyledi.
Cizre Ticaret ve Sanayi Odası ile ortaklaşa gerçekleştirdikleri bu projenin geleceğe dönük sonuç bildirgesinde yer almasını istedikleri iki konu olduğunu belirten Akyürek,
“Tarihi ipek yolunun Cizre’den Hopa’ya 670 kilometre olduğunu görünce bunun mutlaka geliştirilmesi ve geleceğe damga vurması için iki odanın birlikte hareket ederek, konun ulaştırma bakanlığı ve cumhurbaşkanlığına iletilmesi için karşılıklı çalışma grupları kurarak çalışmaya karar verdik.
 Bununla beraber, istihdama destek, karşılıklı işbirliği anlamında da Cizre’den yada bu bölgeden , Karadeniz’e özellikle Hopa ve Kemalpaşa’ya çay sezonlarında buradan istihdam kapsamında işçi desteği istediğimizi, bunun içinde karşılıklı bir protokol imzalayacağımızı ifade ettik. 
Cizre ve bölgede gördüğümüz beklediğimizin çok üzerindeydi. Başta dostluk ve misafirlik gördük. 6 bin yıllık tarihin burada yaşandığının izlerini gördük. Bu bölge tarihsel süreçten nasibini alamamış. Bunu ticarete dönüştürmek oldukça önemli. İnanç turizmi ülkemiz ve dünyada en önemli turizm potansiyellerinden biri. İnanç turizmiyle tarih ve kültür turizmi de birlikte düşünülüp bir güven ortamı yaratıldığında Cizre’nin tarihinin 10 yıl sonra çok daha değişeceğini bugünden görmek mümkün. Bu apaçık ortada. Bu bölge turizme gelişebilir. Buradaki arkadaşlarımızın bu konuda çok güzel projeleri var. Bizde kardeş oda olarak elimizi taşın altına koyacağız. Ticaret demek refah demek, refah demek huzur demek. Refahın ve huzurun olduğu yerde terörün olmayacağına inananlardan biriyim” diye konuştu.
Cizre Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Salih Sefinç’de tarihi ve kadim şehir Cizre’de Hopa Ticaret ve Sanayi Odasını ağırlamaktan onur duyduğunu söyledi.
Sefinç, “Kardeşlik projesiyle biz iki bölge arasındaki gönülleri bir birine yaklaştırdık.  Gönülleri yaklaştırırken, fiili olarak mesafeleri de yaklaştırmanın peşine düştük. İki şehir arasındaki 670 kilometrelik mesafeyi şuan ki şartlarda 12 saatte ancak gidebiliyoruz. Şartlar böyle olunca gidiş gelişlerde sıkıntılar yaşıyoruz. Bundan dolayı da Karadeniz sahiliyle biraz kopukluk yaşıyoruz. Ticaretin canlanması için bu mesafelerin kısaltılmasını istiyoruz. Biz bunun çabası içinde olacağız. Kardeşlik köprüsüyle gelişen bir kardeşliğimiz oldu. Bu vesile ile birlikte mesai harcayarak güzel işlere vesile olacağız.” dedi


Etiketler: Artvin

Diğer Güncel haberleri

  • PAYLAŞ

YORUM EKLE

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.