KAFKAS TARİHİNDE HAMŞİOĞULLARI –SON-

KAFKAS TARİHİNDE HAMŞİOĞULLARI –SON-
Kafkas Tarihin’de Hamşioğulları “kitabının yazarı Zafer Şenol Hamşioğlu ile yaptığımız söyleşinin son bölümünü siz değerli okurlarımızla paylaşıyoruz. Tarih kayıt edildiği sürece vardır ve kayıtlarla yaşar.08.07.2018 19:26
 Hamşioğulları ile ilgili  önemli kayıtlar Osmanlı Arşivinde yer alıyor. Çok önemli tarihi şahsiyetler hizmetlerde bulunmuş, kahramanlıklar göstermişlerdir. Hamşioğulları’nın torunu Şavşatlı Zafer Şenol Hamşioğlu çok önemli bir çalışma yaparak “Hamşioğulları” kitabını yayınladı. Bunun üzerine özel bir söyleşi yaptık. Ve yerel medya olarak biz de üzerimize düşen görevimizi tamamlayarak yorumu siz değerli okurlarımıza bırakıyoruz. Bize zamanını ayırıp bu söyleşiyle hepimizi aydınlatan zafer Şenol Hamşioğlu’na teşekkür ediyoruz. Sizleri röportajımızın son bölümüyle baş başa bırakıyoruz.
İL KÜLTÜR MÜDÜRLÜĞÜ, ŞAVŞAT KAYMAKAMLIĞI, ŞAVŞAT BELEDİYESİ, ARTVİN VALİLİĞİNİN NE YAPMASI GEREKİR? ORADA DEFİNECİLER MEZARLIĞI MAHFETMİŞ MEZAR TAŞLARINI KIRMIŞ. BİR KAMERA BİLE TAKILAMAZ MIYDI? GEÇMİŞİ BİR YANA TUTARSAK BUNDAN SONRA NE YAPILMALI?
Yakın zamanda da Cumhuriyet döneminden mezarın kazındığı ilgili ve yetkililere bilgi verilmesine rağmen halen mezarlık ve kilise/ cami çevresine ışıklandırılma ve kamera sistemi koyulmadı. Hiç değilse diğer mezarlarımızı ve ayakta kalmaya direnen eserlerimizi kurtaralım. 
Şavşat’ın tarihi bir müzeye ihtiyacı var. Müze toplumların hafızasını her alanda tazeleyen özel tarihi mekânda olmalıdır. Onun için Şavşat merkezine yakın tarih kokan mekânda olarak en uygun müze binası Satlel de bu binadır. 
Hemen ana yolun kenarında olması turizm açısından da ayrıca önem taşır. Bu bina onarılsa Şavşat’ta çıkan kitabeli ve tarihi özellik taşıyan şekilli ve yazıtlı taşların, tarihi silah araç ve gereçler (  silah, top güllesi, kılıç, kama, süngü, topuz vs. eki mutfak eşyası, çini porselen kırıntıları, pipo vs. gibi bil umum taşınabilir belgeler. 
Ayrıca burada Osmanlı dönemi tarihi mezarlık vardır. Akademik düzeyde Üniversiteden görevlendirilmek üzere Bilimsel çalışma yapılarak parçalanmış motifli taşlar çıkartılıp toplanarak bu müze çevresinde korumaya alınıp sergilenmelidir.
Bu mezarlıkta Peyzaj, çevre düzenlemesi yapılmalıdır. Bu mezarlıkta birden fazla 4 şehit’in bulunmasından dolayı şehitlik statüsüne alınmalıdır.
Şavşat’ tan mezar yerleri bilinen veya bilinmeyen 1878 – 1879 den itibaren 1914-1915 1921 yıllarına kadar  ve Cumhuriyet döneminden de  ataları Şavşatlı olan Şavşat dışında gömülmüş  şehitlerimiz. 
Örneğin Şavşat Kaymakamı Hamşioğlu İsa Bey’in torunu Avukat Hamşioğlu Adil Bey’in oğlu olan Üst Teğmen Metin Acar Hamşioğlu Hakkari’ de çıkan çatışma’ da terörist tarafından şehit edilmiş vücudundan 17 kurşun çıkarılmıştır. Ataları Şavşatlı olan şehitlerinde burada Türk bayrağı altında anılmaları için hece taşları dizilmelidir. Ülkemizde bazı ilçe kaymakamlıklarında örnekler mevcuttur.
Şavşat’ta bu tarihi mekânda, Şavşat sancağı yönetim konağı ve tarihi müzeyi dolaşan turistler harikalar diyarına canlarını seve seve veren şehitleri okumaları bütün Şavşatlıları onurlandırır.
İlgili ve yetkililerin gerek yerel basından, gerek tv ve web sitelerinden, gerek bayramlarda halka atıkları hamaset nutukları ile değil burada ki yaptıkları icraatları ile verdikleri mesajları gerçek anlam kazanır.   

