ÇOCUK İSTİSMARINI KADINLAR DURDURACAK

ÇOCUK İSTİSMARINI KADINLAR DURDURACAK
ÇOCUK İSTİSMARINI KADINLAR DURDURACAK23.02.2018 13:38

 


 Türkiye’de ve dünyada hızla artan ve toplumun kanayan yarası haline gelen, çocuk istismarı, tecavüz ve kadına şiddeti kınayan CHP Kadın Kolları Halitpaşa Meydanı’nda basın açıklaması yaptı.  CHP Kadın Kolları İl Başkanı Gülşen Kurul’un yaptığı açıklamada ise şu ifadeler yer aldı;

“Çocukların, güvenilir bir ortamda büyümelerini sağlamak hükümetin en öncelikli sorumluluğuyken, her gün yeni bir çocuk istismarı haberiyle uyanıyoruz. İktidarın başkanı bugün çıkmış “Çocuk istismarı için en ağır cezaları getireceğiz. Bu toplumsal bir dinamittir.” diyor. Ne yazık ki bu sözler, iktidarı, her zamanki “söylediği başka, yaptığı başka” olmaktan öteye geçiremiyor. Küçük yaşta evliliklerin önünü açan yasa tasarısı, çocukları vakıfları denetimsiz yurtlarına mecbur etmesi, bilimsel eğitimden uzak Sübya Mektepleri ile mevcut iktidar, “Çocuk İstismarı” mücadelesi konusunda inandırıcılığını yitirmiştir.

 “Çocuk istismarı” ile mücadele konusunda iktidarın samimiyetini ölçmenin iki kriteri vardır;

Birincisi Cezaları artırmak ve ikincisi ise İstismara zemin yaratan, sebep olan kurumları ortadan kaldırmaktır. İnsanlığın partisi, dili, dini, ırkı yoktur, istismar insanlık suçudur ve çocuklarımız geleceğimizken onları korumak hepimizin göreviyken susmak buna sessiz kalmak suça ortak olmaktır. Biz suç ortağı olmayacağız. Takipçi olacağız, denetçi olacağız, önleyen olacağız. Kirli zihniyetlerin sessiz sessiz hareket ederek çocuklarımızı incitmesine izin vermeyeceğiz.

Çocuklarımız için endişe duyuyoruz, çocuklarımıza koruyucu bir ortam sağlayabilmek için derhal taleplerimizin dikkate alınmasını istiyoruz ve bu taleplerin yasal takipçisi olacağımızı ifade etmek istiyoruz;

1. Çocuk istismarıyla ilgili kanunlar, mahkemenin iyi hal indirimi ya da ceza indirimine imkân vermeyecek şekilde yeniden düzenlenmeli.

2. Çocuklarımıza yurt hizmetini vakıflardan alınarak devlet eliyle ve denetimle kontrollü bir şekilde verilmesini talep ediyoruz. Tüm yurtlar ve özel eğitim kurumlarının düzenli olarak çok sıkı denetim ve kontrollere tabi tutulmasını talep ediyoruz.

3. Çocuk istismarını öven “6 yaşında çocukla evlenilebilir” gibi çocuk istismarını öven, teşvik edenlere, küçük yaşta evliliği özendirenlere de ağır cezai yaptırımların getirilmesini talep ediyoruz.

Hükümeti acil olarak bu tedbirleri almaya çağırıyoruz. Bilinmelidir ki biz kadınlar, çocuklarımız için güvenli bir ortamlar oluşturuluncaya kadar, çocuklarımızın korunması için konulmuş yasal çerçeve yeniden düzenleyinceye kadar, çocuklarımızın istismar edilmesine zemin hazırlayan kurumlar kapatılıncaya kadar mücadeleye devam edeceğiz. “

HABER: SAMİ ÖZÇELİK

 

 

 

                                                                                              


Etiketler: chp

Diğer Siyaset haberleri

  • PAYLAŞ

YORUM EKLE

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.