ARTVİNSPOR VE ÇORUHSPOR SAHAYA ÇIKMAYACAK!

ARTVİNSPOR VE ÇORUHSPOR SAHAYA ÇIKMAYACAK!
ARTVİNSPOR VE ÇORUHSPOR SAHAYA ÇIKMAYACAK!19.03.2018 13:01

 


Bir zamanlar Artvin’de  Futbol, en gözde spor dalları arasında ilk sırada  yer alıyordu.  Merkez’de Artvinspor, Çoruhspor, 7 Martspor Kulüpleri vardı. Toprak , tribünleri olamayan  sahalarda müthiş yetenekler hünerlerini gösterirdi. Her karşılaşma inanılmaz bir heyecan ve coşkuyla, tıklım tıklım bir kalabalık seyirci önünde yapılırdı.  Bu heyecan, bu coşku 1990’ların başına kadar sürdü.  O tarihten sonra yavaş yavaş unutulmaya, ilgi görmemeye başladı.

ARTVİN FUTBOLU İÇİN ELİNİ TAŞIN ALTINA KOYANLARA DESTEK VERİLMEDİ!

Artvin’de futbola gönül veren, elini taşın altına koyan bazı esnaflar, Artvin Spor ve Çoruh Spor’u yeniden canlandırmak için büyük fedakarlıklar yaptı.  Projeler hazırladılar, Yetkililerle görüştüler, neler yapacaklarını, projelerini dosya halinde ilgili kurumlara sundular. Artvin Valiliği,  Artvin Belediyesi, İl Gençlik Spor, İl Özel İdaresi ve diğer yatırımcı büyük kamu kurumlarına, Artvin’de büyük işler yapan yatırımcı müteahhitlere, işadamlarına gidip  hedeflerini anlattılar. Genelde olumlu sözler aldılar. Ancak eylemde, pratikte  hiçbir destek göremedikleri gibi bir çok köstekle de karşılaştılar.  Gün oldu antrenman yapacakları saha bulamadılar.

HAKEMLER ÇALIŞACAK YER BULAMADILAR

KARANLIK SAHADA ANTRENMAN YAPTILAR!

Hakemler çlaışacak yer bulamadılar, Gençlik Spor İl Müdürlüğü onları karanlık sahada çalışmaya zorladı!. Gün oldu 5 cm karda maç yapamadılar. Tepkiler ve yapılan olumsuz haberler üzerine müdürlük kar küreme  aracı almak zorunda kaldı!. Dolayısıyla Gençlik Spor köstek oldu.

BELEDİYE  BASKET TAKIMINA TRİLYONLAR HARCADI.

DOLAYLI OLARAK  BU KULÜPLERE KÖSTEK OLDU!..

Artvin Belediyesi Basketbol takımına  trilyonlar harcarken, amatör spor Kulüplerini üvey evlat olarak gördü. Belediye ne kendisi, ne de kendi aracılığıyla sponsor bulmada yardımcı oldu.Basketbol takımı için esnaflardan  salma yöntemiyle yüksek miktarda paralar topladılar. Bu nedenle esnaf futbol takımına destek verecek derman bulamadı. Bu şekilde Belediye köstek oldu. İl Özel İdaresi  verdiği sözlerin çoğunu tutmadı, gereken desteği vermedi.

Artvin Valisi her türlü desteği vereceğini söylese de ilgili kurumlar bu yönde bir adım atmadı. Bunlar da sözde kaldı.  Artvin Merkez’de faaliyet gösteren iki kulüp artık ayakta duramayacak hale geldi. Fedakar insanların  maddi manevi gücü tükendi.  Büyük umutlarla yola çıkan bu fedakar insanların umutları tükendi.  Gelecek yıl takım çıkarmayacaklarını açıkladı.

KÖTÜ ALIŞKANIKLARA ULAŞMAK İÇİN  BİR KAÇ ADIM YETERKEN,

SPOR İÇİN İSKEBE’YE(YENİMAHALLE) GİTMEK ZORUNDASINIZ!..

 Kulüp Yöneticilerinden Sedat Ali Öktem, spora destek vermedeki amçalrını anlatırken;”Artvin’de kötü alışkanlıkları edinmeiniz için her şey ayağınızın altında.   Efkar’a doğru yürürken bir sürü gazinolar ayağınızın altında, Az ileriye gidin cafeler, Biraz daha gidin başka yerler, boş zaman harcama alanları.. Ama spor yapmak istiyorsanız İskebe’ye (Yenimahalle) gitmek zorundsınız. O da size bu sahayı kullanma izni verilirse. Biz gençlerimizin kötü alışkanlıklardan uzak durması ve topluma  faydalı bireyler olarak yetişmesi için bu fedakarlıklarda bulunuyoruz. Ama  bizim gücümüüz aşıyor. Bu nedenle böyle bir karar alınıyor”. Diyerek sitemlerini dile getirdi.

Artvin’de uzun zamandır faaliyetlerini sürdüren Çoruhspor ve Artvinspor Kulüp Başkanları Murat Yılmaz - İrfan Yıldırım ve   yöneticileri ortak basın açıklaması düzenleyerek, önümüzdeki futbol sezonuna 2018-2019 Futbol sezonuna katılmama kararı aldı. Sebep olarak ise maddi manevi güçlerinin tükenmesi ve  ilin yöneticilerinden destek görmedikleri için böyle bir karara vardıklarını söyledi.

