ADAP

ADAP
Merhaba.

Daha önceki yazılarımda toplumsal kurallardan bahsetmiştim. Bugün adab-ı muaşeret kuralından bahsetmek istiyorum.

Toplumsal yaşayışı düzenleyen kurallardan biri de adab-ı muaşeret kurallarıdır.

Davranış biçimlerinden adab, edepten gelir. Terbiye kurallarındandır. Toplu taşım araçlarındaki davranışlardan, ev içi davranışlarına kadar bir çok yerde geçerlidir.

Yerlere tükürmemek, büyüklerimizin karşısında bacak bacak üstüne atmamaktan, yemek yerken bile yapmamamız gereken, diğer anlamıyla yapılması gereken adap kurallarıdır.

Temeli saygıya dayanır. Örnek insan olmaya dayanır. Hatta edebiyat denilen teknik ve bilimsel dal bile adını bu kurallardan alır. Edebe biattan gelir. Görülüyorki sadece davranışlarda değil yazım ve yaşayış kurallarıyla da edep ya da adap hayatın her anında karşımıza çıkmaktadır. 

Elbette bu satırlarda kısaca anlatılamasa da bir yerde en azından toplumsal yaşayış kuralları olarak en azından hatırlatılması gerektiğini düşündüm. Çünkü disipline edilmiş toplumların düzenli yaşayışı o toplumların ilerleme ve çağdaş düzey yönünde dünyanın saygın toplumlarından biri haline getirilir.

Örf ve adetlerimizin, ahlak kuralları ile adap kurallarının hepsi sevgiye ve saygıya dayalıdır. Birbirini seven ve sayan toplumlar kolay kolay yok olabilir mi?

Saygılarımla.
Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 1537