DARILMACA YOK.!!

DARILMACA YOK.!!
Merhaba.

Bugün sizlere Ankara`da edindiğim en güzel dostluklardan biri olan Avukat Safiye Gümüş`ün yalnızlıkla ilgili sızısını paylaşacağım.

Beladır yalnızlık. 

"Kurtulmak için kaçarsın kendinden. Yok etmek için kendin olmanın dışında her şekle, her kötüye, her yalana, her ruhsuz kalabalığa, her hileye, değersizleştiren ellerin dokunuşuna sığınır durursun. İyileşemezsin hiç iyileşemezsin. Tutar ince bir saz dalından meye, zurnada küçük köylü kızının yorulmak bilmeyen neşeli kahkahasına, davulun gergin göğüs kafesinde öfkeli bir küfüre dönüşürsün. Köylü bir kadının fistanındaki lastik kadar değerli, buz gibi ayazda dona yazmış çocuğun kollarında ki kurumuş sümük tortusu kadar anlamlı olursun. Kimi kez astarı pembe kara lastik potin olursun işveli gelinin ayağında. Yoldan ansızın göz göze geldiğin yaşlanmaya yüz tutmuş ruhunun heyhat faslına dönüşürsün. Babanın feodaliteye inat utangaç deli şefkatinde umudunu ısıtan küçük kızı olursun. 
Büyüdükçe sen yalnızlığında büyür. Oysa ki bu kadar bilme telaşı yalnızlığı yok etme umudu adına idi. Büyürsün sancılı, yoksun, yoksul. Varsılların hayatına ulaşınca yalnızlık biter sanıp daha bir sarılırsın koşullara inat dik durmaya. Yalnızlığın büyür büyür büyür. Ne sen koptuğun topraklarda ki kız çocuğu gibi yarasız beresiz olursun artık, nede unutursun onu. Yoksulluk aşılmıştır heyhat ya yoksunluk. Büyümüştür büyümüştür onlar da ellerin, ayakların, memelerin gibi. 
Araftasındır. Vatansızsındır. Annen eski annen, baban eski baban, düşlerin eski düşlerin değildir. Deva değildir hiç bir şey, hiç kimse. 
Yalnızlığı yok etmek adına tutar anneliğe sarılır, anne olursun!
Ama neye fayda. Yalnızlık derinleştikçe derinleşir. Tanıdığın her yaşam öyküsünün yalan ahlak tuğlalarından örülmüş karanlık, susuz bir kör kuyu gibi insana dair umutlarına saldırır. Tecavüze uğramıştır yalnızlığında. Kalan yarısı ile koşmaya mecalin olmadan dönersin dikenli köşküne ve çıkmak istemezsin gayri. Zira başka türlüsü irin taşır geleceğe."

Saygılarımla...
Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 1912