DARILMACA YOK..!

iŞÇi BAYRAM

I

Merhaba.

"İşçi sınıfının bayramı. Sadece Türkiye’de değil, tüm dünyada işçi sınıfının bayramı. Burjuvaziye, kapitalist sömürüye, baskıya başkaldırının, işçi sınıfının birlik, mücadele ve dayanışma günü.

1 Mayıs, vahşi kapitalizme karşı sınıf mücadelesinin tarihsel ve enternasyonal birikiminin adı. Kökü kapitalist merkezlerde atılan ve dalga dalga yayılan bir mücadeledir 1 Mayıs. 1886’da 350 bin üzerinden yükselmiştir."

Yani 1 Mayıs, sermaye sahiplerinin yanında çalışan binlerce emekçinin bayramıdır.

Durum böyle iken ülkemizde 1 Mayıs gününü siyasallaştırıp memleketi kargaşaya sürükleme ve kavga ortamı hazırlama isteğine dönüşmüştür.

Her ülkenin bir devlet politikası vardır ve hükümetler bir aile reisi gibi "gidip kutlama yapılabilecek yerler" veya "kutlama yapılamayacak yerler" diyer mıntıka belirlerler.

Bizlere küçükken bayramlarda ailelerimiz "aman çocuğum filan yerden uzağa gitmeyin" demezler miydi?

Şimdi çocuklarımıza demiyor muyuz?

Devlet, "işçi bayramını kutlamayın" demiyor ki. "işçi bayramınızı bayram gibi kutlayın" diyor. "Kendime göre belirlediğim çeşitli gerekçelerle, gitmemeniz gereken yerleri söylüyorum. Eğer, ben gitme dediğim halde oraya gitmeye çalışırsan ve bayramı siyasallaştırıp kargaşa çıkarmaya çalışırsan, taş atar, etrafı yakıp yıkarsan devletin gücünü hissedersin" diyor.

"Başkasının özgürlüğünü kısıtladığın yerde senin özgürlüğün biter, ben de özgürce ve huzurlu bir şekilde bayramını kutlamak isteyen vatandaşıma huzursuzluk vermene engel olurum" diyor devlet...

O halde, bizler 1 Mayısı ağız tadıyla "Bayram" gibi neden kutlayamıyoruz?

Sorun nerede ve kimde?

Saygılarımla....

Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 1403