ÜÇÜNCÜ 7 BÖLGE 7 İKLİM ÂŞIKLAR VE ŞAİRLER ŞÖLENİ ARTVİN’ VE ŞAVŞAT’TA YENİ GÖNÜL KÖPRÜLERİ KURDU

ÜÇÜNCÜ 7 BÖLGE 7 İKLİM ÂŞIKLAR VE ŞAİRLER ŞÖLENİ  ARTVİN’ VE ŞAVŞAT’TA YENİ GÖNÜL KÖPRÜLERİ KURDU
ÜÇÜNCÜ 7 BÖLGE 7 İKLİM ÂŞIKLAR VE ŞAİRLER ŞÖLENİ ARTVİN’ VE ŞAVŞAT’TA YENİ GÖNÜL KÖPRÜLERİ KURDU14.05.2018 11:13


Bu yıl 3’ncüsü  düzenlenen  7 İklim 7 Bölge şiir şöleni Artvin Merkez ve Şavşat’ta şiir severlerle buluştu , Kültür ve Turizm Bakanlığı Artvin Valiliği, Artvin Belediyesi, Şavşat Belediyesi’nin desteği ile gerçekleşti. 4 Mayıs’ta Artvin Merkez’de Ahmet Hamdi Tanpınar’da gerçekleştirilen programa Vali Yardımcısı Adem  Başoğlu, Belediye Başkan yardımcısı Erkan Yazan, Milli Eğitim İl Müdürü Abdulcelil Kahveci, CHP İl Başkanı Ahmet Biber, İl örgütü Yönetim kurulu Üyesi İsmail Usta, Yazar Ömer Yerlikaya,  İl Kültür Turizm Müdürlüğü İl Müdür yardımcısı Öznur Bilgin Artvin Faal Gazeteciler Derneği Başkan Yardımcısı (AFGAD) gazeteci Sami Özçelik ve şiir severler katıldı.

Bu yıl şair olarak  Şanlı Urfa’dan Kadir Turan,  Ankara’dan Ali Altınlı,  İzmir’den Şerife Apaydın,   Yine,  İstanbul’dan  Yavuz Doğan,  Sıvas Kırşehir’den  Zübeyde Gökbulut, Ankara’dan Ertuğrul Yılmaz,  Bayburt’tan Fatif Dündar, , Bingölden Hacı Gürhan,  İzmir’den Havva Hacı Köseoğlu,  Kırşehir’den İdris  Altuner,  Yozgat’tan İlkay Coşkun,  Kars’tan Necati Oran,  Tokat’tan Nermin Akkan,  Artvin’den  Vildan Poyraz Coşkun, Yalçın Temiz,  Hasan Akın, Fatih Yazıcı ve Halk Şairi Gülden Taş, şiirlerini seslendirdi.

 Bu yıl Artvin’e gelerek geceye büyük değer ve renk katan, Erzurum’dan Aşık Cemal Alper,  yine  Erzurum’dan Aşık Sıtkı Emnoğlu,  Amasya/ Almanya’dan Ozan Fedai Koç,  Artvin Şavşat’tan efsane aşık ozanların yaşayan duayeni Aşık Kara (İbrahim Kara) Erzurum’dan Aşık Zakir Tek gül  Artvinli Ozan Aşık Gülhani ev Aşık Kara atışmaları ve sazlarıyla unutulmaz anlar yaşattı.

Artvin’deki program 4 Mayıs Cuma akşamı saat 19.00’da Ahmet Hamdi Tanpınar’da Saygı duruşunun yapılması ve İstiklal Marşı’nın söylenmesiyle başladı. Sunuculuğunu Sanatçı, şair Oktay Köse ve öğretmen Ela Kezban Yıldız Aslan yaptı.

