ARTVİN’DE ÜZÜNTÜ URFA’DA SEVİNÇ!

ARTVİN’DE ÜZÜNTÜ URFA’DA SEVİNÇ!
ARTVİN’DE ÜZÜNTÜ URFA’DA SEVİNÇ!23.07.2017 18:12

 


Faruk Çelik,  (20 Temmuz 2017) düzenlenen devir - teslim töreniyle Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı görevini, Ak Parti Şanlıurfa Milletvekili Ahmet Eşref Fakıbaba'ya devretti. Çelik'in tören sırasında kullandığı "Hep insanlarla uğraştık kaderde hayvanlarla uğraşmak da varmış" ifadesi, dikkat çekti. Bu devir teslimden Artvinliler üzülürken Urfalılar sevindi.

"Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemini” getiren anayasa değişikliği teklifinin yüzde 51.4 "evet" oyuyla kabul edildiğinin açıklanması sonrası yapılmasına kesin gözüyle bakılan kabine değişikliği  (19 Temmuz 2017) Başbakan Binali Yıldırım tarafından açıklandı. İki saat süren Erdoğan- Yıldırım görüşmesi sonucu yapılan değişiklik kapsamında 15 bakan yerini korudu, 6 yeni isim kabineye girerken, 5 bakan yer değiştirdi.

FARUK ÇELİK, GIDA TARIM VE HAYVANCILIK BAKANLIĞI GÖREVİNİ EŞREF FAKIBABA'YA DEVRETTİ

Yapılan revizyon sonucu kabine dışı kalan AKP Şanlıurfa Milletvekili Faruk Çelik ise, görevini bugün yine kendisi gibi Şanlıurfa vekili olan Ahmet Eşref Fakıbaba'ya devretti. Devir teslim töreninde konuşan Fakıbaba, herkese teşekkür ederek, "Niyet iyi olduğu takdirde ulaşmak istediğimiz amaca gideceğimize canı gönülden inanan bir kardeşinizim. Tek başına kimsenin bu gücün altından kalkması mümkün değil. Ne kadar önemli bir görev olduğunun farkındayım. Çok çalışacağız. Üreteceğiz, üreteceğiz, üreteceğiz" dedi.

Görevi devreden Faruk Çelik ise, "Bakanımızla ortak yönümüz çıktı. Uzun yıllar birlikte insanlarla uğraştık kaderde hayvanlarla uğraşmak da var" ifadesini kullandı. Bakanın bu sözleri, törende gülüşmelere neden olurken Fakıbaba bu açıklamaya, "Ama neticede yine insan için uğraşacağız" karşılığını verdi.

Bakan Çelik’in değişmesi Artvin’de üzüntü ile karşılanırken, Urfa’da ise sevinçle karşılandı. Artvinliler; “ Hükümette bir hemşehrimizin bakan olarak yer alması bize her zaman güven veriyordu. Faruk Çelik gerek  Çalışma Bakanlığı döneminde, gerekse Tarım Gıda ve Hayvancılık döneminde önemli çalışmalarda bulundu. Özellikle son olarak Genç çiftçilerin desteklenme projesiyle hayvancılığa önemli bir destek verdi. Kendisine verdiği hizmetlerinden dolayı teşekkür ediyoruz.” İfadelerine yer verdi.

FARUK ÇELİK LİMDİR?

17 Ocak 1956 tarihinde Artvin Yusufeli'nde doğdu. Babasının adı Yaşar, annesinin adı Hedise'dir.

Bursa Yüksek İslam Enstitüsü’nü bitirdi.  Kocaeli İşletme Enstitüsü’nde işletme eğitimi gördü.

Refah Partisi’nde il başkanlığı, Fazilet Partisi’nde  genel başkan yardımcılığı görevlerinde bulundu.

 21’inci dönem Bursa milletvekili olarak Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne girdi;  İçişleri ve Dilekçe Komisyonu üyeliklerinde bulundu. Adalet ve Kalkınma Partisi Kurucular Kurulu üyesi oldu.

 22’nci ve 23’üncü dönemlerde Bursa milletvekili;  24’üncü ve 26’ncı dönemlerde Şanlıurfa Milletvekili olarak Meclis’e girdi. 2002 – 2007 yılları arasında Grup Başkanvekilliği yaptı.

