YAŞAR DALMIŞ KESTANE KEBABIYLA ARTVİN HALKINA HİZMET VERİYOR

YAŞAR DALMIŞ KESTANE KEBABIYLA  ARTVİN HALKINA HİZMET VERİYOR
Mevsim kışa doğru giderken, kış meyveleri de yerlerini alıyor. 31.10.2018 17:16
Kışın en sevilen meyvelerden birisi de kuşkusuz kestanedir. Hele kestane organik ise, aşılı değilse tadına doyum olmuyor. Aşılı kestanede sıfır çürük, sıfır kurtçuk varken, organik kestane içinde olması gereken belli oranda çürük ve kurtçuk bulunur. Bu kestanenin ne kadar organik olduğunun da göstergesi…
Artvin’in renkli siması İmparatorun oğlu olan Yaşar Dalmış, mevsim gereği kestane kebabı yaparak satıyor, evinin ekonomisine katkı sunuyor. Önce Kızılay İşhanının yanında kestane sobası kuran Yaşar Dalmış, esnafın rahatsız olması nedeniyle İnönü Caddesi okul karşısına gelerek burada kestanelerini satmaya başladı.
BUGÜNE KADAR DEVLETTEN BİR ŞEY BEKLEMEDEN YAŞADIM
Her şeyi devlette beklemek yerine bir şeyler yaparak geçimi sağlamanın daha doğru olduğunu belirten Yaşar Dalmış, “Ben artık orta yaş gurubuna doğru giden bir insanım. Bugüne kadar devletten hiçbir şey beklemeden yaşadım. Babamla birlikte Pazar açıyoruz. Onunla geçinmeye çalışıyoruz. Ancak bu yeterli olmuyor. Onun için mevsimi gelince kestane kebabı yaparak satıyorum. İlk önce Kızılay’ın olduğu yere tezgah kurdum. Ama oradan ters esen rüzgâr işyerlerini dumanla doldurdu. Bunun üzerine Eski Artvin Kazım Karabekir Lisesi karşısına indim. Burada kimse rahatsız olmuyor.
ESKİDEN BU İŞİ YAPAN ÇOK İNSAN VARDI ARTIK YAPMIYORLAR!
Kestaneyi daha çok Borçka tarafından alıyorum. Artvin dışından Sinop gibi illerden de geliyor. Organik kestanenin lezzeti çok iyidir. Ama çürüğü de oluyor. İnsanlar daha çok bu kestaneyi tercih ediyorlar. “Eskiden kestane satanlar bağırırdı hatırlarım. “Kestane Kebap, yemesi sevap” “Kestanenin iyisi burada” gibi sözlerle bağırırlardı daha çok gençler, okul çağındaki çocuklar harçlıklarını çıkarırdı. Şimdi görüyorsunuz kimse bunu yapmıyor. Şimdilik ben yapıyorum. Dediğim gibi çıkan dumandan dolayı şikayet edenler oluyor. Ben de buna dikkat ediyorum. Ekmek parası için çalışıyorum. Alınteriyle para kazanmanın zor olduğunu biliyorum. Hayatım boyunca biz bu zorluğu yaşayarak bugünlere geldik. Artvin halkından bu muhteşem kestane kebabının tadına bakmasını istiyorum. Zaten bir yiyen, daha sürekli gelir, alır.”dedi.
KESTANE HAKKINDA BİR KAÇ BİLGİ!..
Kışları en çok özlem duyduğum şey sobanın üzerinde pişen kestane. Artık günümüzde soba pek kalmadı gibi artık dökme tavalarımız var üzerinde kestanelerimizi pişirdiğimiz. Havaların soğumasıyla aklıma gelen kestane hakkında sizinle biraz bilgi paylaşmak istedim. Kokusunu burnumda hissederek…..
4 adet kestane 1 dilim ekmeğe eş değer. Evet kabul biraz kalorisi yüksek ama çok faydalıııııı. Bunu nasıl da gözardı edebilirim ki. Hem ne demişler kestane kebap, yemesi sevap…. Kabuklarını atmayarak suda haşladığımızda ilaç görevi görüp; ateş düşürüyor. Kestanenin kendisi ise kasları kuvvetlendiriyor, kan dolaşımını düzenliyor. Bedenimizin ve zihnimizin yorgunluğunu alıyor.

C vitamini deposu olan kestane limonun 100 gramı kadar C vitamini içeriyor. Varis ve basur şikayetlerini azaltıyor. Ben kestaneyi en çok potasyum düşüklüğü yakınanlara öneriyorum. Çünkü 100 gramında 500 mg potasyum bulunuyor. Kalp ve kas sistemini uyararak vücudumuzun su dengesini düzenliyor. Kan dolaşımını hızlandırıyor Karaciğer ve mideye iyi geliyor. Balla karıştırılmış kestane püresi özellikle iştahsız çocuklarımız için biçilmiş kaftan. İshali kesmeye yardımcı oluyor. Çocuk, genç ve yaşlılar için çok değerli bir enerji kaynağı olan kestanenin yaşamı uzattığı da söyleniyor. Tabi yüksek tansiyon ve şeker hastalarının, ayrıca kilo vermek isteyenlerin porsiyon kontrolüne mutlaka dikkat edilmesi gerektiğini de hatırlatmak isterim.

HABER: SAMİ ÖZÇELİK


Etiketler: Artvin

Diğer Güncel haberleri

  • PAYLAŞ

YORUM EKLE

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.