ŞAİR OSMAN KAYA ŞİİR CAMBAZIDIR

ŞAİR OSMAN KAYA ŞİİR CAMBAZIDIR
ŞAİR OSMAN KAYA ŞİİR CAMBAZIDIR11.07.2018 11:28


Artvin, nüfusuna oranlandığında Türkiye’de uğruna en çok şiir yazılan ve en çok şair çıkaran il olarak kabul ediliyor. Sadece şairleri değil, ozanları da nam salmıştır Artvin’in. Ancak özellikle milenyum dediğimiz 2000 yılından sonra anlayışlar değişti. Kültürler, alışkanlıklar en önemlisi insanlar değişti. Özellikle son 18 yıldır, yetişen gençlik geçmişiyle, köyü ile memleketiyle, toprağıyla neredeyse ilgilenmez oldu.  Aşıklar öldü, Aşklar öldü, saygılar bavulunu topladı, sevgiler yerleşecek kalp arar oldu mülteci… Okuyan anlayan değil, önünden gelip geçeni daracık telefon ekranından yada evde TV’lerden seyreden, TV’leri işgal eden kafaları boş eline verilmiş metinler üzerinden konuşanları dinleyen bir kuşak yetişiyor.

Eğer bugünden önlem almaz isek bugüne kadar getirdiğimiz kültür, sanat, edebiyat değerlerimize rahmet ola… Bunları insanları umutsuzluğa sevk etmek için değil, teşhis amacıyla yazıyorum. Teşhis edeceğiz ki tedaviyi tartışalım. Tedaviyi ne ile yapacağız? Bu değerlerin yoğurmasıyla yetişmiş sanatçı, şair, kültür adamı, sanatkâr insanlarla. Bu değerlerimizden birisi de tartışmasız Şair Osman kaya’dır. Artvin’in yetiştirdiği, en büyük şairler arasında yer alır Osman Kaya.

Osman Kaya’yı 2013 yılında haber yapmıştım. Aradan tam 5 yıl geçmiş. Size hem bu büyük şairimizi hatırlatmak, hem de geçmişe dair özlemimizi gidermek için bu güzel kültür-sanat haberimizi bir kere daha yayınlıyoruz. Şair Osman Kaya’ya sağlıklı uzun ömürler diliyoruz. Bu yazı içinde Şair Osman Kaya ile ilgili duygularını dile getiren merhum Aydın Karasüleymanoğlu’nun yazısından alıntılar bulunuyor. Bu vesileyle Aydın Karasüleymanoğlu’na bir kere daha rahmet diliyoruz. Ruhu şad mekanı cennet olsun… Yazının sonunda ise 08 haber.com’dan okunma sayısı ve yorumlarda yer alıyor.. acele etmeden zaman ayırarak anlayarak okumanız dileğiyle…

……

Artvin’in bağrında doğmuş, doğasıyla, cennet diye örnek gösterilen dereleri, ormanları, yaylaları, inansıyla, ille de sevdasıyla yoğrularak şair olmuş, 55 yıldır mısra mısra hiç kesilmeden akmış büyük Şair Osman Kaya…

Yazdığı birbirinden güzel şiirlerle memleketini, insanı, aşkı, hayata dair her şeyi nakış nakış işlemiş. Son çalışması olan “50 Senemi Verdim” şiir kitabı 735 sayfalık saheser niteliğinde. Artvin çok şair çıkarmış. Şair Osman Kaya son kitabını şu dörtlüklerle anlatmış;

ELLİ SENEMİ VERDİM

Yüzümdeki bu karmaşık deseni /Çizmek için elli senemi verdim

Beni anlatacak bir tek şiiri/Yazmak için elli senemi verdim.

 

Artvin Ardanuç’tan saldım deliyi,/Giresun Samsun’u Çorum Bolu’yu,

Rumeli yakası Anadolu’yu,/Gezmek için elli senemi verdim.

 

Peygambere gökten inen düğümü,/Kullar arasında dönen düğümü,

Canlıdaki Tanrı denen düğümü,/Çözmek için elli senemi verdim.”

Artvin’in yetiştirdiği en büyük şairlerden birisi olan Osman Kaya’yı en güzel anlatan kişi ise Artvin’in yetiştirdiği en sağlam kalemlerden birisi olan yakın zamanda kaybettiğimiz  araştırmacı, yazar, şair Aydın Karasüleymanoğlu  şair dostunu şöyle  anlatmıştır.

ALIŞKANLIKLAR İNSANI TUTSAK EDER!

“İnsanoğlu tarih boyunca kendini bazı alışkanlıklara tutsak etmiştir. Çoğunlukla istem dışı oluşan bu tutsaklıklar, kişi yaşamını ömür boyu etkilemiş, olumlu ya da olumsuz sonuçlarla karşı karşıya bırakmıştır. Ölümcül madde bağımlılığıyla yaşamını karartan insanlar çoktur. Şans oyunlarına ilgi duyanlara, kağıt ve taş oyunlarından uzaklaşamayanlara hepimiz rastlamışızdır. Bunlar istemleri dışında da olsa bağımlı hale gelmişlerdir.

