KIZILAY ARTVİN ŞUBESİ BAŞKANI VE YÖNETİMİ GÖREVDEN ALINDI

KIZILAY ARTVİN ŞUBESİ BAŞKANI  VE YÖNETİMİ GÖREVDEN ALINDI
KONUYLA İLGİLİ BAŞKAN YAZAN'DAN AÇIKLAMA GELDİrn29.11.2018 18:39
Artvin Kızılay Şubesi Başkanı Seracettin Yazan, 2019 yılında yapılacak yeni kongre beklenmeden 26 Kasım 2018 tarihinde yönetim kuruluyla birlikte görevden alındı. Hiçbir gerekçe gösterilmeden, “genel merkezin “2019 yılında 3 dönem kuralı getirildiği, bundan sonra bu durumda olanların aday olamayacağı belirtildiği gelen bilgiler arasında. Görevden alınan başka illerde olduğu, bu şekilde diğer illerde de görevden almaların devam edeceği belirtiliyor..

Ancak, bu kadar başarılı çalışmalar yapmış, Kızılay'a hizmet etmiş, Başkan Seracettin Yazan ve yönetimi Genel kurula 5-6 ay süre varken, bu şekilde başkan ve yönetimin görevden uzaklaştırılmasının hangi kanuna, hangi gerekçeye dayandırıldığı, henüz net olarak bilinmiyor. 2 müfettişin gelerek çalışmalarına başladı.

KARADENİZ'İN EN BÜYÜK ŞUBESİYİZ

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Kızılay Artvin Şubesi Başkanı Seracettin Yazan,” 1989 yılından bu tarafa seçilerek görev yaptım. Kızılay’da çalışmak gönüllülük esasına göredir. Yüreğinizi ortaya koyarsınız. Hizmet için çalışırsınız.

Ben 1989 yılında göreve geldikten sonra atıl durumda bulunan eski binamızın arsasını mahkeme kararıyla aldık. Yine arsa içinde bulunan belediyeye ait, 33 metrekarelik bölümün satışını istendiğinde yapılacak alan iş merkezimizin %50’sinin yapılması şartıyla, üzerine 6 ay sonra yapılacak olan belediye başkanlığına aday oldum. Belediye başkanı seçildim.

KIZILAY İŞHANI TOPLAMDA 85 BİN TL 
AYLIK GELİR GETİRMEKTEDİR

İlk icraatım 33 metrekarelik yeri Kızılay Derneği’ne 8 bin 400 TL bedelle satmak oldu. Arsayı temizledikten sonra inşaata başladık. Her katı yaptığımda birer yıllık kirayı peşin alarak iki katı daha tamamlayıp bir yıllık peşin ihale ettik. Aldığımız kira bedeliyle 7 katlı iş merkezi binamızı tamamladık. Bugün 55 bin TL aylık kira getirmektedir. Artvin Kızılay Şubesi Karadeniz’in en büyük şubesidir. Bunları yapmak kolay olmadı.

1998 YILINDA GENEL MERKEZ KURULU'NA SEÇİLDİM

1998 yılında Genel Merkez Kurulu’na seçildim. Merkez Kurulu 2009 yılında Fesih edilene kadar kurul üyesi olarak görev yaptım. 2006 yılında Kızılay Kan Merkezi Şubesini açtık. Şavşat Kızılay şubesini kendi imkanlarımızla restore ettik. Yine Yusufeli’nde bir işyerinin 1/10 hissesinin bağış olduğunu tespit ettik. Şube imkanlarıyla tamir edip Yusufeli Şube Başkanlığına teslim ettik.

2013 YILINDA 90 YATAKLI APART ÖĞRENCİ EVİ AÇTIK

2013 yılında Artvin Merkez’de Üniversite kampusuna yakın bir yerde arsa atın alıp 90 yatak kapasiteli bir öğrenci apartevini tamamlayarak Artvin’e kazandırmış olduk. Apartevi inşaatına başlayana kadar her yıl üniversitelere okuyan fakir öğrencilere karşılıksız burs verdik. Şubemize müracaat eden hiç kimseyi geri çevirmedik. Merkez köylere bizzat giderek yoksul ailelere yiyecek yardımları yaptık. Şube olarak bu yardımlara devam etmekteyiz.

HİZMETLERİMİZ ALTIN, GÜMÜŞ, BRONZ VE 
BERAT MADALYALARIYLA ÖDÜLLENDİRİLDİ

Hizmetlerimizden dolayı genel merkez tarafından Altın, Gümüş, bronz madalyalarla taltif edildim. Kızılay’ın kuruluşunun 150’nci yılında berat madalyası aldık. Bütün bunlar Kızılay Derneği Artvin Şubesi’nin güzel işler yaptığının göstergesidir. 
Ancak Genel Merkez Kurulu eski yöneticilerle seçime gitmeyecekleri kararı aldıklarından 19 kasım 2018 tarihli Genel Kurul Kararı ile 26 Ekim 2018 Pazartesi günü Şube yönetimimizi görevden aldılar.

Onurla, gururla birlikte görev yaptığımız Yönetim kurulu arkadaşlarımızla yapmış olduğumuz hizmetler yöneticilere değil, Kızılay’a gönülden bağlı çok değerli halkımıza helal olsun.
Son olarak şunu söylemek isterim; Bir insan, onuru, şerefi için yaşar. Ona asla leke getirmez. Ben Kızılay’a tam 30 yıl onurumla, şerefimle hizmet ettim. Kızılay Artvin Şubesi’ne Artvin’e bir yurt kazandırdım.

EĞER İMKAN VERİLMİŞ OLSAYDI 120 YATAKLI 
BİR ÖĞRENCİ APAR TEVİ DAHA YAPILACAKTI

Eğer imkân verilseydi, bugün 120 yataklı bir öğrenci yurdunu daha Artvin’e kazandıracaktım. Artvin Çoruh Üniversitesi’ni tercih eden öğrenciler bu sorun nedeniyle kayıtlarını dondurup geri gitmektedir. Benim buna gönlüm hiç razı olmadı. 2013 yılında açtığımız öğrenci apartevi Kızılay’a ayda 35 bin TL gelir getirmektedir.

KIZILAY'A BAĞLI OLMAK GÖNÜL İŞİDİR

Hem öğrencilerimize hizmet vermişiz hem de Kızılay’a sürekli gelir sağlamışız. Bunlar gönül işidir. Sevgi işidir. Şunu özellikle vurgulamak isterim ki Onurumla başladığım görevimi onurumla teslim ediyorum. Benim üzüntüm, biz zaten bundan sonra aday olamazdık. Görev süresinin bitmesini ve kongreden sonra da noktalamayı çok isterdik. Bu şekilde olması beni üzmüştür. Çünkü Kızılay için çalıştığımız bunca verilen üstün hizmet madalya ve beratlarıyla ortadadır. Artvin kamuoyuna saygılarımı sunuyorum.”dedi. 
HABER: SAMİ ÖZÇELİK

Etiketler: Artvin

Diğer Güncel haberleri

  • PAYLAŞ

YORUM EKLE

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.