O, ÜRETEN BİR KADIN, O, ÇALIŞKAN BİR KADIN VE O BİR MUHTAR ADAYI

O, ÜRETEN BİR KADIN, O, ÇALIŞKAN BİR KADIN VE O BİR MUHTAR ADAYI
Artvin’de kadın olmak.. Hele de üreten, duyarlı, bilinçli kadın olmak.. 21.11.2018 11:56
Zor doğada kolayca, doğanın dostluğunu kazanabilmek. Toprağı oya gibi, dantel gibi işlemek.. Toprağın bire karşı bin verdiği Artvin’in bereketi bu kadınların kazmasında, çapalamasında saklı. Sadece Artvin’in kadınları değil, Karadeniz’in, Torosların, Ege’nin, Tüm Türkiye’nin kadınları aslında üretimde önde yer alır.
Artvin’de çalışkan üretici kadınlar sadece tarlalarında değil, ürünü aldıktan sonra pazarlarda da alınteriyle ürettikleri sağlıklı, organik ürünleri Artvin halkıyla buluşturuyor. Üretici kadınlarımızdan birisi de Yaklaşık 10 yıl boyunca Çulhaoğlu Şarküteri ile Artvin Halkı’na hizmet vermiş Hülya Dokur. Hülya Dokur, zorunlu nedenlerden dolayı işyerini kapattıktan sonra üretimden, çalışmaktan geri durmadı. İşyeri yoksa. Haftada bir pazaryeri var. Gider orada alınterimle üretir, satar, ekonomiye katkı sunarım.” dedi.
ALINTERİMLE ÇALIŞIR, ÜRETİRİM
Her pazartesi günü Pazar yerine ürünlerini getiren Hülya Dokur, burada farklı hizmetlerde sunmaya başladı. Örneğin sıcak gözleme ve pişiyle de hem kültürümüze, hem de oradan ayrılamayan Pazar esnafının imdadına yetişiyor. Bu arada Yenimahalle’ye muhtar adayı oldu. Kendisiyle pazar yerinde konuşan gazetecilere üreten kadın ve Artvin’i anlatan Hülya Dokur;
”Ben Hülya Dokur. Yaklaşık 10 yıl boyunca Çulhaoğlu Şarküteri olarak Artvin’e hizmet vermeye çalıştım. Ancak zorunlu nedenlerden dolayı işyerimi kapattım. Çünkü ilgili kurumlar bizim gibi küçük esnafa sahip çıkmadılar. Maalesef 5 yıl öncesine kadar ayakta durmayı başaran bizler 2014’ten sonra sürekli zarar etmeye başladık. İşimiz düştü. En sonunda ceza yedik. Artık bu işin devamına imkan kalmadı.
Benim işyerim kapandı diye ben pes etmeyecektim. O zaman pazaryeri benim işyerim olur. Alınterimle çalışmaya, evime katkı sunmaya devam ederim dedim. Nitekim çalışıyorum. Ürettiğim ürünlerimi Artvin’de Pazar yerinde satıyorum. Bu sayede çok fazla dostluklar kuruyorum. Güzel insanlar tanıyorum. Sosyal çevrem oluşuyor.
ARTVİN TOPRAĞI ÇOK BEREKETLİ BİR VERİN BİN ALIRSINIZ!
Artvin’in toprağı çok bereketli... Bir tohum atıyorsunuz bin veriyor. Dünyada böyle cömert, karşılık beklemeyen başka bir banka yoktur. Ürettiğiniz ürünler sağlıklı, yerli olunca insanlar da bunları tercih ediyor. Artvin’in toprakları tarım ve hayvancılık için az olsa da bunu bereketli olması dengeliyor. Ben sağlığım elverdikçe, çalışmaya, üretmeye devam edeceğim.

“MAALESEF TOPRAKLARIMIZ, KÖYLERİMİZ
ÇOK BÜYÜK MADEN TEHDİDİ ALTINDADIR!”

Artvin’in toprakları, köyleri maalesef büyük tehdit alında… Özellikle Cerattepe gibi, bizim köyümüz HOD’da maden belası altında bulunuyor. Üstelik neredeyse 8 bin hektar arazimiz bu maden sahası içinde kalıyor. Köyümüzün sınırlarını da aşmıştır. Maden şirketi köylülerimizin arazilerini almaya başlamış. Bazı insanlar nasıl bir kötülük yaptığının farkında bile değil. Topraksız, köysüz kaldığınızda kim bilir hangi şehrin varoşu olacaksınız. Kaldı ki sizden sonrasında çocuklarınız, torunlarınız ne olacak? Nereye gidecek? Hiç bunları düşünüyor musunuz?

YENİMAHALLE’YE MUHTAR ADAYIYIM
ATATÜRK TÜRK KADININA GÜVENDİ!..
BEN DE BU GÜVENE LAYIK OLACAĞIM.

Son olarak, Yenimahalle yani İskebe Muhtarlığına adaylığımı açıkladım. Ben mahallem için kafamda projeler üretiyorum. Boş zamanlarımda İskebe Mahallesi için farklı ne yapabilirim diye sürekli kafa yorarım. İskebe Mahallesi sürekli gelişen, büyüyen nüfusu hızla artan, okullar ve yurtlar bölgesi, İl Emniyet müdürlüğü, Lojmanlar, Futbol sahası, siteler, Yürüyüş yolları ve yeni yapılmakta olan Artvin Diş Hastanesiyle çok önemli ve hareketli bir mahalledir.

Böyle bir mahallenin mutlaka sorunları da vardır. Ama hiçbir sorun ölüm hariç çözümsüz değildir. Biz kadınlar çalışkan ve üretkeniz. Atatürk Türk Kadınına çok güvendiği için Avrupa’dan önce seçme ve seçilme hakkı vermiştir. Ben iddia ediyorum, tabii benim görüşümdür bu. Bu sefer Artvin halkı kadın muhtarları seçecek. Bir de kadın muhtarlar seçelim bakalım nasıl olacak diyebilirler.

ADAYLIĞIMIZ KİMSEYİ RAHATSIZ ETMEMELİ!..

Ayrıca kadınların da en az erkekler kadar seçme ve seçilme hakkı varken, neden biz aday olunca bazı çevreler özellikle erkek muhtarlar rahatsız oluyor? Unutmasınlar onları bir ana doğurdu. Onun için saygı duymak zorundalar. Unutmasınlar ki biz de insanız. Biz Atatürk’ün kızlarıyız. O bize Avrupa’dan önce seçme ve seçilme hakkı vermiş. Biz de bu mirasımıza sahip çıkmak için aday oluyoruz. Ben bunu kendi adıma söylüyorum.”dedi.
HABER: SAMİ ÖZÇELİK

Etiketler: Artvin

Diğer Güncel haberleri

  • PAYLAŞ

YORUM EKLE

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.