Artvin’de melemen yemek

Eskiden Et Döneriyle ( Cağ Döner) meşhur olan ilimizde nüfus değişiminin yansıması olarak her köşe başında Tavuk Dönerini görebiliyoruz. Hele de Aspava’da Tavuk Döneri yemenin tadına doyulmuyor.


Eskiden Et Döneriyle ( Cağ Döner) meşhur olan ilimizde nüfus değişiminin yansıması olarak her köşe başında Tavuk Dönerini görebiliyoruz. Hele de Aspava’da Tavuk Döneri yemenin tadına doyulmuyor.  Nüfus değişimi derken beş bin civarındaki üniversite nüfusu ilimizde ikamet ettiğinden bir o kadar da göç vermiş durumdayız. Üniversiteli öğrencilerin ucuz tercihi muhakkaktır. Tavuk dönerde ucuza yakın olunca il genelinde ki et dönercilerin işleri doğal olarak azalmak durumunda kaldı. Hatta bir aralar Et Dönerciler rekabet dolayısıyla fiyat indirimine giderek 5 TL ye porsiyon döner kesiyorlardı. Bazı dönerciler, her ne kadar o rekabeti yok saydılarsa da, zorlanmadılar değil.  
Şimdilerde ise aynı rekabetin olduğunu da söyleye biliriz. Artvin’de hizmet kalitesinden ise ucuzluk için damping yaparak, müşterilerine öğrenci elemanlarla hizmet veren mekanlar oldukça fazla. Turizm kenti olma iddialarının üst düzeye çıktığı ilimizin üniversitesinde Turizm ile ilgili bir okulun olmaması da ayrıca ele alınması gereken bir durum.  İnsan damak tadını mutlaka arar ve bulduğunda tamam işte burası der.
Tam bir hafta önce melemen yemek istediğimde mesai arkadaşlarından birine sordum, önerdi bir yer birlikte gittik yemeğe, hani acıyı da severim ya yapılan o melemeni niye yiyemediğimi söylemeyeceğim, aradan 3 gün geçti başka bir mekanı denedik melemen için başlangıçta mükemmele yakın bir tat aldığım yerde ikinci ve üçüncü defası da oldu. Derken bu yazıyı yazmadan yaklaşık bir iki saat öncesi yemek için tekrar aynı yere gitmeyi düşündüğümüz de o yerin telefonunu her ne hikmetse bulamadık. Yakın bir arkadaşımı aradım ve melemen sipariş etmek istediğimi söyledim. Farklı bir yer önerdi. Önce biraz tereddüt ettim, sonra kabul etmeden de duramadım. Derken dört kişilik melemen siparişi verildi. Yaklaşın yirmi dakika sonra söylenen adrese gittik ve daha fazlasını söylemiyorum afiyetle yediğimiz melemenin bana göre gerçek tadı oydu. Belki de içine katmış olduğu peynir bambaşka bir lezzet vermişti. … 
Kesinlikle reklam için değil ancak meraklısına duyurmak için bu mekanın yerini fazlaca olmadan sizlerle paylaşmak istiyorum. Valiliğin sol çaprazında bulunan Yıldız iş hanının bodrum katında ki İlkim mis çay evin de değim yerindeyse melemeni parmaklarınızla yiyebilirsiniz. 
Bu tür hizmeti yerinde yapan mütevazi yerlerde yemek yemenin keyfine diyecek yok. Orada hizmet veren Semra Hanım ve eşinin hazırladığı melemenin müdavimleri de varmış. Hem de farklı farklı mekanlardan gelen ziyaretçi müşterileri memnuniyetlerini gerek dostlarına gerekse mekan işletmecilerine söylermişler. Bize de düşen bu tadı sizlerle paylaşmak oldu. Elinize sağlık çok güzel olmuştu. 
Fiyatımı onu bende bilmiyorum desem yalan olur neredeyse hayatımda ilk kez yemek yerken yediğim yemeğin fiyatını sormuş oldum o tadın ederini tahmin etmem mümkün değildi. Tadı damağımdayken cebe olacak etkiyi de sormak istemiş olmalıyım ki, aldığım yanıtla ne hepsi okadar mı şeklinde şaşkınlığımı dile getirmişim….
Yarınlarınız UMUT olsun.

Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 5428