BAYRAK KRİZİ

BAYRAK KRİZİ

Hafta sonunu Hopa’da bir dizi açılış ve temel atma etkinliği vardı. Etkinliği diyorum çünkü tören olma olasılığını ortadan kaldıran etkenler oldu. Törenlerde özelliklede resmi erkanın katıldığı törenlerde olmazsa olmaz olan Türk bayrağıdır, diye düşünüyorum. İlk olarak Hopa kültür evinin açılışı devamında ise bisiklet yolu ve park açılışı yapıldı. Bu üç açılışın altında Hopa belediyesinin imzası vardı. Devamında ilçe kaymakamlık ve belediye hizmet binası inşaatının temel atma etkinliği (Töreni) gerçekleştirildi. Törenin daha başında bir vatandaşın ‘Burası Türkiye burada neden Türk bayrağı yok’ diye bağırmasıyla soğuk duş etkisi yaşayan ilçe yerel idareci ve yöneticileri, ancak polisin vatandaşı uzaklaştırmasıyla nefes aldı.
Gerek açılışlarda gerekse temel atma etkinliğinde bir adet bayrağın bile olmaması Hopa’nın değil, Hopa’yı yöneten idarecilerin ayıbıdır .,diyerek ayrıntılara geçmek istiyorum.  İktidar partisinin milletvekili ve il başkanının da katıldığı etkinliklerde, ilimizin valisi de yer almaktaydı. Bu derece üst düzey katılım olduğu etkinlikte, ilçede ki katılmayanların mazereti olsa gerek. Şimdi ramazan gününde gerek açılışlarda gerekse açılış sonrası yürünen kısa mesafeli alanda, kuş uçurtmayan güvenlik güçlerinin sorumluluğu alanında değil mi resmi tören alanının kontrolü, eksiği gediği, kim bakacak bayrağın önemine, kim bakacak alanın gediğine. Sadece güvenlik mi o kadar önemli. 
Hopa’ya gelen valimizi o kadar geniş önlemlerle korumaya gerek yok. Hopalı valisini kendisi korur. Ancak alınan o denli güvenliğin nedeni milletvekili ve il başkanı ise bilemem.  Bayrak krizine ilk müdahaleyi adını bile bilmediğim Hopalı bir duyarlı vatandaş sesini çıkararak ortaya koydu. Vali Doğanay’da duyarlılığını üst seviyeye çıkartarak ‘Bayrak gelmeden törene başlamayın’ demiştir. O esnada da ben kendimce görevimi yapmış, durumu kayıt altına alarak halkın izlenimine sunmuşum. Sonra mı, sonrasına gerek yok desem de inanmayın.  Sonrası sözüm ona ilgililerin ilgisizliği, bakalım sorumlusu kim? Sorumlusu sıradan bir çalışan veya görevli değil bence, sorumlusu en azından protokolde fotoğrafa sığmaya özen gösteren kişilerdir. 
Bu ve buna benzer durumların yeniden yaşanmaması için Hopa yerel yönetiminin, iftar saatinde oruç açmak ve namaz saatinde camiye gidecek kadar, resmi törende de Türk bayrağı bulundurma sorumluluğunu kavraması gerekiyor. Hatta bunu kavrayan insanlardan oluşmalı kentin yönetimi. Bu durum sıradan görülerek es geçilecek bir durum değildir. Sayın valinin konuya ayrıntılı bir el atması gerekiyor, sanırım.  Hadi hayırlısı.

Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 1022