• Ana Sayfa
  • »
  • ARTVİN BELKİ DE SON BAŞBAKAN GÖRECEK!

ARTVİN BELKİ DE SON BAŞBAKAN GÖRECEK!

ARTVİN BELKİ DE SON BAŞBAKAN GÖRECEK!

Başbakan Bin Ali Yıldırım Bugün(15 Mart) Artvin’de. Artvin Hakkı’na hitap edecek. Adına Cumhurbaşkanı Sistemi denen sistemde Başbakanlık makamı olmayacağı için belki de son başbakan. Belki de diyorum; Çünkü Türk halkı, Artvin Halkı buna hayır diyecek. Belki de, Cumhuriyet’in, Yasama, Yargı, Yürütme, Yasama erglerinin, Danıştay’ı Sayıştay’ı, tüm kurumlarıyla aynı şekilde Parlamenter sistemin devamından da tavır alabilir. Ama ihtimallerden birisi Belki de Son Başbakanı ağırlıyor olacağımızdır.
İlk Başbakanımız İsmet İnönü’ydü. Daha sonra sırasıyla 2- Ali Fethi Okyar, 3- Celal Bayar, 3- Refik Saydam, 4-Şükrü Saraçoğlu, 5- Mehmet Recep Peker, 6-Hasan Saka,7- Şemsettin Günaltay, 8- Adnan Menderes, 9- Cemal Gürsel, 10- Suat Hayri Ürgüplü, 11- Süleyman Demirel, 12- Nihat Erim, 13-Ferit Melen, 14- Naim Talu, 15- Bülent Ecevit, 16- Sadi Irmak, 17- Bülent Ulusu, 18- Turgut Özel, 19- Yıldırım Akbulut, 20 – Mesut Yılmaz, 21- Tansu Çiller, 22- Necmettin Erbakan, 23-Abdullah Gül, 24- Recep Tayyip Erdoğan, 25- Ahmet Davutoğlu, 26- Binali Yıldırım…
Türkiye Cumhuriyeti kurulduktan sonra aradan geçen 94 yıl içinde çok önemli gelişmeler kaydetti. Parlamenter sistemden şikâyet edenler bu kazanımları da görmemezlikten gelemez. Asıl burada o soru sorulmalıdır. Nereden nereye?
Büyük bir savaşın içinden çıkmış. Birinci Dünya savaşında mağlup devletlerarasında yer almış Osmanlı’ya dünya haritasında yer vermeyen galip devletler çoktan haritayı çizmiş, bize SEVR kefeni uygun görülmüştü. Onlar için Osmanlı’nın sonu gelmiş ve kalan topraklar aralarında paylaşılmıştı.
Ancak, Türk Halkı son sözü söylemedikçe hiçbir şey geçerli değildir. Öyle de oldu. Kurtuluş Savaşıyla dünyaya yeni destan armağan eden Başta Mustafa Kemal Atatürk, silah arkadaşları ve Türk Halkı, Modern bir Cumhuriyet kurmayı başardı. Önce yine bir nisan ayında 1920’de TBMM’ni açtılar. Bu meclis, halkın iradesinin odağıydı. Asla tek adam mantığı ile kararlar alınmadı. Ve daha önemlisi Mustafa Kemal Atatürk’e asla tek adam yetkisi verilmedi. Zaten Mustafa Kemal böyle bir şeyi hiçbir zaman istemedi. Sözlerinde hiçbir zaman benim milletim diye bir cümle ile başlamadı. Aziz Türk Milleti, Büyük Türk Milleti diye başladı. Yani kendisini her zaman milletin hizmetkârı olarak gördü.
Türkiye Cumhuriyeti kurulduğunda 13 Milyon nüfusu ile hızlı bir kalkınma seferberliği başlattı. Aradaki süreçleri kısa geçiyorum. Nihayetinde, bugün, 1980Askeri darbesinden sonra bile tonlarca yanlışlar yapılmasına rağmen, şayet, Türkiye bilmem dünyanın kaçıncı büyük ekonomik, askeri gücü diyebiliyorsanız, Dünya ülkeleri arasındayız diye övünüyorsanız, bu parlamenter, sosyal, laik, hukuk devleti sayesinde oldu. Onun için ben geçmişteki ve son başbakana kadar hepsine emeklerinden dolayı teşekkür ediyorum. Benim gönlüm başbakanlar olsun, ne askeri ne sivil vesayet altında bir parlamento olmasın.
Başbakan Binali Yıldırım, başbakanlığı yok eden Cumhurbaşkanlığı denen sisteme evet oyu almak için il il geziyor. Bu yüzden belki de son başbakan olacak? Ve tarihe, başbakanlık makamını lağvettiren başbakan olarak geçecek. Ancak yineliyorum, Son kararı ne Cumhurbaşkanı, Ne başbakan, nede bu 18 maddelik Anayasa değişikliğini yazan kişiler verecek. Çünkü bu makamların, kurum ve kuruluşların kurucusu Türk Halkıdır. Son makam onayı da Türk Halkıdır. Bakalım, Başka başbakanlar Artvin’i ziyarete gelebilecek mi? Yoksa Son başbakan isimli yakın tarih çalışması Topkapı Sarayı müzesinde sergilenmeye mi başlayacak? Onu da 17 Nisan’da hep birlikte göreceğiz…
ESEN KALIN

Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 1008