Kötü alışkanlıkların dışında olumlu çalışmalarda da tutsaklık söz konusudur. Geçmişte, tavana resim yapmak için aylarca uğraşan bir ressamın boyun fıtığı olup bir daha boynunu eğememesi, elleri titremeye başladıktan sonra yontuculuğu bırakan birinin, bunalıma girip evinin duvarlarını gelişigüzel oyması gibi ilginç davranışlar görülmüştür. Maceraperestlerin yaşamlarını tehlikeye atarak bazı denemeler içine girmeleri hep bir tutkunun sonucudur.

Resim, yontu, fotoğraf gibi görsel sanatlarla uğraşanları da, edebiyatın birçok dallarında ürün verenleri de bu bölümün içine alabiliriz. Hiçbir getirisi olmasa da bu işlerle uğraşanlar ömür boyunca bu tutsaklıktan kurtulamazlar. Yazmak, çizmek onlar için yaşam biçimi haline gelir. Bunlarla uğraşmadıklarında kendilerini boşlukta sanırlar. Görevlerini yapmadıklarına inanırlar. Bu nedenle edebiyat ve güzel sanatlara tutsak olmak bir ömür boyu bunlarla ilgilenmek, elbette ki olumlu ve onurlu bir tutsaklıktır.

“50 SENEMİ VERDİM” ŞİİR KİTABINI 4 AYA ALTINI ÇİZE ÇİZE BİTİRDİM!

Bu kısa değinmeden sonra, sözü yaşamını şiire adamış ozan Osman Kaya’ya getirmek istiyorum. Osman Kaya’nın “50 SENEMİ VERDİM” adındaki şiir kitabı dört ay önce elimize ulaştı. Ders kitabı boyunda 736 sayfa olan bu kitabı bir solukta okumak elbette ki kolay değildi. Altını çize çize okuduk dört ay içinde. Bu nedenle, kitapla ilgili görüşlerimizi de biraz gecikmeli olarak yazmak durumunda kaldık.

Bu yazıyı yazmaya beni zorlayan, aile dostumuz ve hemşehrimiz olan Osman Kaya’nın bu eserine karşı ilgisiz kalmadığımı kanıtlamak değildir. Yöremiz ozanlarının hemen hemen hepsinin kitaplarını eleştirdiğim ve de tanıttığım halde Osman Kaya’yı atlamış olmak endişesi ise hiç değil. Çünkü karşımızda çok oylumlu bir kitap duruyordu. İlk ele aldığımda Türk halk şiirinde bu oylumda bir kitap yayımlanmadı demiştim. Sonradan sordum soruşturdum ve yanılmadığımı anladım.

ŞAİR, BİR REKORA İMZA ATMIŞTIR!

Dostluk akrabalık bir yana Osman Kaya bir rekora imza atmıştı. Keşke her ozan, sağlığında böyle bir kitabın sahibi olabilse. Osman Kaya bu konuda çok şanslı. Çünkü Almanya’da yaşamasına karşın kapsamlı araştırmalara imza atan Bekir Karadeniz gibi bir dostu var. Bu kitabı Bekir Karadeniz özenli biçimde hazırlamış. Bu emeğinden dolayı Bekir Karadeniz’i de Osman Kaya ile birlikte kutluyoruz.

 

Birkaç yıl önce, Osman Kaya’nın sanatıyla ilgili Ekin Sanat dergisinde bir yazı yazmıştım. Onun şiirinin kuru, yavan, yaşamdan kopuk olmadığını, kendine özgü bir anlatımı ve şiir kurgusunun bulunduğunu vurgulamıştım. Osman Kaya’yı farklı kılan yaşamın her kesimiyle ilgili motifleri, olguları çok rahat biçimde şiirlerinde işleyebilmesidir. Kendini zorlamayan bir anlatımı var bu ozanımızın. Bugüne kadar halk şiirinde çok rastlamadığımız vurgulamalarla şiirlerini güçlendiriyor ve yaşama daha bir yaklaştırıyor. Değişik söylemlerle, şiirin ince ruhunu, güzel yüzünü okurlarına aktarabiliyor. Kendi algı ve gerçeklerini ustalıkla yansıtıyor şiirlerine. Yaşamın açmazlarını belli bir temele oturtuyor. Kendi dilini yaratarak şiirini biçimlendiriyor. Ona derinlik kazandırıyor.

ŞAİR OSMAN KAYA BİR ŞİİR CAMBAZIDIR!

Osman Kaya kendi duygularının tutsağı olmadan, kendini anlatmasını bilen bir şiir cambazı. Yaşamla dalga geçiyormuş imajı vererek gerçekleri acımasızca eleştiren bir ozan. Onu tutsak alan yaşamsal gerçeklere, çektiği sıkıntılara, geçirdiği bunalımlara özgürce başkaldıran bir kişi. Gizli bir isyan var onun şiirlerinde.