 Açılış konuşması yapan, programın organizatörü Halk Şairi Gülden Taş, bu yıl 3’ncüsü yapılan 7 İklim 7 Bölge Şiir etkinliğinin yurt içinde ve yurt dışında köprüler kurmaya devam ettiğini söyledi. Taş, bu tür organizasyonların çok zor ve emek isteyen etkinlik olduğuna vurgu yaparak;”Bu yıl 3’ncüsünü düzenlediğimiz 7 Bölge 7 İklim Şiir Aşıklar ve Şiir şöleni Artvin Valisi Sayın Ömer  Doğanay, Artvin Belediye Başkanı Sayın Mehmet Kocatepe, Şavşat Belediye Başkanı  Sayın Sinan Öztürk  Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın destekleriyle yapılıyor. Ben, bize destek olan kurum ve kuruluşlara teşekkürlerimi sunuyorum.

BİR TÜRLÜ İSTEDİĞİMİZ, ARZULADIĞIMIZ, SOLUNU DOLDURAN İLGİYİ HENÜZ GÖREMEDİK

Tabii şunu söylemeden geçemeyeceğim. Kültürümüz için, sanat ve edebiyatımız için bu kadar önemli bir organizasyonda bir türlü istediğimiz, arzuladığımız katılım gerçekleşmiyor. Oysa bu etkinlik tamamen ücretsiz ve halka açık yapılmaktadır. Bir yerde bir eksiklik yapılıyor, Bu bizden mi yoksa kurumlardan mı kaynaklanıyor, onu bilemiyorum. Bakın bu akşam burada Türkiye’nin değişik bölgelerinden önemli şairler ve çok değerli ozanlar geldi. Biz bu dost insanlar sayesinde Artvin’e yeni gönül elçileri, yeni Artvin dostları kazandırmış oluyoruz. Bizi bu akşam yalınız bırakmayan çok kıymetli şiirsever Artvin halkına teşekkür ediyorum. Davetimizi kabul edip programımıza katılan çok değerli şair ve ozanlarımıza bilhassa tekrar teşekkür ediyor, güzel bir program olmasını diliyorum.”dedi.

Artvin’deki programda şairler, seçtikleri 2’şer şiir seslendirdi. Şairlerden sonra sahne alan ozanlar ise salonda bulunanlara keyifli, güldüren bir o kadar da düşündüren atışmalar yaptı.

ASIRLIK ÇINAR DUAYEN ÂŞIK KARA’NIN

ENERJİSİ VE PERFORMANSI ALKIŞ ALDI

Artvin ve Türkiye’nin yaşayan en kıdemli Ozan ve şairlerinden olan asırlık çınar 95 yaşındaki Aşık Kara’nın esprileri ve şiirleri büyük beğeni aldı. 80 yıllık aşık, ozan ve Şair  Aşık Kara’yı dinleyen  konuk şair ve ozanlar da Kara’yı ayakta alkışlarken onunla tanışmaktan duydukları memnuniyeti dile getirdiler. Aşık Gülhani ise  Türkiye’de sazsız Ozan olarak  tek olduğunu, bunun nedeni de babasının saz çalmanın günah olduğu gerekçesiyle sazını kafasında kırmasından kaynaklandığını anlattı.

 Konuk ozanlar, Erzurum’dan Âşık Cemal Alper,  Erzurum’dan Aşık Sıtkı Emnoğlu,  Amasya/ Almanya’dan Ozan Fedai Koç,  Artvin Şavşat’tan efsane aşık ozanların yaşayan duayeni Aşık Kara (İbrahim Kara) Erzurum’dan Aşık Zakir Tekgül, programdaki başarıları, profesyonelliği, sesleri ve sazlarıyla Artvinli aşıkseverleri adeta fethettiler.  

Programın sonunda programın şair ve ozanlarına plaketleri takdim edildi ve şölenin ansına aile fotoğrafı çekinildi.

HABER : SAMİ ÖZÇELİK


Etiketler: şiir

Diğer Güncel haberleri

  • PAYLAŞ

YORUM EKLE

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.