• Ana Sayfa
  • »
  • Artvin Nasıl eğitim ve turizm kenti olacak?

Artvin Nasıl eğitim ve turizm kenti olacak?

"Artvin eğitim ve turizm kenti olmalı. Başka kurtuluş yok." Bu sözü herkes söylüyor ve herkes hem fikir. Peki Artvin, eğitim ve turizm kenti nasıl olacak?

DARILMACA YOK..!

Artvin Nasıl eğitim ve turizm kenti olacak?

Merhaba.

"Artvin eğitim ve turizm kenti olmalı. Başka kurtuluş yok." Bu sözü herkes söylüyor ve herkes hem fikir.

Peki Artvin, eğitim ve turizm kenti nasıl olacak?

Yaklaşık son on beş yıldır söylenen bu söz ile ilgili kim ne yaptı?

 Artvin, kurulan Çoruh Üniversitesiyle eğitim kenti olma yolunda ilk adımlarını attı. Ama alt yapısını hazırlamadan. Alt yapı derken, fiziki koşullardan bahsetmiyorum. Insani alt yapıdan bahsediyorum.

Öğrencilerin sosyalleşecek hiç bir yerleri neredeyse yok. Yıllardır inşaat halindeki okullarında eğitim alan öğrencilerin insani alt yapısını kim düşündü?

Sorulacak bir sürü soru var.

Diyelim ki Artvin`e bir otobüs turist kafılesi geldi. Bir lokantaya gittiler. Hangi garson onlarla iletişim kuracak? Rehberleri mi?

Hangi lokantaya gitmelerini önereceksiniz?

Hangi otelde konaklayacaklar ve hangi otel görevlisi ne şekilde iletişime girecek?

Her halde, Türkçe`yi yüksek sesle konuştuğumuz zaman anlayacaklar düşüncesi vardır ya hani bizde, öyle mi?

O halde, Artvin eğitim ve turizm kenti olacaksa bunun alt yapısının da hazırlanması gerekir. Bu noktada yerel yönetimlere olduğu kadar Artvin Çoruh Üniversitesinin de üzerinde büyük bir sorumluluk olduğunu düşünüyorum. Hızlandırılmış, günlük konuşma için yeterli bir ya da birkaç yabancı dil kurslarını açması veya açıması için öncülük yapmalıdır.

Bana göre yerel yönetimler, Hem Milli Eğitim Bakanlığından hem de Üniversiye yönetiminden sürekli bu talepleri yapmalıdırlar.

Aslında Artvin`deki gençler bir araya gelerek, yabandı dil kursları açılması için her hafta yöneticilere bu isteklerini sürekli iletmeliler.

Saygılarımla...

 

 

Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 1767