Kime sorsanız önde gidiyor.

Merhaba.

Eskiden anket diye birşey yoktu. Seçim faha heyevanlı ve daha keyifliydi bance.Şimdi ise "tüfek icat oldu mertlik bozuldu" misali, teknolo ve anket sistemleri seçim heyecanını bitirdi.

iki gündür Artvin`de ve bir kaç ilçede şöyle bir gezindim. Hangi aday veya adayın destekçilerine durumu sorsam önde gidiyorlar.

En iddiasız, en bitik partinin adayı bile daha şimdiden neredeyse belediye başkanı olarak ilan edecek kendisini.

Artvin merkezde de durum pek farklı değil.

Merkezde oyu binbeşyüz-ikibini geçemeyecek potansiyeldeki bir partinin destekçileri, güya anketlerde birinci çıktıklarına iddia edebilecek kadar kendilerini inandırmışlar.

Evet. En başta da belirttiğim gibi artık bir anket sistemi ve bunu çok başarı ile yapan anket şirketleri var. Ama, amatörce yapılan, veya taraflı kişilerin yaptığı anketlerin pek de ianadırıcı olmadığını bilmek gerek.

Aslında bu durum, sınava hazırlanan bir öğrencinin test çözerken yan taraftaki cevap anahtarına göz kaydırarak cebabı işaretleyerek kendi kendine kazık atmasına benzer.

Bir siyasi parti adayının ve onu destekleyen yakınındaki insanların inanmaları, azmetmeleri elbette takdire şayandır. Bazen inanmak başarmanın da yarısıdır. Ancak; insanın kendisini olması gerektiğinden fazla inanıp kendini kaptırırsa, ortaya çıkması muhtemel olumsuzlukta hayal kırıklığına uğraması ve çeşitli depresif durumların oluşması mümkündür.

Demem o ki;

Biraz daha alçaktan uçmakta fayda var.... :)

Saygılarımla...

Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 1954