15 YILDA OLANLAR

15 YILDA OLANLAR

On beş yıl boyunca ülkeyi yöneten ve bir çok kez aldatılan bir iktidarın tamda değişmesi gerekirken, hayde bir sistem değiştirelim demesi ne kadar doğru bir hamle bir düşünün. Benim siyasi düşüncemi bilmeyen yok, hadi bu denli net çizgileri ortada olan bir gazeteci olarak bir çok kez  kendi mensubu olduğum siyasi anlayışı bile acımasızca eleştirmiş, yanlış bulduğum şeyleri kaleme almış, her defasında da farklı şekillerde tepki almışım. Bazende bu 15 yıllık iktidarın yapmış olduğu doğru şeyleri kaleme almış, güzellikleri paylaşmış birisiyim.

Demokrasi ve AB vaadiyle iktidara gelen mevcut siyasi anlayış, 2002 de %34 oyla 363 vekille tek başına iktidara geldi.  AB hedefi ile iktidara gelen anlayış, kısa süre içerisinde BOB Eş Başkanlığına oradan da Yeni Osmanlıcılığa uzanan bir yola girdi. Ortadoğu’nun lideri olma hayali, sonunda Türkiye’yi bir bataklığa sürükledi. Son altı yılda 2 bin 500 HES, 4 bine yakın maden ruhsatı verildi. Cerattepe ve Fındıklı sadece akla ilk gelenler.

Türkiye tarihinin en büyük ve tartışmalı davaları olan Ergenekon ve Balyoz bu dönemin ürünleriydi. 12 Eylül 2010 Referandumu ile bu süreçte bir adım daha attılar. Yargıda büyük tasfiyeler yaşandı. Ekonomide yaşanan tüm büyümelere rağmen istikrarlı bir biçimde hane halkı geliri eridi. Yaklaşık 10 milyon insan ancak sosyal yardımlarla yaşamını sürdürebilir hale gelirken 11 milyondan fazla işsizler ordusu oluştu.

Kendi kuralların egemen olduğu, aklın ve aydınlanmanın yok sayıldığı bir sisteme ‘’evet’’ diyelim istiyorlar. Tek ses, tek renk olsun diyorlar. 15 yılda yapılan edilenlerin tüm özeti bu aslında. Ama aynı dönem içerisinde yaşananlar gösterdi ki teslim olmayı reddeden “bu ülkeyi siz bu hale getirdiniz” diyen milyonlar var. Türkiye’de neşenin, mutluluğun, kardeşliğin ve özgürlüğün ışığı olarak sizleri duyarlılığa davet ediyorum.

15 Temmuz darbe girişimi, ülkemizin atlatmış olduğu en tehlikeli ve canice yapılmaya çalışılan  bir karanlığa gidişin gerçekleşemediği dönüm noktasıdır. Bu tarih aynı zamanda Cemaat ile siyasi iktidarın sözzüm ona ortaklığının Türkiye’yi getirdiği nokta. Bu darbe girişimi sonrasında iktidar bir kez daha devleti yeniden organize etme fırsatı yakaladı. Bu fırsat ülkemişzin geleceğine katkı koyma söylemiylede olsa ben buna inanamıyorum. 15 yılda bu kadar yanılan ve hata yapan iktidarın bu son girişimini benimsemiyor ve doğru bulmuyorum. Benden söylemesi...

Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 1169