KİTAP ÇIKTIKTAN SONRA İLK TEPKİLER NASILDI? 
SİZE DÖNENLER OLDU MU? KİMLERE GÖNDERDİNİZ?

Bu güne kadar  olumsuz tek bir tepki almadım. Olumlu tepkiler ve tebrikler almaya devam ediyorum.. Eleştiriler  de olabilir bu da gayet normaldir. Ama tarihi gerçeklerden asla kaçış yoktur. 
Evet bölgemizin yetiştirdiği öğretim üyelerinden Prof. Dr. Ertuğrul Tokdemir bey, Tarihçi Samet Acaroğlu bey , Doc Dr. Ahmet Atalay bey,  Nobel ödülü alan Aziz Sancar Bey’in kardeşi emekli Albay  Tahir Sancar bey, Tarihçi Yazar Ali Fuat Tolga bey, Öğretim üyesi Doc. Dr. Levent Küçük bey, Öğretim üyesi Doc. Dr. Seydi Vakkas Toprak bey, dost ve akrabalardan dönenler oldu.  
Hatırlayabildiğim kadarıyla Ardahan Valilik Özel Kalem müdürlüğüne, Ardahan Üniversitesi  Kütüphanesine, Ardahan İl Halk Kütüphanesine, Artvin Üniversitesi Doc. Dr. Ömer Subaşı bey eliyle kütüphaneye verilmek üzere,  Artvin İl Halk kütüphanesine, Şavşat İlçe Halk Kütüphanesine, Şavşat Kaymakamlığına, Şavşat Belediye Başkanlığına  gönderdim.
BENİM SORMADIĞIM SİZİN SÖYLEMEK İSTEDİĞİNİZ BİR ŞEY VAR MI? 
SON MESAJINIIZ DA ALALIM VE SÖYLEŞİYİ NOKTALAYIM.
Evet bu eser, Ardahan (Posof) Erzurum (Oltu) Artvin (Şavşat) ve çevresi ile Gürcistan’ın Acara bölgesinin tarihinde KHİMSHİASHVİLİ / HAMŞİZADE – HAMŞİOĞULLARI ailesinin çok etkin ve yararlılık gösteren faaliyetlerini, geçmişin bir şekilde hatırlanması düşüncesi ile bölgemiz hakkında tarihi bilgiler içeren, milli birlik ve beraberliğimize hizmet eden, bu konudaki mücadeleleri anlatan tarihi içerikli bir kitaptır.
18. ve 20. yüzyıllar arasında tarihî, siyasi ve stratejik yönden dünyanın dikkatini çeken Kafkasya Bölgemizde yaşanan katliamlar, idam, sürgün ve tarifi imkânsız felaketleri hatırlamak, gazi ve şehitlerimizi anarak, toprak altı toprak üstü değerlerimize, ecdat yadigarı tarihi ve kültürel eserlerimize sahip çıkmak için gelecek nesillere ışık tutacak belge, arşiv ve kaynaklara dayalı tarihi derinliği olan bölge halkıyla kader birliği yaşamış bir soy anımsatılmıştır.
Bu kitabı elinizden bırakmadan zevkle ve heyecan içinde okuyacaksınız.
Röportajınızla bana böyle bir imkân sağladığınız için gönülden teşekkür ediyor basın yayın hayatınızda başarılar diliyorum.  Ayrıca bir konuda daha bilgi vermek istiyorum.
OSMANLI ARŞİVİNDEN BELGELERLE AİLE TARİHİ VE ŞAVŞAT TARİHİ ( SATLEL SANCAĞI ) HAKKINDA HİÇ BİR YERDE YAYINLANMAMIŞ İLGİNÇ BİLGİLERLE YENİ ÇIKACAK 2. KİTAPTA YERİNİ ALACAKTIR. Teşekkür ederim. Saygılarımla, 
-SON-
SÖYLEŞİ; SAMİ ÖZÇELİKEtiketler: artvin

Diğer Güncel haberleri

  • PAYLAŞ

YORUM EKLE

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.