Hayır mı Evet mi?

Türkiye Büyük Millet Meclisinde 339 milletvekilinin evet demesi neticesinde, referandum sürecinin önü açılan anayasa değişikliği kanunu, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın veto etmemesi durumunda, Türk halkının kararına sunulacak.

Türkiye Büyük Millet Meclisinde 339 milletvekilinin evet demesi neticesinde, referandum sürecinin önü açılan anayasa değişikliği kanunu, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın veto etmemesi durumunda, Türk halkının kararına sunulacak. TBMM’nde iki hafta boyunca yüksek tansiyonu, hızı ve yoğun tartışmaların eşliğinde, iktidar partisi ve MHP nin gayretine karşın, ana muhalefetin geçmemesi konusundaki çabası ve HDP nin boykotuyla geçen yeni Cumhurbaşkanlığı (Başkanlık) sistemini konu alan anayasa değişikliği çalışmaları meclisteki ilk raundu MHP ve AK Partinin istediği gibi sona erdi.
Anayasa değişikliğinin ikinci raundu olan referandum için Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın onaylamasıyla referandum takvimi işlemeye başlayacak. Nisan ayının ilk Pazar günü veya ikinci pazar günü yapılması muhtemel olan referandum için yüksek seçim kurulu çalışmalarına hız kattığını biliyoruz. Ne yazık ki üzülerek öğrenmiş olduğum evet için beyaz hayır için kahverengi seçimi, algıda galibiyet hedefi evet ten yana kullanılmak için beyaz renk seçimi, algıda mağlubiyet hedefi ise hayırdan yana kullanılmak için kahverengi seçimi yapılmış.
Neyse iktidar ve yavru muhalefet tarafı beyaz yani evet yönünde ki propagandasına çoktan başlamış olduğunu görüyoruz. Ana muhalefet ve tek kişi görüşünü benimsemeyen diğerleri de kahverengi yani hayır propagandasına başladığını da söylemek gerekir. Bu süreçte hayır mı evet mi? Konusunda çok sayıda yazıda düşüncelerimi sizlerle paylaşacağımı ve hatta neden hayır demek gerektiği ile neden evet demek gerektiğini de ayrıntılarıyla sizlerin beğenisine sunmaya çalışacağım. Belki hayır derken birilerinin işine gelmeyecek belki de evet derken başkalarının işine gelmeyecek. Ancak benim neyi ne için dediğimi anlayacak okuyucularım olduğuna inancım tamdır. 
Evetlerin neyi getirip neyi götürebileceklerini, hayırların da kazanım ve kayıplarını da kendimce kaleme alacağım. Aslında bu zamanda bu denli beyaz ve kahverengi şeklinde ikiye ayrıştırılmamızı hiç doğru bulmadığımdan başlaya bilirim. Evet evet hiç doğru bulmuyorum. Zaten benim doğru bulup bulmadığımda kimsenin umurunda değil. Olsun ben yinede umurunda olanların olduğunu bilerek yanlışların yeri ve zamanını ayırt etmeden yazmaya devam edeceğim. Neden doğru bulmadığımı yarın ki yazımda sizlerin beğenisine sunacağım..

Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 1358