sevgi 2

sevgi 2
Merhaba.
Eğitim uzmanı ve yazar İlhan Ürkmez’in “SEVGİ”  konusundaki makalesinin bir bölümünü dün köşeme koymuştum. Bugün ikinci bölümü köşeme taşıyorum.
“Çorba içmek güzeldir. Soğuk bir kış günü sıcak bir kase çorbaya kaşığı daldırarak içmenin zevki başkadır. Fakat, kasedeki çorba ile o kaseye daldırılan kaşık arasında bir ilişki vardır. Kaşık, kase de var olan çorbayı içine alır. Yani, çorbaya ne doğrarsan, içine ne atarsan kaşığınıza da çıkacak odur.
Hayatınızdaki diğer insanları ne kadar çok seveceğiniz, kendinizi ne kadar çok sevmenize ve kendinize ne kadar çok değer verdiğinize bağlıdır. İnsanın kendisini sevmesi, kendisine saygı duyması, kendisini tanıması  ve kendi değerini bilmesi, sağlıklı bir kişiliğin temelidir.
Kişiliğin merkezinde sevgi vardır. Yeterli sevgi almamış ve sevgi eksikliği içinde büyümüş insanlar hem kişilik sorunu yaşarlar hem de hayatlarında sağlıklı karar verecek olgunluktan uzakta yanlış karar vermeye daha yatkın dururlar. Kişiliğin olgunluk seviyesi, psikolojik ve ruhsal olarak, insanın aile içinde aldığı ve gelişirken beslendiği sevginin miktarı ve kalitesi ile şekillenir.
Sevgi duygusu, insanın verdiği her kararı, yaptığı her şeyi ve her seçimi olumlu ya da olumsuz etkiler. İnsanın, kendi düşüncesinde sevgiye ne kadar yer ayırdığı, o kişinin kendisine olan saygısının derecesini belirler.
Bir ilişkiden aldığınız sevgi, huzur ve mutluluk, o ilişkiye ne kattığınızla doğru orantılıdır. Bu durum; özellikle evli çiftlerin ilişkilerinde daha çok önemlidir. 
Hiç bir zaman unutulmamalı ve her zaman hatırlanmalı ki; aşk iki kişiliktir. Aşk`ta önemli olan ise,  önemli olana hak ettiği önemi hayatı çok sevdiğiniz bir şarkı tadında yaşayarak koşulsuz, karşılıksız, yaşayarak ve yaşatarak vermektir. İşte bu sebeple; gerçek aşk sevginin sözünü edenlerin dilinde değil, hissederek yaşayanların kalplerinin derinliklerinde gizlidir.
Aşkı yaşayan ve mutluluğu tadan her insan çok iyi bilir ki;  her üzüntü kendi kendini giderir, ama mutluluğun tam zevkini çıkarmak için mutluluğu paylaşacağınız birisi olması gerekir. 
Çünkü; aşk, sevgi ve mutluluk, insanın elde ettiğiyle ve sahip oldukları hakkında ne söylediğiyle ilgili değildir. 
İnsanın neler hissettiğiyle ilgilidir. İşte bu sebeple; aşk ve sevgi her zaman kendini besleyeni besler, kendine cesaret verene cesaret verir ve kıymetini bilene mutluluk getirir.”
Saygılarımla…
Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 1661