SOSYAL SERMAYE 1

DARILMACA YOK..!
DARILMACA YOK..!
SOSYAL SERMAYE 1

Merhaba.

Okuduğum bir makaleyi sizlerle paylaşmak istiyorum.

Bu makale Prof.Dr. Acar BALTAŞ`a ait.

Bence çok şey anlatıyor.

Makale uzun olduğu için ben de sizlere üç bölümde(üç gün) sunacağım.

"Sosyal Sermaye Aktif Değerlerin Toplamıdır. Bütün sosyal ilişkilerin temeli güvendir. Böylece insanların çatışmasız, korkusuz ve kaygısız yaşamaları mümkün olur.

Güven duygusunun zayıf olduğu şirketlerde çalışanların enerjisi dedikodulu, kaygılı senaryolara gider. Buna karşılık yüksek güven, çalışanlar arasında yaratıcılık ve işbirliği doğmasına imkan verir. Güveni oluşturmak için en büyük rol iş liderlerine düşer. İş liderlerinin özü sözü bir, güven duyulmaya layık olması, kendisi açık olduğu gibi aynı zamanda açıklığı cesaretlendirmesi, sanal ortamın güven için bir tehdit oluşturduğunu farketmesi gerekir.

Sosyal sermaye son yıllarda, en az bilgi sermayesi kadar dikkat çeken konuların başında gelmektedir. Sosyal sermaye, insanlar arasındaki güven, karşılıklı anlayış, paylaşılan değer ve davranışlar gibi aktif değerlerin toplamıdır. Bunlar insanlar ve topluluklar arasında bir ilişki ağı oluşturarak işbirliğini mümkün kılar.

Sosyal sermaye bir şirketin amacına ulaşmak için, bireylerin tek tek gösterecekleri çabadan daha fazlasının ortaya çıkmasına imkan sağlar. Sosyal sermaye bir anlamda insanlar arasındaki boşluğu dolduran bir köprü gibidir.

Her ne kadar serbest çalışma düzenleri, sanal çalışma ortamları ve tek kişilik şirketler son yıllarda yaygınlık kazanmışsa da, insanların sosyal bir çevre içinde takdir görmek, yardımlaşmak ve bir kuruma ait olmak gibi çok temel ihtiyaçları vardır."

                                                                                                                               devamı yarın.
Saygılarımla.
Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 2767