WASHİNGTON’DA BİR ARTVİNLİ

WASHİNGTON’DA BİR ARTVİNLİ
Tiflis’ten Merhaba, Artvin’in yetiştirdiği önemli simalardan birisidir Orhan yavuz..08.08.2018 21:05
 Zaman zaman çok güzel yazılar kaleme alır.  Çok özel haber niteliğinde bilgi paylaşımında bulunur. Yavuz, bir dönem Macahel Havzası’nda bulunan 6 köyden birisi olan Kayalar Köyü muhtarlığı yaptı. Onu muhtarlığı döneminde tanıdık. Dönemin valisine İngilizce sivisini bıraktığında haber konusu olmuştu. Gürcistan Eski Devlet Başkanı Saakaşvili Macahel’e geldiğinde gazetecilere açıklama yaparken Orhan yavuz  ona hem Gürcüce, hem de İngilizce çevirmenlik yaptığında, ulusal ve yerel basının en çok dikkat çektiği kişi olmuştu. Bu arada Macahel’e gelen ilk Gürcistan devlet Başkanı da Saakaşvili olmuştu.
Orhan Yavuz, bu yazısında 2 konuya dikkat çekiyor. Yazısının ilk bölümünde allak bullak olan biyolojik saatimiz ve insanların nasıl yalnızlaştığını anlatırken, ikinci bölümünde ise aslen Artvinli olan Gürcistan’da Anayasa Mahkemesi Başkanı olmuş başarılı bir hukukçu Zaza Tavadze’yi bizlere tanıtıyor. Kökeni Şavşat Tibet köyü olan Tavadze’nin ABD Adalet Bakanlığı’nın davetlisi olarak  Washington’a gidişini anlatıyor. İşte Orhan Yavuz’un Tiflis’te kaleme aldığı yazısı;
…..
Dünya baş döndürücü bir hızla dönüşüyor. Bilim ve teknoloji alanındaki buluşlar yaşamı kolaylaştırırken; zaman, mekân, mesafe ve hız ölçek ve etkileri değişiyor. 
Çok değil, 40-50 yıl öncesinde akşam olduğunda köyler, kasabalar ve büyük şehirdekiler evlerine giderlerdi. Evde yemek sonra sosyalleşme ihyacı akabinde yatılır, sabah erkenden kalkıp işe güce bakardı insanlar. 
Günler ve yılların geçtiği coğrafi ölçek çok sınırlı idi. Kendi yaşam alanının ötesinde bireyi ilgilendiren yegâne faktörlerin sayısı da bir elin parmaklarını geçmezdi. Bunlar ya gurbetteki bir aile üyesi, askere gitmiş bir evlat veya komşu köye veya kasabaya gelin gitmiş evin kızı. Bireyin yaşamı kendi çekirdek sosyal gurubu etrafında döner giderdi. 
Oysa günümüzde denklem radikal bir şekilde değişti. Toplumun yükününe yakın bir kesimin yüzbinlerce yılda örgütlenmiş biyolojik saati dumura uğradı. Hemen herkes neredeyse 24 saat etrafında yaşıyor. Sosyal medya ve aile dışı sosyal guruplar ile etkileşim artık bir norm haline gelmiş. Geçmişte gördüğümüz kişi ile konuşur, dertleşir veya etkileşirken artık aynı odada oturanların birbirleri ile sohbet yerine ellerinde akıllı telefon uzak mesafeler veya diyarlardaki insanlar ile iletişimde bulunmayı seçtiklerine hepimiz taraf ve şahit oluyoruz. 
Bütün bu gelişmelerin iyi tarafları olduğu gibi toplum yaşamında kadım kültürel mirasın aktarılması ve sosyal gurup için huzurun tesisi yönünde olumsuz etkileri olduğu ortada. 
Gerçek olan şu ki, dünya artık eskiden olduğu gibi dönmüyor ve bu değişim rüzgârı köklü değişikliklere imza atacak gibi. 
Değişimin negative etkilerini bir kenara bırakıp ben sizin ile değişimin ve dönüşümün olumlu bir etkisini paylaşmak istiyorum. 
WASHİNGTON’DA BİR ARTVİNLİ 
Zaza Tavadze, Gürcistan Anayasa Mahkemesi Başkanı. Çok iyi bir eğitim almış ve ülkenin en yüksek mahkemesinin başkanlığına seçilmiş birisi. 
Zaza Tavadze’nin büyük dedeleri vakti zamanında Şavşat Tibet Köyünden Kobuleti’ye göç gitmişler. Gürcistan’ın tarihinde her bölgenin önde gelen aileleri TAVAD olarak adlandırılır ve bu aileler Kral nezdinde kendi bölgelerini temsil ederlerdi. Bir diğer deyişle ve tarihte kayıtlandığı üzere “Soylular” gurubundan. 
Zaza son derece mütevazi ve cana yakın birisi ve “soylu” figüründeki kibirden eser yok. İşine ve içinden çıktığı topluma değer veren birisi. 
ABD, Adalet Bakanlığının davetlisi olarak Washington’a giden Zaza, Senato ve Kongre ile Yüksek Mahkeme üyeleri ile görüşecek. Gürcistan Anayasa Mahkemesi Başkanının Artvin köklerini sizinle paylaşmak istedim. Bu vesile ile Artvin topraklarından çıkıp geçmişte ve bugün içinde yaşadıkları toplumlarda önemli roller ve sorumluluklar almış bütün hemşerilerimizi de Artvinli olma şuuru ile anmak isterim. 

Tarihte hizmette bulunmuş ve bugün aramızda olmayanları minnet ile anarken; içinde yaşadığımız zaman diliminde yaşayan bütün Artvinli hemşerilerimizin özellikle mesleki kariyerinde üst noktalara erişmiş olanlara bir çağrım olacaktır. 
Bizim gelecek nesillere devredeceğimiz en önemli miras Artvin’in pozitif kültürü ve doğasıdır. Dünya ve bölgedeki gelişmelerin ayırdında olarak; toplumsal barış, topluma ve doğaya karşı tehdit oluşturacak risklere karşı duyarlı ve mutlaka ekonomisi sağlıklı bir Artvin için irade ve güç birliği bayrağını daha yükseklere taşımamız zaruridir. 
Artvinli bu kutsal görevi laiki ile yerine getirecek bilgi ve beceriye sahiptir. Gelecek nesillerin istikbalinin teminat alınması her Artvinlinin öncelikli işi olmak durumundadır. 
Barış, sağlık ve refah içinde bir Artvin için GÜÇ BİRLİĞİ esastır.  Artvin’in İnsanı ve Doğası birlikte ve bir arada kurtulur. “
HABER: SAMİ ÖZÇELİK

Etiketler: Artvin

Diğer Güncel haberleri

  • PAYLAŞ

YORUM EKLE

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.