Artvin’de faaliyetlerini sürdüren Çoruhspor ve Artvinspor Kulübü yöneticileri ortak basın açıklaması düzenledi. Tamamı Artvinli esnaflardan oluşan iki kulüp yöneticileri ilimizde başta futbol olmak üzere bir çok spor dalında gençlerin gelişimleri için ellerinden geleni yapıyorlar.  Son olarak ise Artvin amatör liginde iki kulübünde futbol takımı bulunuyor.

Futbolcu maaşları, deplasman giderleri gibi bir çok masrafları kulüp yöneticileri tarafından yada kulüp yöneticilerin çabaları sayesinde sponsorluk anlaşmasıyla sürdürülüyor. İki kulübünde kuruluş amacı olan ildeki sporun gelişmesi kulüplerin tesisleşmesi,  yardım paralarıyla değil, kulüp gelirleriyle takımların müsabakalara katılmasını hedefliyorlardı. Fakat bu noktada birçok proje mevzuat gerekçesiyle tamamlanamadı. Çözülmesi noktasında ise ilin yöneticilerinden destek almadıklarını ifade ettiler. Artık tek başına mücadele etmekten yorulduklarını belirten kulüp yöneticileri, ilin siyasileri, yöneticileri ve kurum amirlerinin destekleri olmadıkları sürece önümüzdeki sezon liglere katılmayacakların beyan ettiler.

AMACIMIZ SADECE İLİMİZDE SPORUN GELİŞMESİ

Çoruhspor Kulüp Bakanı Murat Yılmaz ve Artvinspor Kulüp Başkanı İrfan Yıldırım ile kulüp yöneticileri otak basın açıklaması düzenleyerek yaşadıkları zorlukları basın mensuplarına aktardılar. İki kulüp başkanı yaptığı açıklamada şunları söylediler, “Amacımız sadece ilimizde sporun gelişmesi, gençlerin kötü alışkanlıklarından kurtulması. Bizler defalarca iş yerimizi kapattık kulübümüz için yapılması gereken çalışmalara katıldık. Ailemize zaman ayıramadık, İlimizde sporun gelişmesi için kapı kapı dolaştık. Pişman değiliz, yine olsa yine yaparız. Fakat bizim çabalarımızla çözülecek, bir konu değil. Artvin Valisi Ömer Doğanay harici ilin ileri gelenleri, siyasileri, yöneticileri bize destek olmadı.

DESTEK DEĞİL KÖSTEK OLDULAR

Projelerimiz yarım kaldı, mevzuata takıldı fakat kurum amirleri çözüm için caba göstermedi. Sanki herkes bir olmuş, ilde sporun gelişmemesi için mücadele ediyor. İlimizde bütçesi büyük kurumlar var. Bunlar bütçelerinin belli bir bölümünü spora harcamaları mevzuatı var. Fakat birkaç kurum harici ildeki spora destek olan kurum görmedik. 

ÇALIŞTAY YAPILSIN HERKES ETEĞİNDEKİ TAŞLARI DÖKSÜN

Artvin’in ileri gelenleri, siyasileri, yöneticileri, kurum amirleri, spor kulüpleri bir an önce sporu masaya yatırmalı. Büyük bir çalıştay düzenleyerek herkes eteğindeki taşları dökmeli. Bundan sadece bizler mi rahatsızız, burada herkesin elini taşın altına sokmaya davet ediyoruz dediler.

TARAFTAR DESTEĞİ GÖRMEDİK…

 Artvinli futbolseverlere de sitemlerini dile getiren başkanlar; “Amatör futbol liginde iki merkez takımımız yer alıyor. Deplasman maçlarını geçtik, içerdeki ev sahibi olduğumuz müsabakalarda bile taraftar desteği görmedik. Artvin’in spor kültürü bu değil. Bizler yıllar önce o statların tamamen dolu olduğu günleri hatırlıyoruz. Kilometrelerce uzaktaki takımlarınızı tabiî ki de destekleyin ama ilinizin takımını da sahada yalnız bırakmayın.

İKİ KULÜP BAŞKANI DA HAKEM HATALARINDAN YAKINDI

Hakem hatalarına da değinen kulüp başkanları; “bizle sahada mücadele edip, ter döküyoruz. Hakemlerimizde öyle. Ufak tefek hatalar oldu olacak, hakem göremeyecek fakat ligde öyle bariz hatalar yapıldı ki ligin seyri değişti. Bir yıllık verilen çaba yok olma durumuna geldi. Hakemlerimiz çalışma zorluğu çekiyor olabilir. Saha verilmiyor olabilir. Antrenmanlarını Borçka’da yapmak zorunda olabiliriler fakat bu sahada verilen yanlış karar bizi bağlamaz. Bizde birçok zorluklarla karşılaşıyoruz ama yinede elimizden geleni yapıyoruz.” dediler.

HABER: SAMİ ÖZÇELİK

 

 

 


Etiketler: spor

Diğer Spor haberleri

  • PAYLAŞ

YORUM EKLE

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.