DARILMACA YOK..!

SOSYAL SERMAYE 2

Merhaba.

Dün "sosyal sermaye" başlıklı bir paylaşımda bulundum.

Devamı;

"Günümüzde bir çok popüler yönetim teorisi, insanlar arasındaki ilişkileri bir yana bırakarak süreçler ve teknolojiye odaklanmış durumdadır. Birçok şirkette son derece etkili süreçler parayla satın alınabilecek en gelişmiş teknoloji olmasına rağmen, yıkıcı rekabet, dedikodu, şüphe ve çok sayıda iş terki başarısızlığın sebebidir. Bu şirketlerde eksik olan sosyal sermaye eksikliğidir.

Bir şirketin başarılı olması diğer somut konulara yatırım yapıldığı gibi, sosyal sermaye gibi soyut alana yatırım yapılmasına bağlıdır.

Sosyal sermaye bir kuruluşta aşağıdaki konularda gelişime bağlıdır.

Bilgi paylaşmanın önemli olduğu ve paylaşılan ortak amaçların ancak güven temeli üzerine oturtmak. Şirket ruhu yaratarak işlemlerin maliyetini düşürmek İşten ayrılmaları azaltmak, işe alım ve başlangıç eğitim masraflarını düşürmek Şirketteki devamlılık nedeniyle daha büyük bir uyum yaratmak

Sosyal Sermaye Erozyonu:

Günümüzde şirketler hızla değişen iş koşullarına kendilerini uydurmak için kendi organizasyonlarını ve süreçlerini değiştirmektedir. Şirketler değişen iş koşullarında başarılı olmak için ortaklık, birleşme, satın alma ve satılma yollarıyla ürün ve hizmetlerini daha rekabet edilebilir duruma getirmeye çalışmaktadır. Bütün bu değişiklikler, hızlı büyüme ya da küçülme, sosyal sermayenin aşınması anlamına gelmektedir. Ya büyüme yoluyla birbiriyle çalışmaya hazır olmayan çalışanlar bir araya gelmekte, ya da küçülme nedeniyle işini kaybedenler, çalışmaya devam edenlerin güvenini sarsmaktadır."

Devamı yarın.

Saygılarımla...

Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 1669