ÜÇÜNCÜ 7 BÖLGE 7 İKLİM ÂŞIKLAR VE ŞAİRLER ŞÖLENİ’YLE ŞAVŞAT ŞAİRLERİ VE ÂŞIKLARI AĞIRLAMAYA DEVAM EDİYOR

ÜÇÜNCÜ 7 BÖLGE 7 İKLİM ÂŞIKLAR VE ŞAİRLER ŞÖLENİ’YLE  ŞAVŞAT ŞAİRLERİ VE ÂŞIKLARI AĞIRLAMAYA DEVAM EDİYOR
ÜÇÜNCÜ 7 BÖLGE 7 İKLİM ÂŞIKLAR VE ŞAİRLER ŞÖLENİ’YLE ŞAVŞAT ŞAİRLERİ VE ÂŞIKLARI AĞIRLAMAYA DEVAM EDİYOR14.05.2018 11:15


Bu yıl  Artvin ve Şavşat’ta Üçüncüsü yapılan 7 Bölge 7 İklim Âşıklar ve Şairler Şöleni’nin ilk ayağı 4 Mayıs’ta Artvin’de Ahmet Hamdi Tanpınar Kültür Merkezi’nde  ikinci ayağı ise Şavşat’ta Şavşat Ülkü Ulusoy Kasın Sosyal Eğitim  ve Yaşam Merkezi’nde  Şavşat Belediyesi’nin katkı ve destekleriyle gerçekleştirildi. 

Şavşat Ülkü Ulusoy  Kadın  Sosyal, Eğitim ve Yaşam Merkezi çok amaçlı toplantı Salonu’nda yapıldı. Buradaki programa Şavşat Kaymakamlığına vekalet eden Ardanuç Kaymakamı Muhammet Furkan Sancaktutar, Şavşat Belediye Başkanı Ahmet Sinan Öztürk,  Adalet Ve Kalkınma Partisi Şavşat İlçe Başkanı Ethem şah, Coşkun, CHP Şavşat İlçe Başkanı Nihat Acar, Şavşat İlçe Milli Eğitim Müdürü Erkan Evran ve Şavşat halkı katıldı.

“TÜRKİYE’NİN DÖRT BİR YANINDAN GELEN ÂŞIK VE ŞAİRLERİMİZE TEŞEKKÜR EDİYORUM.”

Şavşat Kaymakamlığı’na vekalet eden Ardanuç Kaymakamı Muhammet Furkan Sancaktutar, Aşıklık geleneği ve şairliğin kadim kültürümüzden olduğuna vurgu yaparak;”Aşıklık geleneği bizim kadim kültürümüzdendir. Şairler ve âşıklar, şiirleriyle, sazlarıyla, sözleriyle topluma ışık tutar. Bu insanlar gönül insanı, sevgi insanıdır. Böylesine güzel bir kültürü yaşatmak için yapılan bu etkinlikte emeği geçenlere,  ülkemizin dört bir yanından programa katılan şair ve âşıklarımıza çok teşekkür ediyorum.” Dedi.

  KONUK ÂŞIKLAR VE ŞAİRLERİMİZ. ŞU AN CİTTASLOV ŞAVŞAT’TASINIZ

Şavşat Belediye Başkanı Ahmet Sinan Öztürk, salon konusunda yaşanan aksaklıktan dolayı aşık ve şairlerden, programa gelen Şavşatlılardan özür diledi. Başkan Öztürk,” Üçüncü 7 Bölge 7 İklim Aşıklar ve Şairler Şölenine hoş geldiniz. Biz Şavşat Belediyesi olarak bu güzel ve anlamlı etkinlikte yer alıyoruz. Biz küçük bir ilçeyiz.  Böylesine büyük ve önemli etkinlik için büyük salona ihtiyaç olduğu aşikârdır. Bu nedenle bir projemiz olacak. Bu yıl bu salonda yapabiliyoruz. Bundan dolayı bizi anlayışla karşılayacağınıza inanıyoruz.  Şu anda Cittaslov yani sakin şehir Şavşat’tasınız. Program öncesi dolaştınız, gezdiniz. Gördüklerinizi, bizi, Şavşatımızı memleketinizde anlatmanızı gönül elçilerimiz olmanızı arzu ederim. Hepinize saygı ve sevgilerimi sunuyor, iyi eğlenceler diliyorum. “dedi.

SAYIN ÜLKÜ ULUSOY’A, SAYIN DR. YAVUZ AKALTUN’A,

YER TEMİN EDEN ŞAVŞAT BELEDİYESİ’NE TEŞEKKÜR EDİYORUM

Salon sıkıntısının Şavşat Ülkü Ulusoy Kadın Sosyal Eğitim Ve Yaşam Merkezi’nin çok amaçlı salonuyla aşılmasından dolayı bazı adreslere teşekkürlerini ileten program sunucusu gazeteci Sami Özçelik, emeği geçenlerin ismini andı.” Değerli konuklar,   bu akşam üçüncü 7 Bölge 7 İklim Aşıklar ve şairler Şöleninin yapıldığı bu mekan hakkında birkaç söz söylemeden geçemeyeceğim.

Şavşat Ülkü Ulusoy Kadın Sosyal Eğitim ve Yaşam Merkezi, Hayırsever Sayın Ülkü Ulusoy’un desteği, Şavşat’ın yetiştirdiği önemli değerlerimizden biri olan, Şu an Ankara’da Aile hekimi olarak görev yapan Sayın Dr. Yavuz Akaltun’un girişimleri ve Şavşat Belediyesi’nin Başkan Sinan Öztürk  arsa temin ederek yapılan bir sosyal tesistir. Bu nedenle Şavşat’a böylesine anlamlı ve önemli bir merkez kazandıranlara Artvin Halkı, Şavşat Halkı adına teşekkür ediyorum. Bunu söylemek ve o güzel insanları anmayı kendime bir görev biliyorum.”dedi.

“AŞIK VE ŞAİRLER SAHNESİZ MEKANDA DA MUHTEŞEMDİ.”

Artvin’deki profesyonel sahneden sahnesiz bir mekânda programa çıkan şair ve ozanlar bundan şikayet etmedikleri gibi muhteşem performans göstererek, sanatın her yerde sergilenebileceği, bunun için samimi ve sanatsever bir yüreğe sahip olmanın yeterli olduğu dile getirildi.

Salonun oldukça kalabalık olması en çok da Âşık Kara ve Âşık Gülhani’yi coşturdu.  Özellikle bu ikili aşıklar Aşık Cemal Alper,  Erzurum’dan Aşık Sıtkı Emnoğlu,  Amasya/ Almanya’dan Ozan Fedai Koç,  Artvin Şavşat’tan efsane aşık ozanların yaşayan duayeni Erzurum’dan Aşık Zakir Tek gül, programın son bölümünde sahneye çıktığında onların atışmalarına karışınca ortaya farklı bir durum çıktı. Aşıklar bu kez Aşık Kara ve Gülhani için ayak alıp onların heyecan ve coşkularını tatlı eleştiri ile dile getirdiler.  Programın sonunda katılımcılara Şavşat Belediyesi tarafından teşekkür belgeleri takdim edildi.

HABER: SAMİ ÖZÇELİK

 

 

 

 


Etiketler: şiir

Diğer Güncel haberleri

  • PAYLAŞ

YORUM EKLE

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.