 60, 61 ve 62’inci hükümetlerde Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile  Devlet Bakanlığı görevlerini yürüttü. 64’üncü hükümette de Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı görevine getirildi. Faruk Çelik, evli ve 4 çocuk babasıdır.​

 

AHMET EŞREF FAKIBABA KİMDİR?

Yeni Bakanlar Kurulu listesindeki en dikkat çeken isim Ahmet Eşref Fakıbaba oldu. Peki kimdir Ahmet Eşref Fakıbaba aslen nerelidir?

Tarım, Gıda ve Hayvancılık Bakanlığı koltuğuna oturan Ahmet Eşref Fakıbaba Şanlı Urfa'nın efsane belediye başkanı. Halk onu öyle sevdi ki hangi partiden olduğuna bakmadan tekrar tekrar rekor oyla başkan yaptı.

Ahmet Eşref Fakıbaba neden bu kadar seviliyor : Fakıbaba bir röportajında çok sevilmesinin nedenini şu sözlerle açıklamıştı: ''Samimiyet. Gerçekten dürüstlük, gerçekten şeffaflık, gerçekten yememe, gerçekten yedirmeme, gerçekten güvenilirlik. Birine hayır dedimse, Bakan aradığında da hayır dedim. 50 kişiyi araya koydular, baktılar yine olmuyor. Kimseye eyvallahım olmadı''.

Ahmet Eşref Fakıbaba aslen nereli? : İsmi Şanlı Urfa ili özdeşleyen Ahmet Eşref Fakıbaba aslen Birecik'li. Birecik Urfa'nın 96 bin nüfuslu ilçesi. 6 Aralık 1951 doğumlu olan Ahmet Eşref Fakıbaba, bağımsız olarak girdiği seçimlerde bile yüzde 80 oy alması ile biliniyor.

Ahmet Eşref Fakıbaba'nın asıl mesleği : Birecik Lisesini başarıyla tamamlayan Ahmet Eşref Fakıbaba, Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesini kazandı ve 1975 yılında mezun oldu. 1982 yılında İstanbul Taksim ilkyardım hastanesinde genel cerrahi uzmanlığını tamamlayan Ahmet Eşref Fakıbaba aynı yıl Iğdır Devlet Hastanesinde göreve başladı. 2 yıl Başhekimlik yaptıktan sonra 1984 yılında Birecik Devlet Hastanesine geçiş yapan Ahmet Eşref Fakıbaba, 1992 yılında Şanlıurfa SSK Hastanesine tayin oldu.

ŞANLIURFA'DA EFSANE OLDU :1994-2004 yılları arasında 11 yıllık Başhekimlik hizmetinin ardından 28 Mart 2004 tarihindeki seçimlerde AK Parti'den belediye başkanlığına aday olan Ahmet Eşref Fakıbaba, Urfa'da rekor oyla seçildi.

AK PARTİ'DEN NİYE AYRILDI : 28 Mart 2004 yılında yapılan yerel seçimlerde AK Parti çatısı altında belediye başkanı seçilen Ahmet Eşref Fakıbaba yüzde 60'a yakın oy alarak en yakın rakibine yüzde 35'lik bir fark atmıştı. 2009 yerel seçimlerinden AK Parti'den aday gösterilmeyen Ahmet Eşref Fakıbaba seçimlere bağımsız olarak girmiş ve yeniden belediye başkanlığı koltuğuna oturmuştu.

SAADET PARTİSİ'NDEN İSTİFA ETTİ : AK Parti aday göstermediği için ayrılan Ahmet Eşref Fakıbaba Saadet Partisi'ne katıldı. Fakıbaba, Numan Kurtulmuş'un partiden ayrılması üzerine istifa etti. Hiçbir partinin desteğini almadan seçilen ve Şanlıurfa halkı tarafından çok sevilen Fakıbaba, AK Parti'den seçilenler arasında, ayrılıp da dönen ilk ve tek isim oldu.

HABER: Neslihan TATAR


Etiketler: DEVİR TESLİM

Diğer Siyaset haberleri

  • PAYLAŞ

YORUM EKLE

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.