İYİ Kİ DOĞDUN ARTVİN’İN MELEĞİ..

İYİ Kİ DOĞDUN ARTVİN’İN MELEĞİ..
O, Artvin’in Meleği.. Melek Keskin. 10 yaşındaki Meleği geçen yıl Artvin'de Gençlik Merkezi Dalonunda 21 Mart 2019 tarihinde "21 Mart Dünya Down Sendromlular Günü" nedeniyle yapılan etkinlikte programın Türkçe İngilizce yaptığı sunuculukla tanıdık. Onlar, zor öğrenen özel çocuklar. Bu nedenle bir çok okul ve öğretmen bundan kaçar. Melek için de böyle olmuş.13.01.2020 12:14
Anne Ayşe Keskin önüne çıkarılan tüm engelleri azmi, sabrı, sevgisi ve kararlığıyla aşmayı başarmış bir anne. Bu inanç ve azim Artvin’de, beklide Türkiye’de, hatta Dünya’da bir ilk olma özeliği taşıyan bir etkinliği gerçekleştirdi. .

Dünya Down Sendromlular Günü’nde bir down sendromlu kız çocuğu günün anlam ve önemiyle ilgili programı kendisi sundu.. O 8 yaşındaki Melek Keskin’di.

Onu sahnede izleyenler duygulandı, gözyaşlarını tutamadı. Anne Ayşe Keskin, Meleği anlatırken gururluydu ve şu ifadeleri kullanmıştı; “, “Melek çok özel bir çocuktur. Biliyorsunuz. Down Sendromlu çocuklar çok zor öğrenirler. Çok büyük sabır ve beraberinde sevgi ister. Günün her saatini ona ayırmanız gerekir. Melek’in başarılı olmasının en büyük nedeni annemdir, ablamdır, anne olarak benim.

Bazı öğretmenler onu almak istemedi. “Boşuna zaman kaybetmeyelim.” dedi. Ama bize inanan öğretmenler de oldu. Ve sonuç; büyük bir başarı ve gözlerimizi yaşartan mutluluk var. 21 Mart Down Sendromlular için Farkındalık günü etkinlik programında Melek kendi programını sundu. Benim yaşadığım duyguların ise tarifi yok. Çünkü Melek, bize dünyaya bir şey öğretti. Eğer eğitirseniz, onu kalben anlarsanız, empati kurarsanız öğreniyorlar ve bize çok şey öğretiyorlar. Bunun tek kuralı var koşulsuz sevgi ve sabır..

Kızım Melek ve benim doğum günüm aynı tarihlere denk geliyor. Bu nedenle doğum günümüzü birlikte kutluyoruz.

Melek 2020 yılında 10 yaşına girdi. Sıkıştırılmış, korku,kaygı,ve daha birçok yürek kanatan duygularla geçen 9 yılı tamamladık. Birçok dost ve arkadaşımız ikimizin de doğum gününü kutladı ve kutlamaya devam ediyorlar. Ben şuna çok inanıyorum. Meleği bütün Türkiye hatta dünya tanıyacak. Geçen yıl Hem Türkçe, hem de İngilizce olarak sunum yapan Melek Keskin, Artvin’deki, Türkiye’deki, Dünya’daki down sendromlu çocukların sesi, vizyonu olacak.

Down sendromlu çocukların neler yapabileceğinin en güzel örneği olan Melek Keskin, okuma, yazmayı öğrendi. Okurken, yazarken hiç zorlanmıyor. Üstüne üstlük İngilizce öğrenmiş. Eksiği yok. Normal insanlardan daha çok şey yapabiliyor.”dedi. Biz de fedakar, anne Ayşe Keskin ve Artvin’in gök gözlü sarı Meleğinin doğum gününü kutluyor, nice sağlıklı, başarılı ve uzun ömürler diliyoruz.

DÜNYADA 6 MİLYON TÜRKİYE’DE
100 BİN DOWN SENDROLMLU VAR

Tüm dünyada 6 milyon civarında Down sendromlu birey yaşıyor. Türkiye’de tam bir veri yok ancak 100 bin kişi olduğu tahmin ediliyor. Düzenli bir eğitimle bu kişiler toplum içinde kendilerine yeni bir hayat kurabiliyorlar.
İLERİ YAŞ GEBELİK ETKİLİYORDown sendromu ortalama her 800 doğumda birinde görülüyor. Fazladan 21. kromozomun olmasının nedenleri ise henüz bilinmiyor. Anneden ya da babadan gelebiliyor. Bir kişinin 24 kromozomlu yumurta veya sperm yapmasının yüksek veya düşük olmasıyla ilgili bir tahmin yapılamıyor. Risk faktörleri arasında 35 yaş üstü gebelik down sendromu riskini 50’de bir oranında arttırıyor.
GELİŞİM SÜRECİ NASIL İŞLİYOR?
– Down sendromlu bebekler genellikle yaşıtlarına göre daha yavaş büyüyor.
– Zihinsel gelişimleri geriden geliyor. Bu gerilik yaş ilerledikçe daha belirgin olarak gözükmekte ancak uygun eğitim programlar ile down sendromlu çocuklar pek çok başarıya imza atabiliyor.
– Down sendromlu bireyler genel olarak yaşıtlarından daha kısa boylu oluyor.
– Troit bezleri genellikle az çalıştığından dolayı metabolizmaları daha yavaş işliyor. O yüzden doğru beslenme alışkanlıkları edinmezlerse obezite riskleri artıyor.
– Kaslardaki güçsüzlük nedeniyle fizyoterapi desteğine ihtiyaç duyulur.
– Down sendromlu bireylerin vücut dirençleri düşüktür. Bundan dolayı enfeksiyonlara yatkınlıkları fazla oluyor.

Etiketler: Artvin

Diğer Güncel haberleri

  • PAYLAŞ

YORUM EKLE

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.