ARTVİN ENGELLİLER DERNEĞİ’NDEN DÜNYA ŞAMPİYONU OLAN İŞİTME ENGELLİ MİLLİ FUTBOL TAKIMINA KUTLAMA

ARTVİN ENGELLİLER DERNEĞİ’NDEN DÜNYA ŞAMPİYONU  OLAN İŞİTME ENGELLİ MİLLİ  FUTBOL TAKIMINA KUTLAMA
ARTVİN ENGELLİLER DERNEĞİ’NDEN DÜNYA ŞAMPİYONU OLAN İŞİTME ENGELLİ MİLLİ FUTBOL TAKIMINA KUTLAMA31.07.2017 11:51


23. İşitme Engelliler Olimpiyatları'nda tüm maçlarını kazanarak finale kadar yükselen İşitme Engelli Erkek Milli Futbol Takımı Finalde Ukrayna’yı yenerek Dünya şampiyonu oldu. Artvin Engelliler Derneği Başkanı Hatice Nur Ersöz işitme engellilerin başarısını kutlayarak açıklamalarda bulundu.

“ENGELLERİN AÇILMASINDA EN ÖNEMLİ ARAÇ VE AMAÇ EĞİTİMDİR”

Başkan Ersöz, “ Biz Artvin Engelliler Derneği olarak bedensel veya zihinsel engelin aşılabilmesi için öncelikle engellilerimize vereceğimiz değerin samimi olması ve onların özgüvenini kazandırmamızla mümkün olacağını 20 yıl önce söyledik. Eğitim önce ailede başlar. Engellerin aşılmasında eğitim en önemli kalkış noktasıdır. Çocuklarımız işitme engellidir, bedensel engellidir, zihinsel engellidir deyip bir köşeye atma hakkımız yok. Unutmayın ki hepimiz engelli adayıyız.

“EMPATİ KURUN BİR DAKİKA SONRASI GARANTİMİZ YOK!.” 

Bir dakika sonrası garantimiz yok.  Empati kurun. Nüfusumuzun %10’unundan fazlası engelli. Bu sayı her geçen gün  çeşitli nedenlerden dolayı gerek trafik kazaları, gerek iş kazaları, gerek yaşlanma ve diğer nedenlerden dolayı engellilik sürekli artmaktadır. Bunun yanında psikolojik engellilik var ki kimse bundan bahsetmiyor. Son yıllarda antidepresan ilaçların kullanım oranında patlama var. Bu da bir engelliliktir. Bundan dolayı Psikologlar var.

BİZ ENGELLERİN AŞILAMAZ OLMADIĞINI ANLATMAK İÇİN 2005 YILINDA ÇIKARILAN ENGELLİLER YASASININ FARKINDALIĞI İÇİN AĞRI DAĞI’NA TIRMANDIK.

Konuya tekrar dönmek istiyorum. Biz engellerin aşılamaz olmadığını anlatmak için  Ağrı Dağı’na tırmandık. Bu inanılması güç ve  o günlerde inanılmaz , imkansız diye nitelenen bir etkinlikti. Ama biz engellilerimize inandık. Bu inanç ve gayretle Artvin’deki bedensel ve zihinsel engellilerimizle birlikte bir çok başarıya imza attık. Türkiye’de ve dünyaya ilk kez, engellilerle Ağrı Dağı’na 4 farklı engelli gurubuyla tırmanış yaptık. Bunu yapmamızın nedeni 2005 yılında engeller yasasının çıkması nedeniyle artık her engeli aşabileceğimizi anlatmak için farkındalık yaratmaktı.

Ağrı Dağı tırmanışına görme engelli,  işitme engelli, zihinsel ve bedensel engellilerimizle birlikte 4  bin 200 metreye çıktık.   Görme engelli Kemal Köse, işitme engelli Serkan Şahinbaş, zihinsel engelli Beytullah Çelebi, Gazeteci olarak da Yusufeli Engelliler Derneği Başkanı Cevdet Ağduman vardı. 4 günde tırmanış ve iniş gerçekleştirdik.

“SPOR KULÜBÜMÜZLE BİR ÇOK SPORTİF BAŞARILARA İMZA ATMIŞTIK!”

Bu kimilerine göre imkânsızdı. Ama engellilerimizle birlikte 4 bin metrenin üstüne çıktık. Sportif faaliyetlerde bulunduk. Artvin’e bir çok başarı kazandırdık.   Çin özel olimpiyatlarına  sporcu gönderdik. Voleybol takımız vardı trafik kazası geçirdik takım dağıldı. Milli takımda atletizmde sporcularımız vardı. Okçuluk gülle dalında sporcumuz vardı. Güreş takımımız vardı. Ekonomik sıkıntılar nedeniyle kulübümüzü kapattık. 

KULÜBÜMÜZÜ İMKÂNSIZLIKTAN, İLGİSİZLİKTEN KAPATTIK

Artık engellilerle ilgili etkinlikleri yapamıyoruz. Gerçekten çok büyük emek, fedakarlık ve gönüllülük çerisinde çalışma isteyen bir konudan söz ediyoruz. Ben de yoruldum. Maddi manevi katkı sunmak için çok büyük çabalar sunduk. 

İŞİTME ENGELLİ MİLLİ FUTBOL TAKIMIZI KUTLUYORUM

Bakın İşitme Milli Takımımız Dünya Şampiyonu oldu ise bunun altında çok büyük emek var. Çalışma var, inanç var, samimiyet, fedakârlık ve sporculara aşılanmış olan özgüven var. Ben bundan dolayı büyük bir onur duydum. Çünkü bunun nasıl bir duygu olduğunu çok iyi bilen bir derneğiz.  Artvin Engelliler Derneği olarak Milli Takımımızı kutluyor, başarılarının devamını diliyorum.

TÜRKİYE ŞAMPİYON OLDU

23. İşitme Engelliler Olimpiyatları'nda tüm maçlarını kazanarak finale kadar yükselen Erkek Milli Futbol Takımı, finalde de Ukraynalılara acımadı. Eski Samsun 19 Mayıs Stadyumu'ndaki karşılaşmaya seyirciler yoğun ilgi gösterirken, ay-yıldızlılar Ukrayna'yı penaltı atışları sonrasında yenerek turnuvanın galibi oldu.

Karşılaşmaya iyi başlayan Türkiye, baskılı oyununun sonunda bir türlü golü bulamadı. Maç, ikinci yarıdan itibaren ortada geçti. Her iki takım da eşitliği bozmak için zaman zaman atak yapsa da bir türlü golü bulamadı. 90 dakika boyunca eşitlik bozulmayınca maç uzatmaya gitti. Uzatma dakikalarında da gol olmayınca karşılaşma penaltılara gitti. Türkiye penaltı atışları sonucunda rakibini 4-3 yenerek olimpiyat şampiyonu oldu. Futbolcular penaltı atışlarının ardından büyük sevinç yaşadı.

HABER: Neslihan TATAR

 

 


Etiketler: engelli

Diğer Spor haberleri

  • PAYLAŞ

YORUM EKLE

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.