Bir onlar yoktu…

Artvin tek vücut, yürek olurken ne yazık ki eksikler vardı. Madene hayır mitinginde ki gözlemlerim arasında en çarpıcı olanı iktidarın Artvin ayağında ki temsilcilerinin olmamasıydı...
Artvin tek vücut, yürek olurken ne yazık ki eksikler vardı. Madene hayır mitinginde ki gözlemlerim arasında en çarpıcı olanı iktidarın Artvin ayağında ki temsilcilerinin olmamasıydı. Ne il başkanı, ne yöneticileri ne de milletvekili vardı alanda. 
Bana göre,  alanda iktidar partisine oy vermiş yüzlerce Artvin sevdalısı vardı. İktidar partisinde zaman zaman yöneticilik yapmış isimlerde alanda yok değildi. Hem de madene hayır penyesi giyinenler de vardı. Alanda olmayan sözüm ona üst düzey yöneticiler, civarda bulunan binalardan mitingi takip ettiklerini de söyleye bilirim.Onlar yoktu ama Artvin ordaydı, Artvinli ordaydı ve hatta Türkiye ordaydı. Yurdun dört bir yanında mitinge gelenler vardı. Artvin’de yaşayan toplumun her türünden insanlar da oradaydı.
 Olmadı, yapamadı, iktidarın Artvin ayağı da gelmeliydi mitinge, herkes gibi çıkılmalıydı kürsüye. Miting sunucuları katılım sağlayan gurupları kurumsal olarak anons ederken, hiçbir ayrım yapmadan  Derelerin kardeşliği platformu, CHP, MHP, ÖDP, Halk evleri, Ülkü Ocakları, STKlar, spor kulüplerinin Artvin dernekleri, Ankara ve İstanbul da ki Artvin dernekleri ve dahası oradaydı. Bir tek İktidar partisi ve birde Artvin Trabzonsporlular derneği yoktu. Olmadı yapamadılar. Bu her Artvinlinin sorunuyken, sorunu görmezlikten geldiler. Sorumluluklarının yerine korkuları hasıl oldu. Başaramadılar, bu gün madene hayır diyemeyenlerden utanıyorum desem abartmamış olurum. 
Madene hayır diyenler arasında beni şaşırtan tek şey yöremizde çekilen bir dizinin başrol oyuncusu ve rol arkadaşının mitinge katılması ve hatta kürsüye çıkarak anlamlı bir konuşma yapmasıydı. 
O dizinin yayınlandığı malum kanalın kimlere ait olduğu biliniyor. Kanalına rağmen madene hayır diyen iki oyuncunun yakında diziden ayrılması gerçekleşirse şaşırmayacağım.  Günlerdir mitingde konseri olacak denilen söz de Artvinli bayan sanatçı da gelmemiş veya gelememişti. Sanırım o da kanalından veto yemiştir. 
Yeşil Artvin derneği mensuplarının tamamına ve özellikle de dernek başkanı Neşe Karahan’ı bu yürekli ve kararlı sorumluluklarından ötürü tek tek kutluyorum. İlk kez bu kadar kalabalıkla birlikte bir ilk olan mitin de bence 7-8 bin civarında insan vardı. Bu Artvin için ilkti. Sanırım başkan Özgün yetinmedi kalabalıktan. Cesur yürek, anlamlı ve duygusal konuşmasının içinde ‘Bundan daha güzelini Kafkasör de yapacağız’ dedi.Her bir konuşmacı farkındalığımızın artması için çeşitli konuşmalar yaptı. Ya o 88 yaşında ki dedenin konuşması karşısında sözüm ona firma yetkilileri ne yapacak, nasıl sürecek makinelerini Artvin’imize doğru.  Burada Artvin’de yaşayan bizler artık daha da sorumlu ve duyarlı olmak zorundayız. Madenciye gazete satmamalıyım, madenciye benzin satmamalısın, madenciye pasta satmamalısın, madenciye döner kesmemelisin. Hele de madenci firmada çalışmamalıyız, çalıştırmamalıyız. Anlayana… Yarınlarınız UMUT olsun.

Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 5682