Şiir aslında bir başkaldırıdır. Sevdaların dizelere dönüşümüdür. Sevginin dışa vurumudur. Bu nedenle sevgiyle şiir at başı beraber olarak çağları aşmış, önemini yitirmeden bir sonraki kuşaklara ulaşmıştır.

OSMAN KAYA TOPLUMSAL OLGULARIN ŞAİRİDİR!

Osman Kaya’nın yaşamı sorgulayan, olumsuzluklara karşı duruşunu belirleyen şiirleri geniş bir alanı kapsar. Onun için 736 sayfalık kitabı olan Osman Kaya, şiirin kıyısında dolaşanlarla bir tutulamaz. O şiir denizinin derinliklerinden halk edebiyatımıza kalıcı inciler taşıyan bir ozandır. İmgeleri zengin, anlatımı ustacadır. Değindiği konular nedeniyle onu toplumsal olguların şairi sayabiliriz. Şiirlerini canlı kılan ve içeriğine yakınlık duymamızı sağlayan da bu özelliği olsa gerek.”

Aydın Karasüleymanoğlu Artvin’in yaşayan en büyük şairlerinden birisi olan Ardanuçlu Şair Osman Kaya’yı şair ve araştırmacı yazar olarak samimi duygularıyla bu şekilde anlatıyor. “50 Senemi Verdim” şiir kitabıyla Osman Kaya kendi ölümsüzlüğünü ilan etmiştir. Edebiyat anıtını bu mükemmel çalışmayla, alnının teriyle çekmiş, Artvin ve Çoruh boylarını bıkmadan anlatan önemli bir değeri okurlarımızla paylaşan şair, araştırmacı- yazar Aydın Karasüleymanoğlu’na 08 Haber olarak çok teşekkür ediyor, yeni fikirleri ve değerli yazılarını her zaman bekliyoruz. Bu önemli kitabı bulabileceğiniz adres ve bilgiler aşağıda verilmiştir.

Şair Osman Kaya yakın tarihte ciddi bir sağlık sorunu yaşamış ve hastaneye kaldırılmış. Şair o kadar çok şiirle iç içe geçmiş ki, orada bile şiir yazmaya devam etmiştir. Aklına barajlar dolayısıyla sular altında kalan köyler gelmiş. Sirya’yı düşünmüş, sonra Siryalı dostu Tekin Üstündağ aklına geldiğinde ona ithafen bir şiir yazmış. Şiiri 08 Haber gazetesi okurlarıyla paylaşan Tekin Üstündağ, şair Osman Kaya’nın bu duygularından dolayı etkilendiğini belirterek;

Bu yaşıma kadar tanıdığım en büyük Artvinli şairlerden biri Osman Kaya´dır. Hatta kullandığı üslup farklılığıyla tektir. Bildiğiniz üzere Kara Mavi yayınları üstadın şiirlerini "50 Senemi Verdim" adlı bir kitapta topladı. 733 sayfa olan bu kitap tek şaire ait bildiğim en kalın kitaptır. Sevgili Üstat son günlerde rahatsızlanmış ve Sadi Konuk Hastanesinde önemli bir ameliyat geçirmiştir. Bu hastanede önemli sağlık problemleriyle boğuşurken bile 1 dakika olsun şiirden ayrılmamış ve bana hitaben bir şiir yazmıştır. Zaman zaman gazete de şairlerin şiirlerini yayınlıyorsunuz ve çok da güzel yapıyorsunuz Osman Kaya’nın yazdığı en son şiiri olan “Su Altında Kaldılar”ı okuyucularımızlapaylaşmak istedim” dedi. İşte Şair Kaya’nın hastanede yazmış olduğu şiir

SU ALTINDA KALDILLAR

-Tekin Üstündağ Kardeşime-

Hasan, Hüseyin’im, hem Osmanlarım;

Alilerim, su altında kaldılar.

Ruhları boğuldu “Baraj Gölünde”

Ölülerim, su altında kaldılar.

 

Bir toprakta, köküm varsa ben varım.

Körpe ümitlerim, kaldılar yarım.

Bütün Dayılarım, Amcalarım;

Halalarım, su altında kaldılar.

 

Çileli bir ömrü, heder etmiştim.

Sirya’da kendime, bir yer etmiştim.

Üzüm bağlarımı çeper etmiştim,

Çalılarım, su altında kaldılar.

 

Bir bayramda, öyle uygun görmüştüm.

Candan içten, seve seve vermiştim.

Kilimimi, camisine sermiştim;

Halılarım, su altında kaldılar…

(Osman Kaya. 17/Kasım/2012- Sadi Konuk Hastanesi. Beyin Cerrahisi.)

HABER: SAMİ ÖZÇELİK

 


Etiketler: ŞAİR

Diğer Güncel haberleri

  • PAYLAŞ

YORUM EKLE

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.