Bu kimin sorunu

Bu kimin sorunu

İlçemiz Hopa şehir merkezi sahilinde bulunan işletmelerin durumu ne olacak. Daha bundan bir yıl önceydi, her bir işletmeye astronomik rakamlarda ecre misil uygulanmış ve işletme sahipleri şoka girmişti. Her bir mekan işletmecisi soluğu belediye başkanlık makamında alırken, sorunun çözümü ilçe belediyesine bırakılmıştı. Belediye de malum iktidar mensubu olunca, uygulanan ecre misillerin kaldırılması için o madde senin bu madde benim diyerek neticede kesilen miktarların fazla olduğu kanısına varılarak, tebliğ edilen ceza miktarları önce ertelendi ve sonra iptal edildi. 
Bu iptaller orada bulunan işletmelerin korkulu rüyalarının o anlık olarak bittiğini gösteriyor olmasına karşın, pek de öyle umulduğu gibi olmayacağını öğrendim. Burada ki fiili işgal durumu devam ettiği için muhtemelen bu gün veya yarın (yanı mecazi olarak söyledim bugün veya yarını) önümüzdeki fazlaca uzun olmayan bir gelecekte yeniden ecre misil uygulamasının yeni versiyonu ile karşı karşıya kalmamız söz konusu olabilir. Burada sanki biraz şahsileştirmiş gibi oldum ancak benim bireysel olarak orada bir işletmem yok. Sadece orada olan işletmelerin sahipleri hepsi dostumdur. Bu nedenle konuyu şahsileştirmiş olabilirim.
Aslında o alandaki çalışmaların ilk dönemlerine şöyle bir gidiyorum da, dönemin belediye başkanı Sayın Kasımoğlu girişimci kadınlara yönelik bir proje dahilinde kafelerin açılmasına izin vermiş ve bir çok girişimci kadınlarımız orada iş sahibi olmuşlardı. Kira miktarları da oldukça düşük ve cazip miktarlardaydı. Sonraki aşamalara fazlaca girmeyeceğim çünkü amacın dışına çıkıldığını düşünüyorum. Neyse iyi ki yapılmış ve iyi ki oralarda oturup kalkılabiliniyor.   Zaman zaman misafirlerim geldiğinde Hopa’ya, oradaki mekanlarda oturup kahve ikram ediyorum. Bu alana benzer bir bölgede Artvin merkezde ki şehir girişinde bulunan mekanlardır. Aralarında ki en önemli fark kesinlikle fiyat farkıdır. Yoksa fazlaca bir fark yok. Neyse hadi hayırlısı…
 

Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 1070