TARİHİ KALE TURİZME AÇILIYOR

TARİHİ KALE TURİZME AÇILIYOR
Artvin’de, Çoruh Nehri kıyısında 380 metre yüksekte sarp kayalığın üzerine 10'uncu yüzyılda inşa edildiği bilinen ve askeri bölgede kaldığı için özel izinle ziyaret edilebilen Artvin Kalesi, turizme kazandırılacak. Askeri bölge sınırından çıkarılan kale, iç restorasyonu ve çevre düzenlemesinin ardından ziyarete açılacak. 08.08.2018 21:02
Artvin’de, Çoruh Nehri kıyısında  380 metre yüksekte sarp kayalığın üzerine 10'uncu yüzyılda inşa edildiği bilinen ve askeri bölgede kaldığı için özel izinle ziyaret edilebilen Artvin Kalesi, turizme kazandırılacak. Askeri bölge sınırından çıkarılan kale, iç restorasyonu ve çevre düzenlemesinin ardından ziyarete açılacak.      
Çoruh Nehri kıyısında, sarp kayalığın üzerine inşa edilen Artvin Kalesi, görüntüsüyle ilgi çekiyor. Artvin İl Jandarma Komutanlığı’ndaki askeri bölgede kalan ve bugüne kadar özel izinle sınırlı olarak ziyaret edilebilen kale için harekete geçildi. 2004 yılında restore edilen ve yakın dönemde çevre düzenlemesi tamamlanan kale, askeri bölge sınırından çıkarılmasıyla ziyarete açılacak. Artvin Belediyesi ve Kültür ve Turizm İl Müdürlüğü'nce sürdürülen çalışmalarda sona yaklaşıldığı belirtildi. 
'HERKESİN GÖRECEĞİ YER OLACAK'
Artvin Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe, “ Artvin kalesi yıllarca ziyaret edilemeyen uzaktan bakılan bir kaleydi.. Tabi askeri alan içerisinde kaldığı için aslında bir anlamda da korunmuş çünkü hepimiz biliyoruz ki tarihi değerlerimize yeterince sahip çıkamadığımız da kendi başına bıraktığımız da iki tane tehlike ile baş başa. Ya insan eliyle yok ediliyor yada bakımsızlıktan çöküp gidiyor. Burası her iki etkenin de en az etkilediği bir kale olmuş. Askeri alan içerisinde olduğu için zaman zaman ufak tefek bakımlar yapılmış ama en önemlisi de korunmuş. 
Şimdi geldiğimiz de bunu biz Artvin’in destinasyon merkezleri olsun istedik. Bunları kendi imkânlarımızla yeni alanlar oluştururken mevcut alanlarını da su yüzüne çıkarma düşüncesiyle Artvin kalemizi aslında bu 3 yıllık bir çalışmaydı. Önce askeri alandan çıkardık kalenin olduğu yeri sonra proje yaptık yaklaşık 750 bin TL ye kadar DOKA’dan destek aldık. Şimdi de o destek neticesinde kalenin sosyal alan olarak kullanılabilmesi için restorasyonu ve biraz da etrafında ki alanların insanlar tarafından kullanılabilmesi için turizme açılabilmesi adına projelerimizi yavaş yavaş başlatıyoruz ve inşallah inanıyorum ki önümüzde ki yıl yaz mevsiminde gelindiğinde Artvin kalesi artık bir defa görülen yer değil sürekli Artvin’e gelen herkesin şu kaleyi bir göreyim dediği yer olacak. ,
Kaleyi aslında biz almadan öncede ışıklandırdık gece birkaç çeşit ışık yanıyor. Gece ışıl ışıl oluyor ama biz biliyoruz ki kalenin içerisinde restorasyon ve kazı çalışmaları da yapılabilir. Şimdilik cüzi bir miktarla başlıyoruz ama ileriye dönük Kültür ve Tabiat Varlıkları Kaleler Müzeler Genel Müdürlüğü gibi Kültür Bakanlığının değişik birimlerinden buralara kaynak alarak burasını hakikaken ismine yakışır bir kale olacak.  İçerisinde bir takım merkezlerin kafeteryası dinlenme yerleri terasları ki tam Çoruh nehrine dik yaklaşık 300 – 400 metrelik bir yükseklikte var zannediyorum muhteşem bir yer. “
Artvin’in doğa güzelliklerinin yanı sıra tarihi değerlere de sahip bir şehir olduğunu belirten Kocatepe, "Burası çok eski bir yerleşim yeri. Buranın geçmişinin M.Ö 3 binli yıllara kadar dayandığını gösteren çeşitli tarihi eserler var. Yanı başımızda ki Gürcistan’da müzeleri gezdiğimizde insanlık tarihinin en eski kalıntılarına rastlıyoruz." dedi.
ARTVİN (LİVANE) KALESİ
Artvin ve çevresinin tarihi hakkındaki bilgilerimiz M.Ö.3000 yılına kadar inmektedir. Artvin ve Çoruh boyunda Orta Asya’dan gelen ve Asyanik kavimlerden Huriler, Sakalar tarafından yurt edinilmiştir. Artvin ve çevresi devamlı olarak çeşitli kavimlerin istilasına uğramıştır. Parslar, Urartular, Kimmerler bu bölgede uzun süre egemen oldular.

Artvin ve çevresi, Kanuni Sultan Süleyman tarafından 1551’de Osmanlı hâkimiyetine girmiştir. Artvin Köprübaşı mevkiinde bulunan Kale’nin, 10.yy’da inşa edildiği tahmin edilmektedir. 16.yy Osmanlı döneminde tekrar onarım görmüştür. İçinde su deposu (sarnıç) ve küçük kilise (şapel) bulunmaktadır.
HABER: ARTVİN POST


Etiketler: Artvin

Diğer Güncel haberleri

  • PAYLAŞ

YORUM EKLE

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.