NESLİHAN KÜÇÜKAY CHP ARTVİN BELEDİYE MECLİS ÜYELİĞİ ADAY ADAYLIĞINI AÇIKLADI

NESLİHAN KÜÇÜKAY CHP ARTVİN BELEDİYE  MECLİS ÜYELİĞİ ADAY ADAYLIĞINI AÇIKLADI
Türkiye 31 Mart Yerel seçimlere kilitlenmiş durumda. 27.12.2018 09:01

Her parti artık son rötuşlarını yapmakta. Adaylar netleşiyor. Ama göze çarpan en önemli detay ise bu seçim en çok zorlanılan, ruhsuz, heyecansız, yapmak için yapılmış bir seçim görüntüsü veriyor. İktidarı bıkmış, muhalefeti bitmiş, vatandaş ikisinden de bıkmış. Siyasetten umudunu kesmiş. Çünkü demokrasinin en zayıf olduğu bir dönemde seçime gidiliyor. Bir çok insan, “Bu son seçim olabilir. Artık seçilmişler değil, bundan sonra atanmışlarla yönetileceğiz. diyenler de var.

Bütün bunlara rağmen demokrasiden asla umudunu kesmeyen insanlar da var. Kimi belediye başkan adayı, kimi İl Genel Meclis üyesi, kimi Belediye meclis üyesi, kimi muhtar adayı.. Bu dönem seçimlere giderken en çok dikkat çeken bir başka konu ise kadın adayların sayısındaki artış. Türkiye geneli olsun, Artvin genelinde olsun, kadın adaylar çok iddialı bir şekilde artık biz de varız ve biz de oy toplama oy verme dışında yöneticilik yapabilecek donanımdayız diyor.

Artvin belediyesi CHP İl Encümen Üyesi adaylığını açıklayan CHP Merkez eski kadın Kolları İlçe Başkanı Neslihan Küçükay, Artvin Belediyesi meclis üyeliği aday adaylığı ile Artvin’e Artvin Halkı’na hizmet etmek için aday olduğunu söyledi. Küçükay, aday adaylığı ile ilgili yaptığı açıklamasında;” Korzul’da bulunan Artvin’in tek üst geçidinde “CUMHURİYET KENTİ ARTVİN’E HOŞGELDİNİZ .” yazıyor. Bunun nedenini hiç merak ettiniz mi? Diğer iller Cumhuriyet kenti değil mi? elbette ki o kentler de Cumhuriyet kentidir. Kaç il gerçekten Cumhuriyeti söylemiyle birlikte uygulamayla, yaşantısıyla buna uygunluk göstermektedir. Cumhuriyet en çok kadınların kimsesidir.

Demokrasi kadın erkek bütün toplumu eşit gören seçen kadar seçilen de olabileceğiniz tek yönetim şeklidir demokrasi. Demokrasi yoksa zaten seçim diye bir kelime de yoktur. Eğer Artvin 1930’da kadın belediye başkanı seçerek sadece Türkiye’nin değil, dünyanın birçok ülkesinden önce böyle bir onur yaşamışsa, bugün neden Belediye Meclis Üyeliğinde daha çok kadın olmayalım. Yâda İl Genel Meclis Üyeliğinde, muhtarlıkta, belediye başkanlığında, vekillikte, Cumhurbaşkanlığına kadar her mevki her makamda kadınlarımız yer almalıdır.

Ben CHP Belediye Meclis Üyeliği Aday adaylık müracaatımı yaptım ve dosyamı teslim ettim. Çok değerli Artvin halkından kadınlarımızdan, akrabalarımızdan, eş dostlarımızdan destek bekliyorum. Şunu çok iyi biliyorum ki Cumhuriyet kenti Artvin insanları kadın adaylara pozitif ayırım yapacaklardır.

Çünkü kadınlar bugüne kadar haklarını kullanamıyordu. Bazıları kadın adaylardan rahatsız oluyor. Elinin hamuruyla diyorlar. Ama bir şeyi unutuyorlar. 1930’larda kadın savaş pilotumuz var. Sabiha Gökçen’imiz var, 1935 yılından itibaren seçilen İlk kadın milletvekillerimiz var. Ben bu yola çıkarken öncelikle ailemden, arkadaşlarımdan, dostlarımdan ve akrabalarımdan çok büyük bir destek gördüm. Beni bu yola çıkaran, cesaretlendiren en önemli unsur da bunlardı. Hayırlısı olsun.

Türkiye dünyada kadına bu hakkı veren ilk devletlerin başında gelmektedir. Türk kadınına seçme ve seçilme hakkının verildiği 1934 yılında Avrupa, Amerika ve Asya’daki birçok ülkede kadınların bu haktan mahrumdur. Kadınlar seçilme hakkına Fransa’da 1944, İtalya’da 1945, Yunanistan’da 1952 ve İsviçre’de ise 1971 yılında kavuşabilmiştir.

Burada Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’e Türk kadını olarak çok şey borçluyuz. Bir kere daha rahmetle anıyor, Türk kadınları adına şükranlarımı sunuyorum. Ruhu şad oldun diyorum. “ifadelerine yer verdi.

TÜRKİYE’DE KISACA KADIN VE DEMOKRASİ TARİHİ

1934 - Türkiye'de kadınlara milletvekili seçme ve seçilme hakkı tanıyan kanun kabul edildi. 1935 yılı seçimlerinde TBMM’ne seçilen ilk kadın milletvekilleri şunlardır...

