SİNAN MEYDAN’DAN ‘UTANIYORUM’ YANITI

SİNAN MEYDAN’DAN ‘UTANIYORUM’ YANITI
SİNAN MEYDAN’DAN ‘UTANIYORUM’ YANITI10.05.2018 12:47


Artvin’in yetiştirdiği önemli değerlerimizden birisi olan Tarihçi Sinan Meydan, sosyal medya uygulaması Twitter üzerinden kendisine tepki gösteren bir kullanıcıya Atatürk'le cevap verdi.

Sinan Meydan Twitter’dan kendisine “İstanbul sana kimden kaldı? Cumhuriyet mi fethetti İstanbul’u?” diyen bir kişiye, “Evet, bugün Atatürk'ün yeniden fethettiği İstanbul'da yaşıyoruz. Fatih'in fethettiği İstanbul 1920'de gitmişti. Atatürk, Milli Mücadele'yi kazanmasa tüm Anadolu ve İstanbul gitmişti.Duacı ol ikinci fatih Atatürk'e.Sizleri nasıl yetiştirdi bu ülke? Utanıyorum sizlerden utanıyorum!” şeklinde cevap verdi.

İSTANBUL’UN DÜŞMAN İŞGALİNDEN KURTULUŞU 6 EKİM 1923

Meydan’ın bu cevabı takipçileri tarafından oldukça yoğun ilgi gördü. Atatürk’ün, 6 Ekim 1923’de İstanbul’u itilaf kuvvetlerinin işgalinden kurtardığını bilmeyen sosyal medya kullanıcısı ise diğer kullanıcılar tarafından eleştiri yağmuruna tutuldu. Öte yandan yazarımız gazeteci Sami özçelik geçen yıl  29 Mayıs 2017 tarihinde bu konuyla ilgili bir makale ele almıştı.  Makale uzun olduğu için  bir bölümünü paylaşabiliyoruz.   FATİH, ATATÜRK VE  İSTANBUL” başlıklı makalenin tamamını (http://www.08haber.com/makaleGoster.php?yazid=46&id=4370 linkinden okuyabiliriniz.) Makalenin son bölümünde şu ifadeler yer alıyordu:

“İstanbul’u Fatih Sultan Fethetti. Kim ne söylerse söylesin. Bütün dünya bunu bu şekilde tescillemiştir.  Geçmişi yok saymak, karalamak kimseye bir şey kazandırmaz. Yanlışları, doğruları ile Fatih Bir çağı kapatarak, yeni bir çağ açan büyük bir komutan, devlet adamı ve  tarihin kayıt ettiği ilk kez portresini çizdiren ve  bir tabuyu yıkan  önemli bir padişahtır. Bütün Osmanlı Padişahları bu portre üzerinden tahmini olarak resmedildi!. İstanbul, İstanbul olalı hiç bu kadar büyük zulümler görmedi. Tarihinde hiç bu kadar büyük doğa tahribatına uğramadı. Hiç bu kadar çok nüfusa boğulmadı.

  İstanbul 1453 yılında Fetih edildikten sonra ilk kez Mondros Antlaşmasının ardından  464 yıl sonra işgal edildi. İstanbul’u 2. Kez fetih etme onuru ise Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’e nasip olmuştur.  Nasıl mı?

İtilaf Devletleri’ne ait büyük bir filo İstanbul’a demir atarak Osmanlı’ya yaklaşık olarak beş yüz yıl başkentlik yapmış olan bu şehri işgal etmişti.

 13 Kasım 1918 tarihi müttefik devletlerin İstanbul’ a girdiği günlere tekabül etmekteydi. İngiliz donanmasına ait zırhlılar İstanbul Boğazına girip buraya demirlemiş toplarını Osmanlı Devletinin merkezi karargâhı olan Dolmabahçe Sarayına çevirmişti. Durum hiç de iç açıcı değildi.

 Devlet tüm siyasi ve mülki idareleri ile işgal güçlerine teslim olmuş ve ağır şatlar içeren Mondoros Mütarekesi hükümleri çerçevesi içerisinde işgalci Müttefik Devletlerden gelecek direktiflere boyun bükmekten başkaca bir varlık gösteremiyordu. İşte bu sırada yaveri Salih Bozok’un gözyaşları içinde Mustafa Kemal'e dönerek Boğaza demirlemiş İngiliz zırhlılarını göstermesi üzerine Mustafa Kemal: “Geldikleri gibi giderler” demiş böylelikle ülkenin bir gün yüce Türk milletinin gücüyle bağımsızlığına kavuşacağına dair inancı dile getirmiştir.

 Fetih buluşmalarında birkaç cümlede Mustafa Kemal Atatürk’e  söyleme dürüstlüğü gösterebilseniz, ne kaybedeceğinizi çok merak ediyorum..  Fatih Sultan Mehmet ve Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün şahsında geçmişteki tüm büyüklerimizi ve bize vatan bırakmak için canlarını, kanlarını vermiş gazi ve şehitlerimizi şükran, minnet ve rahmetle anıyorum.”

HABER: ARTVİN POST


Etiketler: meydan

Diğer Güncel haberleri

  • PAYLAŞ

YORUM EKLE

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.