• Ana Sayfa
  • »
  • CHP`de YÜKSEK DİSİPLİN KURULU 20.05.2015

CHP`de YÜKSEK DİSİPLİN KURULU 20.05.2015

CHP`de YÜKSEK DİSİPLİN KURULU
Merhaba.
Salı günkü köşe yazımda gayet masumane, gayet iyi niyetle üzüntümü de belirerek Uğur beyin YDK başkanlığı ile ilgili bir yazı yazmıştım.
Bu yazımı okuyan Artvin`den bir partili Sosyal medya üzerinden direkt bir mesajla bana aynen şunları yazdı. "Sayın  Eksilmez. Vekilimizle ilgili bir yazınızı paylaşmışlar. Okudum  şimdi. CHP `de sadece Genel Başkan ve YDK Başkanları kurultayla seçilirler ve kurultayla görevleri sona erer.  Genel Başkanı kimse görevden alamayacağı gibi YDK Başkanını da alamaz. Bunu dileseydiniz araştırıp öğrenirdiniz, Gerçi kasıtlı olarak yazdığınızı düşünüyorum ben bu yüzden de gazetecilik anlayışınızı da kınıyorum"
 Bana Artvin`de CHP`yi temsiledenlerden biri bu mesajı gönderdi.
Şimdi o kişiye cevabım :
Sevgili hemşerim. Sen CHP`yi temsil eden bir yönetici olarak CHP`nin tüzüğünü oku. Önce Partinizin işleyişini öğren.
1- Eğer iddia doğru ise Ben de bir Artvinli olarak,  Artvin`i temsil eden bir vekilin bu durumuna üzüleceğimi belirtmiştim. Nasıl bir kasıt anlam çıkarttın anlamadım. Ayrıca ben açıklaması için sayın vekile soru sordum.
2- Ben 23 sene meslekte olan biri olarak yazı yazmadan evvel mutlaka dersime çalışırım.
3-Senin bilmediğin işleyişi sana açıklayayım.
Kurultayda 15 kişilik YDK üyeleri seçilir. Bu 15 kişilik YDK üyeleri aralarından bir Başkan, bir Başka  Yardımcısı ve bir benel sekreter seçilir.
YDK başkanlarının görevden alınma durumları için izlenen yol şöyledir. Tüzük ise hukuken deşöyle yorumlanır. " Başkanını seçen kurul,  başkanın görevden de alabilir. Ancak bunun için YDK üyeleri "Güvensizlik önergesi"sunabilirler. 
  Daha kestirme izlenen yol ise YDK üyelerinin yarıdan bir fazlası isitfa ettirilir ve YDK düşer.Ben de böyle bir gelişe olup olmadığını sayı Bayraktutan`a sormuştum.
Umarım hem bir hukukçu hem de meselenin direkt muhatabı olarak cevap verir.
Yani senin dediğin gibi Kurultay ile falan ilgisi yok bu işin. Yani Genel Başkanı kimse görevden alamayacağı gibi YDK başkanını da kimse görevden alamaz diye bir şey yoktur. 
Saygılarımla.
Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 1097