MEBRURE GÖNENÇ –AFYONKARAHİSAR 1900 yılında İstanbul'da doğan Gönenç, Amerikan Kolejinden mezun olup İngilizce ve Fransızda bilmektedir. Adana belediyesine seçilen ilk kadın meclis üyesidir. Mersin'de bir dönem milletvekilliği yapmıştır.

SABİHA GÖKÇÜL ERBAY –Balıkesir 1900 yılında Bergama’da doğmuştur. İzmir'de bir dönem edebiyat öğretmenliği yapmıştır. Balıkesir ve Samsun'da milletvekili seçilmiştir. TBMM'de Başkanlık Divanı Katip üyeliğinde çalışmıştır.

ŞEKİBE İNSEL –BURSA: 1886’da İstanbul’da doğan İnsel, Ortaokul mezunu ve Almanca bilmektedir. Milletvekili seçilmeden önce çiftçilik yapmıştır.

HURİYE ÖNİZ BAHA –DİYARBAKIR: 1887’de İstanbul dünyaya gelen Baha, eğitimini Londra'da tamamlamıştır. İngilizce bilen Öniz birçok kurslarda ders vermiştir. Balkan harbi döneminde gönüllü hastabakıcılığı yapmıştır. Milletvekili seçilmeden önce Türkçe öğretmenliği yapan Öniz, 1950’de vefat etti.

FATMA MEMİK –EDİRNE: 1903’te Safranbolu’da doğan Memik, Tıbbiye’den birincilikle mezun olmuştur. Milletvekili seçilmeden önce Dahiliye Uzmanı olarak görev yapmıştır. Edirne'de Milletvekili seçilen Memik 1991’de vefat etti.

NAKİYE ELGÜN –ERZURUM: 1882’de İstanbul’da doğmuştur. Elgün, ülkemizin en eski eğitimcilerinden biridir. Elgün, 1930’da İstanbul Şehir Meclisine ilk kadın üye olarak seçilmiştir. Erzurum’da 3 dönem milletvekilliği yapmıştır.

FAKİHE ÖYMEN- İSTANBUL: 1900’de İşkodra’da dünyaya geldi. Coğrafya bölümünü okuyan Öymen, Fransızca bilmektedir. Bir süre tarih ve coğrafya öğretmenliği yapmıştır. İstanbul ve Ankara'da milletvekilliği yapan Öymen, 1983’te vefat etti.

HATI ÇIRPAN (SATI KADIN) –ANKARA:1890’da Kazan’da doğan Satı kadın. ASker eşi olan Öymen, bir süre çiftçilikle uğraştıktan sonra hususi eiğitim görmüştür. Milletvekili seçildiği sırada aynı zamanda Kazan köyü muhtarıydı.

FERRUH GÜPGÜP –KAYSERİ: 1891’de Kayseri’de doğan Güpgüp, Arapça bilmektedir. Terzillik işleriyle bir süre iligilenen Güpgüp, Kayseri Belediye Meclisi üyeliğinde bulunmuştur.

BAHİRE BEDİŞ MOROVA –KONYA: 1897de Bosna’da doğan Morova, Bolu'da bir süre resim öğretmenliği yaptı. Milletvekili seçilmeden önce Bolu Belediye'sinde Meclis üyesiydi.

MİHRİ PEKTAŞ –MALATYA: 1895’de Bursa’da doğan Pektaş, Amerikan Kız Koleji''nden mezun olmuştur. Fransızca ve İngilizce bilen Pektaş, Robert Kolejin’de İngilizce öğretmenliği yapmıştır. Malatya'da Milletvekili seçilmiştir.

MELİHA ULAŞ –SAMSUN: 1901’de Sinop’ta doğan Ulaş, Edebiyat mezunudur. Fransızca ve İngilizce bilen Ulaş, bir süre İstanbul ve Erzurum'da öğretmenlik yapmıştır. Samsun'da Milletvekilliği yapan Ulaş, 1942’de vefat etti.

FATMA ESMA NAYMAN –SEYHAN: 1899’da İstanbul’da doğan Nayman, lise mezunudur. Fransızca, İngilizce ve Rumca bilen Neyman, belediyecilik alanında uzmandır. Adana'da bir dönem milletvekilliği yapan Nayman 1967’de vefat etti.

SABİHA GÖRKEY –SİVAS: 1888’de Üsküdar’da doğan Görkey, Darülfünun’dan mezun olmuştur. Fransızca bilen Görkey, bir süre kız muallimde müdürlük yaptı. Milletvekili seçilmeden önce öğretmenlik yapmıştır.

SENİHA HIZAL –TRABZON: 1903’te İzmir’de doğan Hızal, Paris'te okudu ve Edebiyat bölümünden mezun oldu. Fransızca ve Rumca bilen Hızal, İzmir'de Belediye üyeliği yaptı. İzmir'de Milletvekilliği yapan Hızal, 1990’da vefat etti.

BENAL NEVZAT ARIMAN –İZMİR: 1865’te Selanik’te doğan Arman, Rumca bilmektedir. Milletvekili seçilmeden önce emekli bir maarifçiydi. 1936'da ara seçiminde meclise girmiştir.


Etiketler: Artvin

Diğer Güncel haberleri

  • PAYLAŞ

YORUM EKLE

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.