• Ana Sayfa
  • »
  • ORTAK VİCDAN “HAYIR” DİYOR, NE VAR Kİ BUNDA

ORTAK VİCDAN “HAYIR” DİYOR, NE VAR Kİ BUNDA

ORTAK VİCDAN “HAYIR” DİYOR, NE VAR Kİ BUNDA


ORTAK VİCDAN “HAYIR” DİYOR, NE VAR Kİ BUNDA 
Aklı ve değerleri olan insanların birçoğu aynı yöne dönüyorlar. Birbirlerinden habersiz, birbirinden uzakta, aynı duyguyu hissederek.  Bunun neresi yanlış? Çocuklar duvarlara “Hayır” yazıyor. Gençler statlarda, duraklarda İzmir Marşı söylüyor. Yetişkinler, yaşlılar dilleri döndüğü kadar tehlikeyi anlatıyor. Konusunun uzmanları çıkmış ülkeyi dolaşıyor, Hayır’ın nedenlerini anlatıyor. Sağcısı, solcusu, milliyetçisi, muhafazakarı, liberali, komünisti, işçisi, ahlaklı patronu, köylüsü, esnafı, tüccarı fark etmiyor. Tam bir halk hareketi değil de nedir bu? 

Altlarında uçakları, helikopterleri, otobüsleri, belediyeleri, billboardları, valileri, kaymakamları, polisleri, televizyonları, arkalarında devlet olanakları olmayan insanların gelecek ve umut hareketidir bu. Küçük bir bayrak, kınalı bir el, inşaatın duvarına beş harf, sosyal medyada iki satır, arabanın camına küçük bir çıkartma, kimi zaman bir şiir, kimi zaman bir şarkı, bakmışsın iki damla yaş, vicdanların kanat seslerini dinleyin. Tamıyla “Hayır” bir halk hareketidir. Bu hareketten korkmamak gerek, bu var oluş hareketi ne ülkeye nede kimseye hasar vermez. Bu hareket ülkenin bekasına da sahip çıkar, ekonomisine de, yarınına da sahip çıkar.  

Bu hareket bir yerlerde ‘Bir şey Yapmalı’ bir yerlerde ‘Kuvayi Milliye Ruhu’ bir yerlerde ‘Cerrattepe geçilmez’ bir yerlerde ‘Kadına şiddete son’ bir yerlerde ‘Çocuk istismarına karşı duruş’ bir yerlerde ‘kapitalizme ve sömürüye karşı koymak’ bir yerlerde ise ‘Doğaya ve yaşam alanlarına sahip çıkmak’ tır. Bu hareket bir yerlerde ‘teröre ve savaşa dur demek’ bir yerlerde ‘Şehir ve gazilerimize saygı’ bir yerlerde ise ‘Barışa ve kardeşliğe özlem’ bir yerlerde de ‘Dik duruş, özgüven ve haksızlıklara tahammülsüzlük’ tür.

İşte bütün bunların birleştiği hareketin adı ‘Türkiye Cumhuriyetinin varlığı ve birliği için’ halkın birlikteliğinin yani halk hareketinin adıdır ‘Hayır’ Bir sabah uyandığında Suriye, Irak ve hatta Ortadoğu batağında uyanmamanın adıdır ‘Hayır’ Türkiye Cumhuriyetin de ne 12 Eylül’lerinin nede 15 Temmuz’ların yaşanmamasının umududur ‘Hayır’ İşte bütün bunların içinde yanlış ve olumsuzlukların olmaması, doğru ve güzelliklerin olması için Türkiye halklarının ortak bir hareketidir bu halk hare keti. Hadi hayırlısı.

Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 3878