Başlığın arkasındayım

Önceki gün yapılan Artvin Ticaret ve Sanayi Odasının seçimleri sonrası gazetemde atmış olduğum başlık tartışma konusu oldu...


Önceki gün yapılan Artvin Ticaret ve Sanayi Odasının seçimleri sonrası gazetemde atmış olduğum başlık tartışma konusu oldu. ‘Artvin Sermaye ve Madene hayır dedi’ diye yayınlamış olduğumuz ticaret odası seçimleri neticesinde kamuoyunda oluşan bir konunun yansımasıydı. Alt başlıkta yer alan yazıda da ‘Kurtul Özel’in iktidar partisinin il teşkilatına ve muhalefet partisinin milletvekiline ders verdi’ diye yazmıştım. 
Yalan mı, netice birilerine ders niteliğinde değil mi? Kesinlikle Bahattin beyin şahsına bir şey söz konusu değil. Ancak seçim atmosferine girilmeden teşkilatta genç bir isim ön plana çıkarılmaya çalışılmadı mı? Bahattin bey adaylığını açıklamadan önce cemaatin talebiyle nabız yoklayan kişi almış olduğu olumsuz tepkiler neticesinde farklı bir isim arayışına gidilmedi mi? Neticede bir kısım Artvin iş dünyası tarafından Bahattin beye bu teklif götürülmedi mi? 
Bahattin beyin yakın dostu olan milletvekili Bayraktutan’a bu durum aksettirilmedi mi? Vekilin yakın dostları ve arkadaşları (isim isim belli) Bahattin beyin yanında yer almadı mı? Demokrasilerde seçimler kaçınılmazdır. Seçimlerde de kişilerin birilerinin yanında yer alması gayet doğal değil midir? TOBB nin üçüncü kez seçilebilmesi için Anayasa mahkemesine verilen dilekçede imzası bulunan Nevşehir, Burdur ve Artvin odaları değil miydi? (sanırım iki il daha vardı) üçüncü kez seçilmenin önünün açılmasıyla gerek TOBB başkanının gerekse diğer başkanların Artvin’e yaklaşımları destekleri bilinmiyor muydu?  
ATSO belediyeye ait olan binayı satın alarak Artvin iş dünyasını bir vizyona taşımıyor muydu? Mevcut meclisin başkanı olan Bahattin Demiröz’ün de bu başarıda payı yok muydu? Bütün bir ekip olarak taşın altına eller sokulmamış mıydı?  Bunları gerek iktidar partisinin Artvin kanadı gerekse muhalefet partisinin Artvin milletvekili bilmiyor muydu? Bunca gelişmeden bihaber miydi? Zaten kıt kanaat bir takım girişimlerde bulunan Artvin iş dünyası bu seçimlerle neden ayrıştı? Daha güçlü bir birliktelik yapılamaz mıydı? 
Ne bir sanayi bölgemiz var, ne de doğru dürüst sanayicimiz, bunların önü nasıl açılacak. Kurtul Özel’in yanında yer alan CHP’liler ve AK Partili muhalifler madene karşı duruşlarıyla tanınan ve bilinen kişilerdir. Kamuoyunda yansıdığı kadarıyla, maden yanlısı diye bilinenler ise Artvin’de ki ileri sermaye sahipleri değil miydi? Hem maden istemiyoruz, hem de çıkacaksa orada iş yaparız demek maden tarafı olmak değil midir? Bakın maden sahasında çalışma yapan kişilere Artvinli tepkisini göstermiyor mu? Maden firmasının Artvin’de ki ofisi önünde insanlar oturma eylemleri yapmıyor mu? 
Maden meselesi başımızın tepesinde bir virüs gibi dururken, madene karşı tutumu ve tavrı belli olan kişilerin sözüm ona demokrasi süreciyle, seçimlerle bay-pas etmenin Artvin’e ne faydası olur? Nitekim Artvin iş dünyası maden dışında ki gelişmelere karşı sorumlu ve girişimci bir yatırım sürecinde bir araya gelmek durumundadır. Bu da ancak madene karşı net söylemlerde bulunan insanlarla olur. Hem karşıyım hem de istemem yan cebime koyun olmaz. Bakınız, ülkemizde bu gün siyasal iktidarın tek başına dilediğini yapacak durumda olmasının sebebi, yetmez ama evetçilerin bir ürünü olarak karşımız değil mi? Yasalarla hayır denilen bir madene, yasalar değiştirilerek yeniden evet denilmiyor mu? 
Bu yanlışları görmesi gerekenler yok mu? Siyasi kimliği bir kenara koyuyorum diyenler, bunu derken bile siyaset yapmıyorlar mı? Belediye başkanı Özgün ve Milletvekili Bayraktutan ATSO seçimlerini aralarında konuşmadılar mı? 
Yarınlarınız UMUT Olsun.

Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 1777